فرهنگ و هنر

ثبت تصویر مردی که در ظهر عاشورا به شمایل مسیح درآمد

ایام عزاداری محرم همیشه صحنه هایی از نبی را برای عکاسان به ارمغان آورده است و عکاسان زیادی همواره درگیر ثبت این صحنه ها بوده و برای همیشه آن را ثبت کرده اند.

به گفته ما، در همین راستا تصمیم گرفتیم با امیرحسین حنور که این روزها چهار عکس از رویدادهای مختلف به ثبت رسانده، گپ و گفتی داشته باشیم.

اولین عکسی که با این عکاس صحبت می کنیم، پرتره کودکی است که چهره اش نسبت به عکاس بی توجه است و از مراسم عزاداری غمگین است.

هنرور درباره این تصویر توضیح می دهد: تصویر کودک حدود چهار سال پیش در مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی در شهر ابرکوه یزد در مراسمی به نام «ناخل گردانی» به ثبت رسید.

و ادامه می دهد: در این تصویر کودک داخل نخل نشسته است و مردم در حال حرکت نخل هستند که بسیار سنگین است. دومین موردی که توجه من را به این موضوع جلب کرد، چهره بسیار معصوم کودک و درخشندگی چهره به خصوص چشم بود و به همین دلیل نام اثر را «درخشندگی» گذاشتم.

این عکاس توضیح می دهد: سومین عامل بی توجهی کودک به اطراف بود که با غم و اندوه به مراسم نگاه می کرد و دست تکان می داد و علیرغم اینکه من رو به رویش بودم و در فاصله کمی با او عکس می گرفتم. به من توجهی نکرد، مراسمی به تمام معنا بود، عزاداری و اندوه.

تصویر مردی را که در بعد از ظهر عاشورا وارد تصویر مسیح شد را ثبت کنید

مردی که مانند مسیح ایستاد

حنور درباره دیگر آثارش که در ایام محرم ثبت می شود نیز توضیح می دهد. تصویر مربوط به مراسم تشییع: این عکس نیز در شهر ابرکوه در پایان مراسم تشییع و در زمان آتش زدن خیمه ها و اسیر شدن همه به ثبت رسیده است. یکی از چیزهایی که باعث شد من این عکس را ثبت کنم این بود که سوژه خیلی ناخودآگاه دستش را گرفت و طوری ایستاد که مسیح را به مخاطب تبلیغ می کرد. در واقع این حرکت ذهن من را به روایتی کشاند که می گوید وقتی حضرت عیسی با حواریونش از خاک کربلا گذشت، نشست و شروع کرد به گریه کردن، ماجرا برای آنها توضیح داده شد.

و ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که صحنه را جذاب می کرد تاثیر آتش چادر بر روی صورت سوژه بود که باعث می شد مردم پشت سر او و در تاریکی قرار بگیرند. به نظر می رسد این امر نشان می دهد که امام حسین (علیه السلام) و یارانش به تنهایی جنگیدند و در حالی که مردم در تاریکی بودند به شهادت رسیدند.

به گفته عکاس، این عکس در جشنواره بین المللی چادر 2019 پذیرفته شده است.

تصویر مردی را که در بعد از ظهر عاشورا وارد تصویر مسیح شد را ثبت کنید

دوران کودکی بین سیاه پوستان

تصویر بعدی تصویر صورت کودکی است که با آرامش به لنز دوربین دوچشمی نگاه می کند.

این عکاس درباره این عکس می گوید: این عکس را در جشن عاشورا گرفتم. وقتی رسیدم مادر و فرزندانش در جلسه بودند و صحنه کاملا سیاه بود. آن موقع تنها بچه ای که دیدم همین بچه بود. من خیلی از او فاصله داشتم و با اینکه صبر نکردم اما در میان ازدحام جمعیت به سمت دوربین برگشتم و بلافاصله عکس او را گرفتم.

و می گوید بچه چهره معصومی داشت و احساس می کرد که بچه هم غم عاشورا را در دل دارد.

حنور در توصیف این عکس از نظر تکنیک عکاسی می گوید: این عکس دارای تناقض است. یعنی یک نقطه نورانی که کودک است در یک کتاب مشک بزرگ در نقطه قاب طلایی دیده می شود.

این عکس در جشنواره های بین المللی سازمان جهانی عکاسی از جمله جشنواره ردسایم 2020 فرانسه، نوروز تاجیکستان 2020 و جشنواره بین المللی ققنوس هند 2020 پذیرفته شده است.

تصویر مردی را که در بعد از ظهر عاشورا وارد تصویر مسیح شد را ثبت کنید

و اما تصویر آخر به اسارت امام حسین (علیه السلام) اشاره دارد.

به گفته عکاس، این عکس نیز حدود چهار سال پیش در یک تعزیه در شهر ابرکه ثبت شده است.

و درباره این عکس می گوید: زمانی که قرار بود عکس بگیرم، داد اسفند در کادر ظاهر شد که به تصویر وضعیت مشابهی داده بود. نکته دوم این بود که بچه ها را به ترتیب سن زنجیر می کردند و دستشان را در حالت تداوم و تکرار به زنجیر می بستند، گویی می خواستند همبستگی ارتشی را که با ظلم مبارزه می کند، نشان دهند. دقیقاً همان هدفی که امام حسین (ع) برای آن جنگید.

این عکس همچنین در جشنواره تحت نظارت فدراسیون جهانی فیاپ که به طور مشترک توسط سه کشور آفریقا، آلمان و اندونزی برگزار شد، پذیرفته شده است.

تصویر مردی را که در بعد از ظهر عاشورا وارد تصویر مسیح شد را ثبت کنید

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید