فرهنگ و هنر

نخستین پیش‌بینی دربارۀ آیندۀ هوشنگ ابتهاج

«बह सुदी बारी ुशित कह गुविदेदी इन दिवान बह यारी खोडा शाटरी जेजरी गरदी …» ؛ جمله ای در وصف «سایه» بود که عبدالعلی طاعتی در مقدمه «نخستین نغمه ها» نوشته است.

به گزارش دوران خبر، هوشنگ ابطحاج اولین مجموعه شعر خود را با نام «نخستین نغمه ها» در سال نوزدهم (سال 1325) منتشر کرد. این مجموعه که شامل اشعاری به سبک روحانی است در حالی پراکنده شد که «شایا» هنوز با نیما یوشیج آشنایی نداشت. همچنین گفته می شود ابتهاج در این مجموعه تحت تأثیر حافظ بوده است.

انتارچات طاعتی ناشر اولین کتاب ابتهاج جوان بود و آنطور که صفحه این نشریه اخیراً نوشته است، اولین اثری که غلامرضا طاعتی به عنتروخ ارگبات داد مجموعه شعر «شیح» بود.

عبدالعلی طاعتی، نویسنده، شاعر و خبرنگار روزنامه، متوفی رشت که از همکاران دهخدا در گردآوری «لغت نامه» و کتاب «دینداری، دکاندار نیست»، «حدیث سعدی»، «دفاع از لنینگراد» بود. لنینگراد، تصحیح فرهنگ لغت «صحاح الفارس» و… از جمله آثار او، در مقدمه این کتاب نوشته است: این نخستین بار است که شاعری 19 ساله از مردم گیلان، نخستین خود را منتشر می کند. اشعار دائمی در قالب یک کتاب گیلان همه جا معروف شده و این درست نیست… این مجموعه شعر گواه شعر گیلان است. … به سودی بریست روزی کے گوینده این دیوان به یاری کدو شاعتری کردی بہیں.

اولین پیش بینی درباره آینده هوشنگ ابطحاج

غلامرضا طاعتی موسس کتابفروشی طاعتی رشت که همزمان با افتتاح کتابخانه ملی در این شهر در سال ۱۳۱۳ شروع به کار کرد. طاعتی به نیکوکار، نیکوکار و کتابدار خوب نیز شهرت داشت. طاعتی علاوه بر نخستین آثار هوشنگ ابطحاج، نخستین آثار محمود طیاری را نیز منتشر کرد و از پیشگامان نشر پژوهش های گیلان شناسی به شمار می رود. (انتشارات کتاب ایران توسط مشاهیر رمضانی نژاد، بهنام، خانه کتاب مستحة، ۱۳۹۴)

پنج سال پس از انتشار اولین کتاب غلامرضا طاعتی، «شایا» کتاب «سراب» را منتشر کرد که اولین مجموعه به سبک مدرن و در قالب چهار قسمت است.

از آثار دیگری چون «کتاب سیاه»، «شبگیر»، «زمین»، «چند برگ از یلدا»، «تا صبح شب یلدا»، «یادگار خون سرو» و… می توان نام برد.

پیکری که عصر هجدهم اسفندماه جهان را ترک کرد، شامگاه 27 اسفندماه وارد ایران می شود و 27 اسفندماه در تهران تشییع می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید