بین الملل

اردوغان: روسیه یک کشور عادی نیست و می تواند با غرب مقابله کند

به گزارش Россия алюм، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت: روسیه کشوری معمولی نیست و قدرت مقاومت در برابر غرب به ویژه آمریکا را دارد که روسیه را برای تجاوز نامحدود هدف قرار می دهد.

اردوغان در بازگشت از ازبکستان پس از شرکت در اجلاس سران سازمان کشورهای ترک زبان در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره تصمیم ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مبنی بر عدم شرکت در نشست گروه 20 که هفته آینده در اندونزی برگزار می شود، گفت: آخرین تماس با همتای روس خود به او گفتم که باید در این نشست شرکت کند، اما پس از آن اعلام شد که وزیر امور خارجه روسیه ریاست هیئت روسی را در نشست G20 برعهده خواهد داشت. من معتقدم ارزیابی این تصمیم و ابراز مخالفت با آن بی احترامی به پوتین و تیم مشاور او است.

رئیس جمهور ترکیه همچنین به بحران اوکراین اشاره کرد و تاکید کرد: ما معتقدیم بهترین راه حل حرکت به سمت صلح از طریق گفتگو است. در حال حاضر مهمترین چیز برای ما این است که با ایجاد کریدور صادرات غلات برای صلح بین روسیه و اوکراین تلاش کنیم.

اردوغان خاطرنشان کرد: اگر در دو یا سه روز آینده فرصتی برای تماس با پوتین داشته باشم، از او می‌پرسم که چه فکر می‌کند و چه اقداماتی ممکن است انجام دهد، به ویژه در رابطه با پایان مذاکرات صلح با اوکراین.

وی توضیح داد که هدف پوتین از توافق غلات تاکید بر توجه به کشورهای فقیر آفریقایی مانند مالی، سومالی و سودان است و او پیشنهاد داد که غلات را به صورت رایگان برای آنها ارسال کند.

اردوغان درباره روابط با آمریکا نیز اظهار داشت: همزمان با انتخابات آمریکا خبرهای مثبتی دریافت می کنیم و امیدوارم ماه آینده برای ما پر از خبرهای خوب باشد تا بتوانیم مثبت تر پیش برویم. خرید جنگنده F16

310310