استان ها

اعطای امتیازهای ویژه به استادان برای حضور در انجمن‌های علمی

گروه خبرگزاری آنا انجمن های علمی دانشجویی متشکل از دانشجویان فعال، مجرب و با مهارت بالا هستند که مشتاق تمرکز و مشارکت در فعالیت های پژوهشی و علمی هستند. این مؤلفه‌های عمده عبارتند از: پتانسیل، پتانسیل راه‌اندازی، و اگر دانشگاه‌ها بسترهای مناسبی برای عملکرد انجمن‌ها فراهم کنند. در واقع این ظرفیت ها دور از دسترس نخواهد بود. لذا برای ارتقای روحیه علمی، توانمندسازی و انگیزه دانشجویان، دانشگاه باید انجمن های دانشگاهی را فعال و حمایت کند.

انجمن های علمی در دانشگاه آزاد اسلامی چند سالی است که زیر نظر این دانشگاه زیر نظر پژوهشگران جوان و پژوهشگران نخبه در هر واحد دانشگاه فعالیت می کنند و فعالیت های سالانه آنها رتبه بندی و اعلام می شود.

انجمن علوم کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در آخرین رتبه بندی دفتر مرکزی پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی با تمایز فعالیت های 2 و 3 در گروه + الف قرار گرفت.

خبرنگار آنا در این شماره از پروندهگسترش دانش جدید با انجمن های علمی»درباره ماموریت ها، اهداف، برنامه ها، رهنمودها و رهنمودهای گروه علوم کامپیوتر واحد دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با حضور دکتر شبنم شادرو نرم افزار کامپیوتر، عضو گروه کامپیوتر و دبیر انجمن


بیشتر بخوانید:

تقویت انجمن های علمی با حمایت مستمر از سوی محققان

در عین حال، انجمن های دانشگاهی به دانشجویان دانشگاهی انگیزه می دهند

انجمن های علمی کرونا را از بین برده اند


آنا: انجمن علوم کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی مشهد را معرفی کنید.

شادرو: از بهمن ماه به عنوان سرپرست گروه علوم کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی مشهد انتخاب شدم و به همراه بازرسان انجمن و پنج نفر فعالیت کامپیوتری خودم را آغاز کردم. البته الان فقط حدود 5 عضو فعال داریم در حالی که بقیه دانشجویان در رشته کامپیوتر فعال هستند.

نوبت دهی برنامه نویسی و مهارت های کامپیوتری کامپیوتر، دوره ها، مجلات و تخصص های علمی و بازدید علمی در گروه علوم کامپیوتر دانشگاه آزاد مشهد برگزار می شود. به دلیل اینکه سرپرست تیم برنامه نویسی دانشگاه نیز هستم، تمام تلاش خود را برای حفظ تعامل دو جانبه بین تیم های برنامه نویسی و انجمن برای ارتقای سطح برنامه نویسی دانشجویان انجام داده ایم. در انجمن علمی تحصیل طلاب تیزهوشان در سمینار تدریس در مدارس، پس از آموزش کارگاه ها و دوره های آموزشی مفید، توانایی طلاب خود را به آنها نشان می دهیم.

مسابقات بورسیه تشویقی و ارزشیابی برنامه نویسی در طول سال به منظور افزایش مهارت های برنامه نویسی در دانشگاه برگزار شده است. با توجه به این موضوع، با توجه به سمت معاونت اجرایی وزیر امور خارجه خراسان رضوی، متعهد به ایجاد تعامل بین اعضای انجمن و امکانات موجود در گلبهار هستم.

آنا: جایگاه و کارکرد انجمن های علمی در دانشگاه ها را چگونه ارزیابی می کنید و وجود آن ها را چقدر مفید می دانید؟

شادرو: انجمن های علمی همواره نقش مهمی در دانشگاه ها داشته و دارند، انجمن ها می توانند به دانشجویان کمک کنند تا مهارت های علمی، حرفه ای، مهارت های سخنرانی و مهارت های آموزشی خود را توسعه دهند. در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد اقدامات جدیدی انجام شده، انتخاب رشته ها و کارهای علمی مفید با سهولت بیشتری نسبت به گذشته انجام شده است و این امر باعث می شود انجمن ها قراردادهای آموزشی و مهارت آموزی را هدفمند کنند.

انجمن های علمی تشکیل شده توسط دانشجویان برگزیده دانشگاه قادر به برگزاری جلسات هم اندیشی و بررسی ایده های نو و دوره های خلاقانه و انتخابی دیدار با نخبگان آگاه در توسعه دانش هستند.

آنا: حمایت های دانشگاه از سوی انجمن های دانشگاهی را چگونه ارزیابی می کنید و مشکلات و چالش های مسیر فعالیت شما چیست؟

شادرو: با توجه به گذشته و عدم پرداخت دستمزد معلمان در کارگاه ها و محلات، نگاه منفی در این مورد کمتر از همکاری با انجمن های علمی آنها بوده است. خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی با تغییر پیشینه و پرداخت هزینه این مشکلات را برطرف کرده است. امید است اساتید نیز بتوانند برای برگزاری دوره های مفید به انجمن ها اعتماد کنند.انجمن های علمی تلاش می کنند تا متناسب با هزینه دانشجویان دوره های مفیدی را ارائه دهند.حمایت کنید.

لازم است از حامی دانشگاه مشهد، پژوهشگران و نخبگان جوان مشهدی تشکر و قدردانی نماییم. اما برای انتخاب رشته ها و کارگاه ها مشکلی وجود ندارد و خوشبختانه همکاری با انجمن صورت گرفته است. البته جوامع نیاز به حمایت مالی دارند تا بتوانند از بحث فارغ التحصیل شوند و به تکامل علم کمک کنند.

آنا: چگونه می توان انجمن های علمی را برای موفقیت در علم تقویت کرد؟

شادرو: با استفاده از امتیازات ویژه برای همکاری با دانشجویان دانشگاهی، دانش آموزان مستعد را به شرکت در دوره های علمی خاص ترغیب کرده و سطح رشد علمی آنان را افزایش داده و دانشجویان را به رشد علمی و مهارتی تشویق می کند.

آنا: آخرین فعالیت های اجتماعی، علمی، فرهنگی و موفقیت ها و رهنمودهای انجمن علمی رایانه مشهد را توضیح دهید.

شادرو: گروه علوم کامپیوتر دانشگاه آزاد مشهد طبستان: برای تکمیل برنامه های آموزشی کودکان در مدارس، در ترم چهارم تا ششم موفق به گذراندن دوره اسکرچ شدم، استعداد هاشمی نژاد به خوبی می درخشد. انجمن مدارس از راه اندازی کارگاه های آموزشی استقبال می کند و هدف انجمن جذب طلاب و ارائه آموزش در طیف وسیعی از مدارس است.

به این ترتیب قراردادهای بیشتری را برای دوره های آموزشی به مدارس معروف مشهد ارائه می دهیم و در نظر داریم با استفاده از مهارت های خودآموز در زمینه خودآموزی آنها را تشویق به انجام این کار کنیم.سطح کامپیوتر گروه تنظیم شده است. ما همچنین برنامه ای برای مدارس و برنامه های نوشتن ترتیب داده ایم. همچنین کارگاه های کوتاه مدتی نیز برای تقویت بنیان دانشگاهی برگزار شد.


بیشتر بخوانید:

کار دانشجویان هنر و معماری

آموزش نوآورانه از سوی انجمن های علمی

انجمن های علمی تمرین برای گسترش دانش در دانشگاه ها


سمینار بررسی و تحلیل مقالات علمی نیز به مجموعه دروس انجمن اضافه شده است و قصد داریم جلسات بحث و گفتگو را به زبان های فرانسوی و انگلیسی برگزار کنیم تا دانشجویان بیشتری بتوانند در رشته های مختلف تحصیلی به زبان های مختلف صحبت کنند.

آنا: آیا در انجمن علمی کامپیوتر مشهد بیش از دو سال است که در تولید محصولات یا انجام فعالیت های دیگر موفق بوده اید؟

شادرو: از زمانی که به دفتر مرکزی انجمن رسیدم و در عین حال همه اعضا به دنبال فعالیت هستند، در ایام کرونا کارگاه های مجازی برای دانش آموزان و فرهنگیان راه اندازی کردیم و مزیت انتخاب کارگاه های مجازی که دانش پژوهان از سراسر کشور هستند. دانشجویان نمونه از تهران، سرخس و حتی اتریش در کارگاه های مجازی شرکت کرده اند.

آنا: و حرف آخر…

شادرو: مسئولان دانشگاه حضور اعضای هیئت علمی ویژه را برای ورود به انجمن های علمی و حمایت انجمن های همکاری با مدارس تشویق می کنند. این نشان از پتانسیل دانشگاه اسلامی برای معرفی طلاب به مدارس و امکان مشارکت آنها در امتیازات ویژه دانشجویی مانند کاهش شهروندی یا امتیازات پرداختی در انجمن های فعال است.

گروه علمی واحد علمی مشهد جهت ارتقای کیفیت دوره های خود نیازمند کارگاه های تخصصی می باشد. دانشگاه نیز به تجهیزات و حمایت مالی نیاز دارد.

انتهای پیام / ۴۱۱۷/۴۰۶۲ /

دیدگاهتان را بنویسید