استان ها

از برپایی سفره‌های اکرام تا برگزاری جشن ویژه کودکان و بانوان

به گزارش خبرگزاری دوران خبر از مشهد، به مناسبت عید غدیر خم ویژه برنامه هایی از سوی مدیریت حرم مطهر مطهر رضوی تدارک دیده شده است تا زائران و مجاوران حضرت رضا (ع) تجربه و خاطراتی شیرین از این عید داشته باشند.

در همین راستا حرم مطهر رضوی آماده میزبانی از زائرین و مجاوران بوده و تمامی خادمان این مکان مقدس تمام توان خود را برای پذیرایی شایسته از میهمانان به کار گرفته اند.

توزیع آذوقه نذری، اطعام نیازمندان، برگزاری جشن های فرهنگی و مذهبی، اذین بندی، گلارایی و مولودی خوانی تنها بخشی از برنامه های در نظر گرفته شده در این ایام است.

جشن ها، محافل معرفتی، گردهمایی ها

جشن ها، محافل معرفتی، گردهمایی ها

مصطفی فیضی; مدیرکل حرم مطهر رضوی در گفتگو با آستان نیوز در خصوص جزئیات این برنامه ها می گوید: به مناسبت عید سعید غدیر خم در تمامی راهروها و صحن های مطهر رضوی تعدادی ویژه برنامه های فرهنگی و مذهبی برگزار شده است. برنامه ریزی شده و از چند روز پیش جشن ها و جشن های شادی آور ویژه کودکان و بزرگترها، حلقه های معرفت، میز خدمت پاسخگویی، پارسمان دینی، سلسله نشست های دین، نشاط، زندگی و … برگزار می شود.

برنامه های شبانه روزی عید غدیر خم

وی همچنین به برنامه های در نظر گرفته شده برای شب و روز عید غدیر اشاره کرد و گفت: مراسم ویژه عید غدیر خم در صحن پیامبر(ص) با سخنرانی حجج اسلام، محمدرضا رنجبر، علیرضا پناهیان و حسینعلی سعدی و حسینی برگزار می شود. خانواده مدیحه سرای زکران عفاف و طهارت (ع) برگزار می شود. همچنین همزمان با برگزاری این مراسم در صحن پیامبر(ص)، مراسم بزرگداشتی نیز در صحن غدیر برای زائران غیرایرانی برگزار می شود.

فیضی افزود: همه ساله در روز عید غدیر خم از ساعت 11 صبح مراسم جشنی با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین محمد واحدی و مدیحسرای زکران تدارک دیده شده است.

مراسم ویژه بانوان

به گفته وی، مراسم جشن ویژه بانوان نیز در راهروهای دارالحجه و حضرت زهرا(س) برگزار می شود که شامل سخنرانی، مداحی، حلقه معرفت، مسابقه و پاسخگویی به شبهات خواهد بود.

  پایگاه های سیار جنگ های شاد برای کودکان

پایگاه های سیار جنگ های شاد برای کودکان

مدیرکل حرم مطهر رضوی اضافه کرد: پایگاه های کبوتران سیار در شبانه روز عید غدیر خم میزبان بازدیدکنندگان خردسال مطهر رضوی هستند و مسابقه فرهنگی ویژه «خبر برای سالمندان» برگزار می شود. که در آن 110 نفر از برگزیدگان مورد برکت قرار می گیرند.حرام ارائه می شود.

توزیع 20000 غذای متبرک در شهرستان حاشیه

وی در ادامه به تهیه و توزیع 20 هزار کیسه غذای گرم در حاشیه شهر مشهد همزمان با این ایام فرخنده اشاره کرد.

روزانه 15 هزار نفر از اکرام حرام بازدید می کنند

روزانه 15 هزار نفر از اکرام حرام بازدید می کنند

فیضی افزود: همچنین در قالب سفر زیارتی اکرام رضوی از 23 تیرماه هر شب 3000 کیف به مدت 5 شب و در مجموع 15000 کیف در صحن امام حسن مجتبی (ع) شام و شام توزیع می شود. در مهمانسرای حضرت ارائه می شود.

سفر ویژه کودکان زائر

فیضی گفت: برای اولین بار در سالن کودک حرم مطهر رضوی با حضور خیرین در روز عید غدیر خم برای زائران غذا پخش می شود.

همچنین این روزها روزانه 90 هزار نفر در چایخانه های حضرت پذیرایی می کنند و برای پذیرایی از آنها 400 هزار کیک و 800 هزار شربت تهیه شده است.

صحن ویژه اذینبندی و سرای رضوی

صحن ویژه اذینبندی و سرای رضوی

همچنین گل آرایی و تزیین حرم مطهر رضوی با 230 هزار شاخه و بوته گل در 25 نقطه حرم مطهر رضوی، نصب کتیبه 1294 متر مربعی پیر سر در ایوان، کتیبه روی دیوار و پرچم رنگی، روشنایی از دیگر اقدامات حرم مطهر رضوی است.

خدمات اضافی برای ویلچر و صندلی چرخدار

فیضی همچنین به افزایش ارائه خدمات فوریت های پزشکی به تعداد 27 پایگاه امداد و 11 دستگاه آمبولانس، افزایش 25 زائر در رینگ داخل و خارج حرم مطهر، افزایش نیروی گشت ویلچر به تعداد 150 نفر، ویلچرهای سلف سرویس را به 300 دستگاه افزایش داد و گفت: این روزها دفاتر امانت و دفاتر ولادت به صورت 24 ساعته با قدرت های فوق العاده فعال هستند و برای رفاه حال زائران امکانات، کمک و کفپوش ارائه می کنند. .

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید