بین الملل

طالبان مهمترین دستاورد یکساله را اعلام کرد

او گفت: در یک سال گذشته تامین امنیت مهمترین دستاورد ما بوده است و این در حالی است که در سالهای گذشته روزانه 300 نفر از مردم افغانستان جان خود را از دست می دادند و ناامنی در سراسر کشور حاکم بود.

شاهین با بیان اینکه درآمد افغانستان در یک سال گذشته 200 درصد افزایش یافته است، گفت: فقر میراث دولت است و اکنون نیز تحریم ها بر رنج مردم افغانستان افزوده است.

این مقام طالبان درباره بازگشایی مدارس دخترانه نیز گفت: مدارس دخترانه تا تعیین تکلیف از سوی سران به حالت تعلیق درآمده است و باید توجه داشت که ما با تحصیل دختران به شرط پوشیدن مخالفتی نداریم. حجاب.”

شاهین درباره کشته شدن الظواهری و نگرانی همسایگان افغانستان نیز گفت: رهبران طالبان از حضور الظواهری در کابل اطلاعی نداشتند و مرگ الظواهری تنها ادعایی است که طالبان در حال بررسی آن هستند. “

نماینده منتخب طالبان در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که آیا عدم اطلاع از حضور الظواهری کمبود اطلاعات نیست، گفت: اتفاقات زیادی در هند نیز در حال رخ دادن است و زمانی که مقامات از آن مطلع می شوند، در واقع اتفاق افتاده است. این به معنای کمبود اطلاعات نیست.

وی تاکید کرد: سیاست اصلی طالبان این است که هیچ کشوری از خاک افغانستان تهدید نشود و در این زمینه ثابت قدم باشد.

این مقام طالبان ادامه داد: افغانستان یک کشور مستقل است و روابط با کشورهای مختلف تنها بر اساس منافع ملی ما است و تحت نفوذ هیچ کشوری نخواهیم بود.

شاهین در مورد استخدام خبرنگاران زن نیز گفت: طالبان در این زمینه هیچ محدودیتی ایجاد نکردند و ممکن است به دلیل مشکلات اقتصادی رسانه ها بسته شده و مجبور به تعدیل نیرو شده باشند.

وی تاکید کرد: دلیل اصلی بیکاری زنان خبرنگار مشکلات اقتصادی است و هیچ عامل دیگری در این موضوع وجود ندارد.

شاهین درباره بازگشایی سفارت هند نیز گفت: طالبان امنیت اماکن دیپلماتیک را تامین می کند و این شامل هند نیز می شود، حتی اگر بازگشایی سفارت ها به معنای به رسمیت شناختن طالبان نباشد و ما به دنبال روابط خوب با همه کشورها هستیم. از جمله دهلی نو. .

پیش از این ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان از تشکیل هیئتی برای بررسی حمله تروریستی القاعده و حمله هوایی آمریکا به کابل خبر داده بود.

مجاهد در جریان سخنان خود کشته شدن ایمن الظواهری رئیس القاعده افغانستان را ادعایی خواند و گفت: کمیسیونی برای بررسی این موضوع تشکیل و نتیجه آن اعلام خواهد شد.

سخنگوی طالبان با بیان اینکه از حضور ایمن الظواهری در کابل اطلاعی ندارم، گفت: هیچ تهدیدی از سوی افغانستان علیه جهان وجود ندارد و اگر کشورهای جهان از فعالیت های این گروه اطلاعاتی داشته باشند، می توانند. باید آن را در اختیار طالبان قرار دهد تا اقدامات لازم صورت گیرد.»

23311

دیدگاهتان را بنویسید