عمومی

“جمهوری افغانستان” بیشتر یک شوخی بود


“جمهوری افغانستان بیشتر یک شوخی بود. یک حکومت قبیله ای فاسد نمی تواند قدرت داشته باشد. تا زمانی که آنها آمریکایی بودند ، مشکلات برتری نداشت ، اما پس از رفتن آنها ، این بادکنک خالی ترکید. افغانستان وارد دوره بحرانی دیگری می شود که باید در روزهای آینده بیشتر مورد رسیدگی قرار گیرد. ”

به گزارش خبرنگار دوران خبر ، عباس عبدی در گزارشی از روزنامه اعتماد به نفس وی نوشت: “تحولات در افغانستان همه ناظران را غافلگیر کرده است.” چگونه اولین ابرقدرت جهان می تواند بیست سال حضور مستقیم نظامی و سیاسی در کشوری عقب مانده داشته باشد و با تشکیل تمام قدرت خود برای تشکیل دولت ، نزدیک به 8000 نفر را از دست داده و بیش از 2 تریلیون دلار هزینه کند؟ آیا وقتی این کشور را بدون درگیری قابل توجهی ترک کند ، آیا کل دولت و ارتش خالی آن در مقابل ارتجاعی ترین جریان شکست خواهند خورد و به سرعت دولت را تحویل می دهند و رئیس جمهور ترجیح می دهد فرار کند؟

ریشه بحران افغانستان در مداخله خارجی نهفته است. در ابتدا ، اتحاد جماهیر شوروی می خواست یک جامعه سوسیالیستی و کمونیستی در روستاهای افغانستان ایجاد کند ، اما نتیجه آن چه بود؟ ایجاد ارتجاعی ترین گروه سیاسی و فکری در منطقه ، طالبان ؛ گروهی که به معنای واقعی کلمه واکنشی تر و خشن تر از سلف در خاورمیانه است. کودتای اتحاد جماهیر شوروی هزینه های قابل توجهی را به این ابرقدرت تحمیل کرد. بدون پیشروی مردم افغانستان. همچنین افغانستان را بیش از دو دهه درگیر جنگ داخلی کرد. نهادهای سیاسی افغانستان در جریان جنگ ضربه خوردند و کشور عقب نشینی کرد. اتحاد جماهیر شوروی نیز سقوط کرد. افغانستان به میدان بازی قدرت های جهانی تبدیل شده است. ایالات متحده ، بریتانیا و غرب از بدترین گروه هایی که بعدها به نام طالبان معروف شدند برای سرنگونی دولت کمونیستی حمایت کردند. با از بین رفتن زیرساخت های سیاسی و هجوم پول های کثیف خارجی و قاچاق مواد مخدر برای تأمین مالی گروه های ضد کمونیستی ، وحدت سیاسی در افغانستان غیرممکن شده است. کافی است بگویم که این گروهها بیشتر از دولت کمونیست یکدیگر را کشتند. در این فضا بود که طالبان به عنوان جریانی که مورد حمایت عربستان سعودی ، امارات متحده عربی و پاکستان بود وارد افغانستان شد و افغانستان را فتح کرد ، اما جهان آنها را به رسمیت نشناخت. افغانستان به لانه یک گروه تروریستی در حضور دولت مرتجع تبدیل شده است. 11 سپتامبر محصول ایجاد چنین لانه ای در گوشه ای از جهان بود. ایالات متحده آمد و طالبان را در مدت کوتاهی منحل کرد ، اما نتوانست مفهومی به عنوان یک ملت ایجاد کند. افغانستان جمهوری افغانستان بیشتر یک شوخی بود. یک حکومت قبیله ای فاسد نمی تواند قدرت داشته باشد. تا زمانی که آنها آمریکایی بودند ، مشکلات برتری نداشت ، اما پس از رفتن آنها ، این بادکنک خالی ترکید. افغانستان وارد دوره بحرانی دیگری می شود که باید در روزهای آینده بیشتر مورد رسیدگی قرار گیرد. “

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید