فرهنگ و هنر

برآمدگی و ترک کف بازار تاریخی ساوه در نتیجه احداث مجتمع تجاری شهرداری

دوران خبر/مرکزی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و اره گردشگری گفت: خروج و خروج ابتدای بازار تاریخی شهر به دلیل راه اندازی مجتمع تجاری شهرداری است.

رضا ایاز در گفت وگو با خبرنگار دوران خبر اظهار کرد: احداث ساختمان تجاری شهرداری در حوالی ابتدای بازار شهر (گاراژ قدیم قم) فشار زیادی را بر ساخت بازار تاریخی وارد کرده است.

وی افزود: به محض اطلاع از گزارش در این زمینه، با توجه به توافق کارشناسان میراث فرهنگی و شهرداری، آسیب در ابتدای پشت بام و انتهای ستون های سنتی ابتدای بازارچه رخ داده است. از سمت خیابان امام.شهرداری تجاری در قسمت شرقی ابتدای بازار، زمین در حال ساخت و مغازه ها و انتهای ستون ها در این قسمت به سمت غرب حرکت کرده و در نتیجه باعث ایجاد شده است. ایجاد ترک در دیوارها و ستون ها و برجستگی ها و ترک های کف بازار در قسمت کناری انتهایی ستون ها انجام شده است.

ایاز افزود: در این زمینه هماهنگی و مکاتباتی با شهرداری برای رفع مشکل صورت گرفته و با توجه به پیگیری های صاحبان بازارچه از شهرداری، تیم مدیریت شهری نسبت به رفع مشکل اقدام کنند. این مشکل.

وی بیان کرد: با مجرم شناخته شدن شهرداری، تیم مدیریت شهری موظف به مرمت و ترمیم آسیب های وارده به بنای تاریخی و میراث فرهنگی است و در این زمینه نیز همکاری خواهد کرد.

لازم به ذکر است مجموعه تاریخی بازار سواح مربوط به دوران صفویه است که امتداد این بنا از سمت شمال در خیابان امام خمینی (ره) و در میدان انقلاب واقع شده است. این اثر در تاریخ 15 آذر 1378 با شماره ثبت 2526 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بازار حدود 600 متر طول دارد و انواع اتاق ها با مشاغل گوناگون در آن وجود دارد. بازار تاریخی دارای چند دالان، مسجد، میدان و معبد است و در انتهای جنوبی بازار و در میدان انقلاب مسجدی به نام مسجد انقلاب وجود دارد که بسیار باشکوه و دیدنی است. .

انتهای پیام/