علمی و پزشکی

شیوه جدید کلاهبرداری؛ «بیمار شما بدحال است، پول واریز کنید»

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ از انهدام باند چهارنفره کلاهبرداران تلفنی که با جعل هویت پزشکان بیمارستان‌ها از خانواده بیماران بستری در بیمارستان‌ها کلاهبرداری کرده بودند، خبرداد.

به گزارش دوران خبر، سرهنگ داود معظمی گودرزی در تشریح جزئیات این خبر گفت: چندی پیش تعدادی از شهروندان به پلیس فتا مراجعه و اعلام کردند که فردی ناشناس خود را پزشک معالج بیمار آنها که در بیمارستان بستری است معرفی کرده و با اعلام اینکه مریض آنها بدحال است و باید سریعا مداوا شود از آنها خواسته مبلغ مورد نظر را واریز کنند.

وی با اشاره به ابعاد گسترده این پرونده خاطرنشان کرد : کارشناسان متخصص پلیس فتا پایتخت تحقیقات سایبری خود را آغاز کردند و با بررسی های فنی مشخص شد مجرمین با مراجعه به بیش از ده بیمارستان در سراسر کشور و به دست آوردن اطلاعات پزشکان ، با ترفندهای زیرکانه با پذیرش بیمارستان تماس گرفته و خود را پزشک آن بیمارستان معرفی می کردند و درخواست شماره تماس همراهان بیمار بستری شده تحت نظر خود را می کردند.

معظمی گودرزی با اشاره به افزایش تعداد شکات پرونده در روند رسیدگی به بیش از 30 نفر ادامه داد: مجرمین پس از به دست آوردن شماره تلفن همراهان بیمار ، بلافاصله با آنها تماس میگرفتند و با معرفی خود بعنوان پزشک معالج با ترساندن و نگران کردن آنها از وضعیت بیمار ، درخواست وجه برای جراحی و اقدامات پزشکی می کردند که شکات نیز باتوجه به شنیدن نام پزشک و نگرانی از وضعیت بیمار خود بدون بررسی صحت موضوع وجه مورد نظر را واریز می‌کردند.

وی با اشاره به تلاش های شبانه روزی و مستمر پلیس در راستای کشف این پرونده افزود: در نهایت با اقدامات فنی و پلیس همکارانم در پلیس فتا تهران بزرگ تمامی اعضای این باند چهار نفره شناسایی و پس از تشریفات قضایی در یکی از استان های شمالی کشور دستگیر و به پلیس فتا پایتخت منتقل شدند ، بنا بر آمار اعلامی از بیمارستان ها مشخصات بیش از 300 نفر از بیماران در اختیار این مجرمین بوده و قصد کلاهبرداری از آنان را داشتند که با اقدامات به موقع پلیس ناکام ماندند.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ به شهروندان توصیه کرد: کلاهبرداران دائما در حال فعالیت بوده و مدام شیوه و شگرد خود را تغییر می دهند، تماس هایی که تحت عناوین مختلف با شما گرفته می شود و با ارائه ی مشخصات و یا اطلاعاتی از زندگی شخصی یا کاری شما ، درخواست وجه می کند را جدی بگیرید و بدون بررسی و اطمینان از صحت موضوع و هویت شخص تماس گیرنده به هیچ عنوان هیچ مبلغی واریز نکنید ، چرا که ممکن است فردی که با شما تماس گرفته کلاهبردار باشد و به نحوی اطلاعاتی از زندگی شما به دست آورده باشد.

انتهای پیام

بخش علوم پزشکی

هدفم این است که با ارائه محتواهای علمی و امیدوارکننده، به شما کمک کنم تا از جدیدترین تحقیقات در زمینه سلامتی مطلع شوید و اقدامات مناسبی را برای بهبود و حفظ سلامتی خود بگیرید.