فرهنگ و هنر

شهادت در یک روز تولد خاص

ارتش عراق از ابتدای عملیات با پرتاب فلر حساسیت خود را نسبت به تحرکات سربازان نشان داد. زمانی که غواصان ارتش برای عبور از رودخانه اروند حرکت کردند، نبرد آغاز شد و یگان های آنها برای شکستن خط اول دشمن مستقر شدند و یگان های دشمن با آتش سنگین و مقاومت شدید مواجه شدند.

به گزارش دوران خبر، عملیات «کربلای 4»، 3 دی 1365، در منطقه ای به عرض حدود 40 کیلومتر، از گذرگاه زید عراق در شمال شلمچه تا تقاطع رودخانه های اروند و کارون و در مرز بین سوم و. لشکر هفتم از ارتش عراق، با رامس یا محمد (ص ) در ساعت ده و نیم شب شد.

همزمان ارتش عراق دو ساعت قبل از شروع جنگ در خط مقدم و نزدیک عقبه آتش گشوده بود و به یگان های خود تلفاتی وارد کرده بود. البته بعدا معلوم شد; آمریکایی ها از طریق هواپیماهای آواکس که تحرکات ارتش ایران را کنترل می کردند، اطلاعات نیروهای ایرانی را در اختیار عراق قرار داده بودند.

از سوی دیگر ارتش عراق از ابتدای شب تاریک عملیات با پرتاب فلر حساسیت خود را نسبت به تحرکات رزمندگان نشان داد. زمانی که غواصان ارتش برای عبور از رودخانه اروند حرکت کردند، نبرد آغاز شد و یگان های آنها برای شکستن خط اول دشمن مستقر شدند و یگان های دشمن با آتش سنگین و مقاومت شدید روبرو شدند.

در نهایت عملیات موفقیت آمیز بود و باعث شد ارتش عراق حمله نیروهای ایرانی را متوقف کند و عراق این عملیات را «روز صخیر» نامید. از آن زمان، جایگاه اداره اطلاعات در ارتش عراق بار دیگر تسخیر شد و جایگاه خود را بازیافت. در این عملیات حدود 1000 سرباز شهید، نزدیک به 2000 نفر نیز مفقود شدند و حدود 11000 نفر مجروح شدند. شکست عملیات با همه امکانات و تبلیغات برای مسئولان و فرماندهان کیشور، صحنه عملیات بسیار تلخ و ناراحت کننده بود.

«عیسی کورهای» از شهدای یگان اطلاعات و عملیات لشکر 10 سیدالشهدا (علیه السلام) است که در این عملیات به شهادت رسید. او تنها پسر خانواده بود و در سال 44 پس از سالها نذر و دعا و انتظار به دنیا آمد.

شهادت در روز تولد خاص

عیسی از سن 15 سالگی چندین بار توسط پایگاه های بسیج، نیروی هوایی، سپاه محمد رسول الله (ص) و ارتش ارتباطات به جبهه اعزام شد. سرانجام در واحد اطلاعات عملیات 10 سیدالشهدا علیه السلام به عضویت سپاه در آمد و در 21 سالگی در عملیات کربلای 4 (4 از 65) به شهادت رسید. ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) با اصابت موشک کاتیوشا ترکیه.

عیسی کورهای در بخشی از وصیت نامه خود نوشت:

این وصیت عیسی است که پیش از هر چیز به پروردگار و خاتم الانبیاء، حضرت محمد (ص) و به درستی معصومین (ع) اقرار می کنم که دوازده تن از آنان امام زمان هستند. a.j.) همین است.

عزیزانم امروز روز امتحان خداست جای همه انسانها زیر زمین است. जंग ‎; و تا زمانی که کلمه اسلامی بعد از انقلاب نباشد، ما می جنگیم و می جنگیم. امام حسین (علیه السلام) رهبر است. خسته نباشید، سرد و تنبل نشوید و گوش به فرمان رهبری در برابر هر آنچه فتنه است، بر ضد آن قیام کنید، ارزش امام خمینی (ره) برای اسلام و جهان در خواب آن است. آنقدر که ما نمی دانیم چه ارزشی دارد.

برای سلامتی و طول عمر رهبران ما دعا کنید. خداوند آنقدر بخشنده است که دعای همه امت حزب الله را برآورده می کند.

اگر در این راه به عنوان «افضل العسل» به شهادت رسیدیم و اگر مشکلات دیگری پیش آمد، به حکمت الهی نیز راضی خواهیم بود.

خدایا ناجی را بفرست حق نجات دهد. خدایا دست ظلم و ستم را از سر همه مستضعفان کوتاه کن. خدایا جامعه ما اسلامی است. امام خمینی و همه مسئولین جمهوری اسلامی که طرفدار اسلام و دین شما هستند آن را حفظ کنید.

پدر و مادر عزیزم و خواهرانم نیز وظیفه خود را می دانند. باید بگویم خیر دنیا و آخرت به همان اندازه که ایمان دارید در صبر و ایمان شماست. و مادر شهیدان تحت عنوان پیام به ملت شهید پرور ایران نوشته شده است: ای امت شهیدپرور جان امام را دعا کنید و سخنان پیامبر را بشنوید. به دولت کمک کنید و بگذارید ضد انقلاب روی شما تاثیر بگذارد و ضد انقلاب بدتر از آمریکا را در دهان شما بگذارد.

جنگ، جنگ، تا پیروزی

عیسی مسیح”.

انتهای پیام/