اجتماعی

ابتلای پرندگان تلف شده در دریاچه چیتگر به آنفلوآنزا تایید نشد

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری ویروسی پرندگان خطرناک است که معمولاً از طریق پرندگان مهاجر در فصل مهاجرت پرندگان منتقل می شود. در هفته های اخیر گزارش های مربوط به این بیماری در سه استان مازندران ، اردبیل و مرکزی نگرانی هایی را در مورد شیوع بیماری و مشاهده آن در سایر استان ها ایجاد کرده است. رئیس اداره نظارت بر حیات وحش تهران با اشاره به مشاهده چندین بال پرنده مهاجر که در دریاچه چیتگر تلف شدند ، گفت: سازمان دامپزشکی آنفلوانزای بسیار حاد پرندگان را دلیل مرگ این پرندگان تایید نکرده است.

محمد کرمی در مصاحبه با دوران خبر ، وی ضمن بیان اینکه تاکنون موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان تهران مشاهده و گزارش نشده است ، اظهار داشت: هفته گذشته شاهد سه مورد مرگ ناشی از پرندگان مهاجر در دریاچه چیتگر تهران بودیم که بلافاصله به سازمان دامپزشکی گزارش دادیم نمونه گیری از پرندگان.

وی ادامه داد: سازمان دامپزشکی براساس آزمایشات و معاینات انجام شده اعلام کرد که نتایج آزمایشات مرگ و میر پرندگان تلف شده برای آنفلوانزای فوق حاد پرندگان منفی است.

کرمی با اشاره به افزایش حساسیت در گشت زنی و پایش زیستگاه های پرندگان مهاجر از اوایل پاییز هر سال ، خاطرنشان کرد: دریاچه چیتگر یکی از زیستگاه های برخی از گونه های پرندگان مهاجر است که در این فصل توسط اداره حفاظت محیط زیست استان تهران مورد بازدید و نظارت قرار می گیرد. و به محض مشاهده تلفات در این منطقه ، موضوع را به دامپزشك گزارش می دهیم تا در اسرع وقت در محل حضور داشته و از لاشه پرندگان نمونه بگیرند.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش استان تهران در مورد دلایل احتمالی مرگ پرندگان مهاجر در دریاچه چیتگر گفت: ممکن است دلایل مختلفی منجر به مرگ این پرندگان شده باشد اما احتمالاً این پرندگان به دلیل طولانی بودن مسیر پرواز یا تغذیه نامناسب و در آخرین ضرر Var.

کرمی در پایان سخنان خود تأکید کرد: در صورت مشاهده ، گزارش و تأیید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان تهران ، پروتکل های بهداشتی سازمان دامپزشکی اجرا و رعایت می شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید