اجتماعی

عوارض کمبود کلسیم برای بدن – دوران خبر

کلسیم فراوان ترین ماده مغذی در بدن است که به تقویت استخوان ها و دندان ها کمک می کند و عملکرد عضلات ، از جمله عضله قلب را تنظیم می کند.

به گزارش دوران خبر ، پوکی استخوان در بزرگسالان و راشیتیسم در کودکان از عوارض کمبود کلسیم است و شکستگی ستون فقرات ، مچ دست و مفصل ران نیز از رایج ترین عواقب پوکی استخوان است.

کمبود کلسیم همچنین منجر به تغییر شکل اسکلت و مفصل ، درد استخوان ، گرفتگی عضلات و معده ، احساس گزگز در نوک انگشتان ، عصبی شدن و تحریک پذیری ، از دست دادن حافظه و سردرد می شود و همچنین می تواند باعث مشکلات تنفسی شود.

طبق WebMD ، کلسیم اضافی که به همراه غذا در بدن فرد سالم وارد بدن می شود از طریق مدفوع ، ادرار و عرق دفع می شود و در زنان شیرده نیز از طریق شیر دفع می شود. در عین حال ، افزایش مصرف کلسیم در افراد آسیب پذیر و مستعد می تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه شود.

طبق سرویس بهداشت ملی انگلیس (NHS) ، در سالهای اخیر میزان بروز پوکی استخوان در انگلیس افزایش یافته است ، اگرچه تعداد موارد هنوز نسبتاً کم است.

عواملی غیر از رژیم غذایی مانند سابقه خانوادگی ، جنسیت ، نژاد و استعمال دخانیات و همچنین عدم فعالیت بدنی ، در بروز پوکی استخوان نقش مهمی دارند.

ما باید کلسیم مورد نیاز بدن خود را از طریق یک رژیم غذایی متنوع و متعادل تأمین کنیم.

به گفته بی بی سی ، محصولات لبنی مانند شیر ، پنیر و ماست منابع خوبی از کلسیم هستند. استخوان های ماهی همچنین دارای کلسیم هستند و ساردین و کنسرو ماهی قزل آلا و ماهی های کوچک منابع خوبی از کلسیم هستند.

سبزیجات سبز مانند کلم بروکلی ، بامیه و کلم نیز منابع غنی از کلسیم هستند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید