حوادث

از بازدید رایگان آتش‌نشان‌ها از موزه‌های تهران تا ساماندهی نقش شاپور

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از بازدید رایگان آتش‌نشان‌ها از موزه‌ها و کاخ‌های تاریخی شهر تهران در ۳۰ دی‌ماه، همزمان با سالگرد پلاسکو و همچنین تمدید زمان مزایده چهار عمارت تاریخی و سامان‌دهی نقش‌برجسته شاپور در داراب خبر داد.

به گزارش دوران خبر، مرتضی ادیب‌زاده ـ مدیرکل موزه‌ها ـ گفت: با توجه به درخواست مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران و موافقت معاون میراث‌فرهنگی کشور، به‌مناسبت فرارسیدن ششمین سالگرد شهدای گران‌قدر ساختمان پلاسکو، بازدید از موزه‌ها و کاخ موزه‌های شهر تهران برای آتش‌نشانان و خانواده آن‌ها، جمعه ۳۰ دی‌ماه ۱۴۰۱ رایگان است.  

به گفته او، پرسنل آتش‌نشانی تهران به همراه خانواده خود با ارائه کارت شناسایی می‌توانند از موزه‌ها و کاخ‌ موزه‌های شهر تهران رایگان بازدید کنند.

ساماندهی نقش برجسته شاپور

سید مؤید محسن‌نژاد ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس ـ نیز از سامان‌دهی نقش برجسته شاپور داراب با اعتباری بالغ‌ بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال خبر داد.

او افزود: اجرای فنس‌کشی به‌منظور حفاظت فیزیکی از نقوش برجسته اجرا شده و تکمیل دیوار سنگی محوطه ضلع شرقی در حال انجام است.

نقش برجسته شاپور با شماره ثبت ۲۶۷ در سال ۱۳۱۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. شهرستان داراب در فاصله ۲۴۵ کیلومتری از شهر شیراز قرار دارد.

تمدید تاریخ مزایده ۴ بنای تاریخی

صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دست‌بافت و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی نیز از تمدید زمان ثبت‌نام در مزایده چهار بنای تاریخی کاروانسرای جانانلو، کاخ ناصری، ‌گراند هتل قزوین و کوشک چشمه علی تا ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱ خبر داد.

این بناهای تاریخی طبق مشخصات مندرج در اسناد مزایده از طریق مزایده عمومی به صورت قرارداد سرمایه‌گذاری در مرمت، احیا، نگهداری و واگذاری حق استفاده و بهره‌برداری مدت معین و طی تشریفات مزایده، به اشخاص (حقیقی و حقوقی) واجد شرایط واگذار می‌شود. به مزایده گذاشتن برخی از این بناهای تاریخی با توجه به نوع کاربری که برای آن‌ها تعیین شده، واکنش‌هایی را برانگیخته است.

انتهای پیام