فرهنگ و هنر

توصیه‌های مشترک شهدا را در زندگی به کار ببندیم

دوران خبر/قم رئیس جهاددانشگاهی واحد استان قم با بیان اینکه شهدا توصیه ویژه ای به حجاب حضرت زهرا داشتند، تاکید کرد: برای دستیابی به آرمان‌های متعالی نظام مقدس اسلامی باید توصیه‌های شهدا را به صورت عملی در زندگی به کار بست.

دکتر حامد حیاتی در گفت‌وگو با خبرنگار دوران خبر، آغاز هفته دفاع مقدس را به مردم شهید پرور استان قم به ویژه رزمندگان، جانبازان، آزادگان سرافراز و خانواده معظم شهدا و همکاران خود در جهاد دانشگاهی تبریک گفت و افزود: هفته دفاع مقدس یادآور هشت سال حماسه آفرینی، رشادت و از خودگذشتگی جوانان مومن و غیور ایران اسلامی است که با جانفشانی‌های خود آرامش و امنیت را برای این مرز و بوم به یادگار گذاشتند.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم اظهار کرد: درخت تنومند انقلاب شکوهمند اسلامی که با خون پاک هزاران شهید و جانفشانی و جانبازی‌های زنان و مردان این سرزمین آبیاری شده و امروزه به الگویی تمام عیار برای آزادی خواهان منطقه و جهان تبدیل شده و چشم امید ملت‌های مظلوم و ستم دیده به این خطه دلاور خیز دوخته شده، بی شک مدیون ایثارگری‌های مردان مردی است که در طول هشت سال دفاع جانانه و مقدس از تمام هستی خود گذشتند و اجازه ندادند حتی یک وجب از این خاک مقدس زیر یوغ استعمارگران و غاصبان بماند.

وی بیان کرد: با بررسی‌های صورت گرفته بر وصیت‌نامه‌های شهدا مشخص شد برخی محورها در تمام وصیت‌نامه‌های شهدا مشترک است یکی از آن‌ها نهضت عاشورا یعنی گرامیداشت قیام امام حسین در تمام سطوح زندگی در جامعه و یاد امام حسین است همان گونه که حضرت امام فرمودند این محرّم‏ و صفر است که اسلام را نگه داشته است.

حیاتی افزود: توجه به نهضت عاشورا برپایی اربعین به عنوان مقدمه ظهور است که در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری به عنوان زمینه سازی ظهور به آن اشاره شده است.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم توجه به مهدویت را یکی از محورهای وصیت‌نامه مشترک شهدا قلمداد کرد و ابراز کرد: شهدا بر این باور بودند که انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور امام زمان است.

وی تاکید شهدا در وصیت‌نامه‌های خود مبنی بر حمایت از ولی فقیه در عصر غیبت را مورد توجه قرار داد و گفت: در عصر غیبت وجود ولایت فقیه چراغی برای رسیدن به قله متعالی است.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم با بیان اینکه اوج توصیه مشترک شهدا در وصیت نامه حاج قاسم متبلور است است، تصریح کرد: حاج قاسم در وصیت نامه خود اشاره دارد که جمهوری اسلامی حرم است اگر آن حفظ شود تمام حرم‌ها حفظ می‌شود.

وی در ادامه ضمن بیان خاطره‌ای از شهید زین‌الدین گفت: راننده شهید زین‌الدین نقل می‌کند«هنگامی که به مکه مکرمه مشرف شدم در رویای صادقه خود شهید را در حال طواف دیدم و با تعجب پرسیدم مگر شما شهید نشدید؟ و ایشون گفت شهدا زنده هستند و من این توفیق زیارت را به برکت نمازهای اول وقت دارم؛ راننده ادامه داد: شهید همیشه در هر جا و در هر حالت مقید به نماز اول وقت بودند.»

وی در انتها بیان کرد: سنگرهای دفاع مقدس هرگز و در هیچ برهه‌ای برچیده نشدند بلکه در همه عرصه‌ها با قدرت، سدی در مقابل دشمنان میهن اسلامی بوده‌اند و یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس با ندای یا حسین در هر سالگرد این رویداد خونین و دلاورانه زنده می‌شود.

انتهای پیام

بخش فرهنگ و هنر

با کلماتم، ابتکار هنری را به وجود می‌آورم و جذابیت زندگی را در آن تقدیم می‌کنم.