بین الملل

فرافکنی سفیر آمریکا در تل آویو درباره مذاکرات رفع تحریمها

«تام نیدز» سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی در گفت وگو با خبرگزاری صهیونیستی «جویش تلگراف»، خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای با ایران در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ و ادامه برجام را نادیده گرفت. به عقیده وی سیاست های شکست خورده خود در دوره بایدن، جمهوری اسلامی ایران را مسئول بن بست مذاکرات هسته ای دانست و در کنار دیگر مقامات آمریکایی گفت که شرایط بازگشت به توافق هسته ای با ایران فراهم نشده است. هنوز به نتیجه رسیده و توپ در دستان ایران است.

ندز در ادامه سیاست همیشگی دولت آمریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی افزود: آیا این توافق باید به درخواست دولت انجام شود یا آنطور که اسرائیل می خواهد انجام نشود. واشنگتن درباره روابط خود با ایران چیزی دیکته نخواهد کرد.

وی افزود: ما با اسرائیل همکاری امنیتی نزدیکی داریم اما دست آنها را نمی بندیم.

جمهوری اسلامی ایران تاکید می کند که دستیابی به توافق ضروری است، ثبات لغو تحریم ها تضمین شده است و این موضوع نباید به عنوان اهرم فشاری برای استفاده در آینده علیه ایران باقی بماند و نگاه می کند. برای توافقی که در آن منافع اقتصادی مردم تامین شود، باید موانع تجارت خارجی ایران برداشته شود و محدودیت های غیرقانونی فروش نفت برداشته شود. بنابراین توپ در زمین طرف مقابل است و اگر طرف مقابل خواسته های منطقی ایران و الزامات یک توافق پایدار و قابل اعتماد را بپذیرد، توافق نهایی حاصل می شود.

سفیر آمریکا در تل آویو در بخشی دیگر از مصاحبه خود به وضعیت کرانه باختری رود اردن با توجه به مقاومت و مبارزه روزافزون مردم فلسطین و گروه های مبارز علیه نظامیان و شهرک نشینان صهیونیست اشاره کرد و گفت: ما نگران امنیت اسرائیل هستیم و با سازمان ها در این زمینه کار می کنیم و هر روز با تشکیلات خودگردان فلسطین در تماس هستیم.

مردم فلسطین و گروه های مبارز بویژه در کرانه باختری، تشکیلات خودگردان فلسطین را همدست رژیم صهیونیستی در برخورد با مقاومت در کرانه باختری می دانند. تل آویو و سازمان های امنیتی سازمان های خودگردان در برابر مقاومت همکاری امنیتی دارند.

سفیر آمریکا در ادامه مصاحبه خود از حمایت واشنگتن از تشکیلات خودگردان فلسطین به ریاست محمود عباس برای کمک به تامین امنیت صهیونیست ها در کرانه باختری و قدس اشغالی صحبت کرد و گروه های مبارز فلسطینی را تروریست خواند و گفت: ما به همکاری با سازمان های خودگردان برای تامین امنیت ادامه می دهیم، زیرا حضور هسته های تروریستی در این منطقه به نفع آنها نیست.

نیدز در بخشی دیگر از این گفت و گو به نقش میانجی آمریکایی «عاموس هوخشتاین» در ماجرای مذاکرات برای تعیین مرزهای دریایی لبنان و فلسطین اشغالی و حمایت تلویحی سیاسی از بنیامین نتانیاهو، رهبر این کشور اشاره کرد. حزب لیکود در آستانه انتخابات پارلمانی در ماه نوامبر رژیم صهیونیستی اعلام کرد: اساس پیش نویس پیشنهادی فعلی توافق پیشنهادی میانجی آمریکایی در این مورد شبیه به چندین پیش نویس است که در سال های گذشته مطرح شده بود، از جمله در دوره نخست وزیری بنیامین نتانیاهو.

سفیر آمریکا افزود: هرگز از چیزی که به نفع اسرائیل نباشد یا امنیت اسرائیل را به خطر بیندازد حمایت نخواهیم کرد.

این دیپلمات آمریکایی مدعی شد که ادامه شهرک سازی توسط رژیم صهیونیستی در کرانه باختری رود اردن و شهر قدس اشغالی نیازی به تایید دولت ندارد، اما در عین حال افزود: «آمریکا چیزی به اسرائیل دیکته نخواهد کرد.»

نیدز با قدردانی از تلاش های دولت ترامپ برای عادی سازی روابط برخی از حاکمان عرب با رژیم صهیونیستی در قالب طرح سازش موسوم به «ابراهام»، اذعان داشت: سیاست دولت های متوالی آمریکا در حمایت از این رژیم یکسان است. وی گفت: سیاست دولت نباید با طرح معاهده به نام ابراهیم تقویت شود.

وی همچنین خواستار بهبود روابط سازش بین رژیم صهیونیستی، مصر و اردن شد و ابراز امیدواری کرد که روزی عربستان رسما به طرح موسوم به سازش ابراهیم بپیوندد.

310310