بین الملل

حقوق لبنان ارتباطی با توافق هسته‌ای ندارد/حمله به سلمان رشدی رویداد مهمی بود

دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم افتتاحیه مرکز گردشگری جهادی “جانتا” سخنرانی ویدئو کنفرانسی داشت. سید حسن نصرالله در بخشی از سخنان خود از تصمیم تاریخی امام خمینی (ره) در سال 1361 مبنی بر اعزام نیرو به لبنان برای مقابله با رژیم صهیونیستی تقدیر کرد. وی همچنین حمله به سلمان رشدی را رویدادی مهم توصیف کرد، اما گفت که برای موضع گیری در این مورد به اطلاعات بیشتری نیاز است.

به گزارش دوران خبر، سید حسن نصرالله در سخنانی به تصمیم تاریخی امام خمینی (ره) در سال 1361 مبنی بر اعزام نیرو به لبنان برای مقابله با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: اگرچه ایران هزاران کیلومتر در طول مرز با رژیم صهیونیستی می جنگید. عراق، اما امام خمینی (ره) فرماندهان نظامی را برای کمک به لبنان و سوریه در برابر صهیونیست ها اعزام کرد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای کمک به لبنان در برابر حمله اسرائیل وارد جنتا شد.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به وضعیت لبنان در سال 1982 گفت: در سال 1982 به دنبال حمله اسرائیل، احتمال سرایت این حمله به تمام مناطق لبنان و محاصره دمشق بسیار زیاد بود. در آن روزها امام خمینی (ره) یک تصمیم بزرگ تاریخی گرفتند و به سوریه لشکر فرستادند.

وی با بیان اینکه اردوگاه جانتا میزبان جوانان از تمام مناطق لبنان بود، گفت: یکی از اولین افرادی که به اولین دور سازماندهی شده توسط سپاه پاسداران پیوست، سید عباس موسوی و تعداد زیادی سرباز بود.

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: اردوگاه های آموزشی جانتا به اردوگاه نظامی تبدیل شده و به همین دلیل چندین بار در معرض گلوله باران نظامیان اسرائیلی قرار گرفته اند و تاکنون تعدادی از لبنانی ها و نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سپاه شهید شده اند.

سید حسن نصرالله با تبریک و تسلیت شهادت ابراهیم النابلسی و دیگر شهدای کرانه باختری که در راه آزادی جان باختند، گفت: مردان خدا از این مکان بیرون آمدند و معجزه آفریدند.

سال ها تنش مرزی بین لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر مالکیت دو میدان گازی از جمله میدان کاریش وجود دارد. سید حسن نصرالله در بخشی از سخنان خود با اشاره به این حوزه و همچنین مذاکرات هسته ای ایران تاکید کرد که مرزهای دریایی، کار و حقوق لبنان هیچ ربطی به توافق هسته ای ندارد. شاید آمریکا و اسرائیل بخواهند چیزهایی را با توافق هسته ای مرتبط کنند، اما ما چیزی برای ارتباط با آن نداریم.

سید حسن نصرالله بر تداوم تلاش ها برای تشکیل دولت واقعی در لبنان تاکید کرد و افزود: توافق هسته ای با ایران چه امضا شود چه نشود، اگر لبنان به خواسته خود نرسد، شرایط به سمت تنش پیش می رود.

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد: چشم باید به کار و مرزهای لبنان با فلسطین اشغالی باشد و زمان میانجی آمریکایی بسیار کوتاه است.

وی خواستار تداوم نظارت بر کار و مرزهای لبنان با فلسطین اشغالی شد و افزود: تا چند روز دیگر شاهد دستاورد مهمی در رابطه با موضوع مرزهای دریایی و غیر مرتبط با موضوع توافق هسته ای خواهیم بود.

دبیرکل حزب الله به حمله به سلمان رشدی نیز اشاره کرد و گفت: حمله به سلمان رشدی اتفاق بسیار مهمی در قلب آمریکا بود، اما برای موضع گیری در این حمله نیازمند اطلاعات و داده هایی هستیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید