بین الملل

اقدامات ایران فراتر از محدودیت‌های برجام است

در این بیانیه که دقایقی پس از تصویب اقدامات جبرانی ایران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سایت وزارت خارجه انگلیس منتشر شد، آمده است: ما دولت‌های فرانسه، آلمان و انگلیس آخرین آخرین را می‌پذیریم. اقدامات ایران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) برای توسعه بیشتر برنامه هسته‌ای این کشور تایید شد.

سه کشور اروپایی که هفته گذشته با ارائه قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گامی غیرمولد در مسیر دیپلماسی برای ازسرگیری اجرای برجام برداشتند، مدعی شده‌اند که ایران با افزایش برجام توان تولید در تاسیسات فردو و نطنز از محدودیت های برنامه جامع اقدام مشترک فراتر خواهد رفت و با تسریع در تولید اورانیوم غنی شده، گام های مهم دیگری در جهت لغو برجام برداشته است. تصمیم ایران برای افزایش تولید اورانیوم با غنای بالا (HEU) در تاسیسات زیرزمینی خود در تاسیسات فردو، نگرانی خاصی است.

تروئیکا مدعی شد که اقدام ایران چالشی برای نظام جهانی منع اشاعه است. نویسندگان این بیانیه با نادیده گرفتن زرادخانه های مملو از کلاهک های هسته ای رژیم صهیونیستی که تهدیدی جدی برای امنیت جهانی محسوب می شود، مدعی شدند که اقدامات جبرانی ایران در حالی که خطرات مربوط به اشاعه سلاح های هسته ای را به همراه دارد، فاقد غیرنظامی معتبر است. توجیه.”