بین الملل

سیل لیبی؛ وضع بحرانی شهر «درنه» و ورود دادستانی به پرونده شکستن سدها

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین دوران خبر، با گذشت ۶ روز از بارش‌های سیل‌آسا در لیبی و منجر شدن سیلاب به شکسته شدن دو سد بزرگ در شهر «درنه»، عملیات‌های جست‌وجو و تلاش‌های امدادی توسط گروه‌های لیبیایی و خارجی ادامه دارد. در میانه افزایش امیدها برای نجات برخی مصدومان و مفقودان، برخی کارشناسان درباه خطر شیوع بیماری‌های همه‌گیر دراین کشور، به خاطر شرایط بهداشتی نامناسب هشدار داده‌اند. در میانه این تلاش‌ها برای کاهش آثار بحران، دادستان کل لیبی نیز پرونده رسیدگی به دلایل شکسته شدن این سد را گشوده تا دلایل و عوامل احتمالی این حادثه بررسی شود.

هشدار سازمان بهداشت جهانی همزمان با تداوم عملیات‌های امدادی

طبق گزارش پایگاه اینترنتی شبکه «الجزیره»، تیم‌های امداد و نجات محلی و خارجی در شهر درنه در شرق لیبی و سایر مناطق متاثر از طوفان و سیل به تلاش خود برای جست‌وجوی مفقودان ادامه می‌دهند. تداوم این عملیات جست‌وجو در میانه هشدارها مبنی بر وقوع فاجعه پزشکی و زیست محیطی در مناطق آسیب‌دیده انجام می‌شود. بنابر اعلام منابع محلی، علی‌رغم سختی تردد در خیابان‌های شهر، افراد زنده‌ای هم از زیر آوار بیرون کشیده شده‌اند.

«عثمان عبدالجلیل»، وزیر بهداشت در دولت منصوب شده از سوی مجلس نمایندگان، از تشییع ۳۱۶۶ نفر از قربانیان شهر درنه تا دیروز جمعه، ۱۵سپتامبر خبر داد. در حالی که برخی برآوردها حاکی از کشته و تلف شدن حدود ۱۵ هزار نفر و همچنین آوارگی حدود ۳۰هزار نفر از ساکنان است؛ در حالی که از زمان طوفان یکشنبه هفته گذشته تا امروز، آمار احتمالی تلفات انسانی منطقه شرق لیبی حدود ۱۰۰ هزار نفر تخمین زده می‌شد.

طبق گزارش‌های امروز الجزیره، با افزایش تعداد کشته‌شدگان و مفقودان، مطالبات امدادی از داخل شهر درنه و سایر مناطق افزایش یافته و درخواست ماشین‌آلات، تجهیزات، تیم‌های نجات و خدمات بیشتر شده است.

ساکنان و تیم‌های امدادی برای جمع‌آوری و تدفین هزاران جسد که توسط امواج به خشکی بازگردانده شده‌اند یا در حال تجزیه زیر آوار هستند، با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند؛ چرا که سیل ساختمان‌ها را ویران کرده و بسیاری از انسان‌ها را به دریا انداخته است.

سازمان جهانی بهداشت و سایر نهادهای امدادی از مقامات لیبی خواستند تا از دفن قربانیان سیل در گورهای دسته جمعی خودداری کنند. چرا که این موضوع می‌تواند مشکلات روانی طولانی مدت برای خانواده‌های قربانیان ایجاد کند.

هشدار دوم این سازمان این بود که اگر اجساد متوفیان در نزدیکی آب دفن شوند، می‌توانند خطراتی برای سلامتی ایجاد کنند.در گزارش سازمان ملل آمده است که از زمان بارندگی شدید لیبی در روز یکشنبه که منجر به فروریختن دو سد شد، تاکنون بیش از هزار نفر به این شکل دفن شده‌اند.

تلاش‌ها برای جست‌وجوی اجساد پراکنده در خیابان‌ها و خانه‌های آسیب‌دیده از سیل ادامه دارد؛ این تلاش‌ها در قالب عملیات‌هایی است که تیم‌های امداد لیبیایی و خارجی به امید یافتن اجساد قربانیانی که بر اثر باران‌های سیل آسا در سواحل شهر درنه به دریا پرتاب شده‌اند، انجام می‌دهند.

۸۰۰ نجات‌یافته؛ امیدها برای کمک به سیل‌زدگان افزایش یافت

پایگاه اینترنتی شبکه «روسیا الیوم»، هلال احمر لیبی روز گذشته، جمعه در آخرین گزارشش اعلام کرد که تعداد نجات یافتگان طوفان «دانیال» در شهرهای شرق لیبی خوشبختانه به ۸۰۰ نفر رسیده است.

«تامر رمضان»، مسئول عملیات کمک‌رسانی به لیبی در صلیب سرخ، طی یک کنفرانس مطبوعاتی در روز گذشته، از اعلام آمار نهایی قربانیان انسانی تا آن لحظه خودداری و تاکید کرد که این آمار هنوز قطعی و دقیق نیستند.

این طوفان مدیترانه‌ای و سیل ویرانگر چندین منطقه در شرق لیبی از جمله شهرهای بنغازی، البیضاء، المرج، سوسه و درنا را درنوردید. مقامات لیبی شهر درنه را که بیشترین آسیب را دیده بود، روز گذشته تخلیه کرده و بستند تا تیم‌های امداد بتوانند به جستجوی ۱۰۱۰۰ نفری که هنوز مفقود شده اند، پس از اینکه تعداد قربانیان به ۱۱۳۰۰ نفر افزایش یافته بود، ادامه دهند.

در همین حال، «مارتین گریفیس»، دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه، اذعان کرده بود که ابعاد فاجعه فروریختن دو سد و تعدادی پل در اثر طوفان در لیبی هنوز مشخص نیست. وی افزود: فکر می‌کنم مشکل ما این است که ابتدا باید تلاش‌های خود را با دولت و سایر مقامات شرق کشور هماهنگ کنیم و سپس میزان فاجعه را کشف کنیم؛ این امر تاکنون محقق نشده است، برای همین هم میزان واقعی نیازها و تعداد فوتی‌ها هنوز مشخص نیست.

 پرونده قضایی برای رسیدگی به موضوع شکستن سدها به جریان افتاد

طبق گزارش خبرگزاری رسمی دولت لیبی «وال»، «الصدیق الصور»، دادستان کل این کشور از آغاز تحقیقات درباره فروریختن دو سد در شهر درنه در پی طوفان دانیال خبر داد تا مشخص شود که آیا این پرونده با فساد، سهل انگاری یا اهمال‌کاری ار سوی دولت مرتبط بوده است یا خیر.

دادستان کل لیبی در مصاحبه‌ای که با خبرگزاری رسمی این کشور داشت، تأیید کرد که این اتهامات جز پس از پایان تحقیقات که حقایق را مشخص می‌کند و عوامل و عناصر جنایت را آشکار خواهد کرد، قابل اثبات نیست.

الصور تصریح کرده است: کسانی که مجرم شناخته شوند، محاکمه خواهند شد و هیچ مصونیتی برای مقامات و اشخاص دیگر وجود نخواهد داشت. کارشناسان تعیین خواهند کرد که آیا مشکلات سازه‌ای و هیدرولیکی وجود داشته یا شکستن سدها با فساد اداری و مالی مرتبط بوده است؛ دست اندرکار این خراب‌کاری، هرکس که باشند تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت. من تصمیم گرفته ام تا تعداد اعضای دادستانی عمومی را افزایش دهم تا تحقیقات در خصوص این پرونده، در سریع‌ترین زمان ممکن تکمیل شود.

وی خاطرنشان می‌کند: بررسی‌ها نشان خواهد داد که آیا این دو سد که اساساً برای محافظت از شهر در برابر سیل و عدم حفظ آب باران طراحی شده‌اند، استحکام و کارایی نداشتند که شکستند  یا دلایل دیگری در پس این حادثه وجود دارد. در نهایت با اتمام تحقیقات، عوامل جرم و جنایت مشخص و برای هرکس که ثابت شده باشد، اتهامات وارده اعلام خواهد شد.

هشدار کارشناسان درباره شیوع بیماری‌های واگیردار

«سرگئی موخامتوف»، مدری گروه اقیانوس‌شناسی دانشکده جغرافیا در دانشگاه دولتی مسکو، ، طی گفت‌وگو با ریانووستی، نسبت به تعداد بالای قربانیان طوفان دانیال در لیبی و گسترش بیماری‌های واگیردار در شرایط غیربهداشتی ناشی از سیل هشدار داد و افزود که تعداد قربانیان به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

این کارشناس روس همچنین خاطرنشان کرد: پیامدهای فاجعه‌بار طوفان ناشی از رسیدن آن به مناطقی است که طبیعت و زیرساخت‌های آن‌ها با این حجم از بارندگی سیل‌آسا سازگاری نداشته‌اند. 

مرکز ملی هواشناسی لیبی اعلام کرد که مجموع بارش باران در شهر البیضاء طی ۲۴ ساعت به ۴۱۴.۱ میلی متر رسیده است؛ این منطقه معمولاً در ماه سپتامبر حدود ۶ میلی متر و در کل سال تنها حدود ۵۴۰ میلی متر بارندگی دارد.

سازمان بین‌المللی مهاجرت سازمان ملل روز چهارشنبه، در گزارشی اعلام کرده بود که بیش از ۳۶ هزار نفر به دلیل سیل در لیبی آواره شده‌اند. دفتر این سازمان در لیبی در آماری که در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرده بود، خبر داد: «حداقل ۳۰۰۰۰ نفر در درنه به دلیل طوفان دانیال و ۳۰۰۰ نفر در البیضاء آواره شدند. ۱۰۰۰ نفر در المخیلی و ۲۰۸۵ نفر همچنان در بنغازی آواره هستند».

این سازمان اعلام کرده بود: «تعداد قربانیان هنوز [کاملا] احصاء نشده است». بر اساس برآوردها تعداد قربانیان از روز یکشنبه به ۲۰۰۰ نفر رسیده و ۵۰۰۰ نفر همچنان مفقود هستند. طوفان دانیال آسیب شدیدی به زیرساخت‌ها از جمله شبکه جاده‌ای وارد کرده و شبکه ارتباطی را مختل کرده است.

پایان پیام/


تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای طبیعی و محیط زیستی جهانی. با استفاده از دانش در حوزه محیط زیست و تغییرات آب و هوا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم. با تمرکز بر اثرات رویدادهای طبیعی بر جوامع، نقشه‌ای کامل از تغییرات زمین را برای شما می‌کشم.