بین الملل

واشنگتن: دولت بایدن تا کنون با ایران تماسی نداشته است

به گزارش خبرگزاری آنلاین دوران خبر ، ند پرایس ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا عصر سه شنبه (به وقت تهران) گفت از زمان تحلیف جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا ، هیچ ارتباطی بین ایران و ایالات متحده برقرار نشده است.

وی در یک کنفرانس خبری گفت: “اگر ایران به انطباق کامل با برنامه اقدام مشترک برگردد ، ایالات متحده نیز همین کار را خواهد کرد.”

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا سه شنبه شب به الجزیره گفت: “رایزنی با اروپایی ها برای متقاعد کردن ایران برای ادامه تعهدات خود بر اساس توافق نامه مهم است.”

این مقام آمریکایی همچنین گفت که رایزنی های واشنگتن با احزاب اروپایی شامل موارد دیگری است که به گفته وی “نگران کننده” است.

دولت ایالات متحده به رهبری دونالد ترامپ ، برنامه جامع اقدام مشترک (CJAP) را در ماه مه 2016 رها کرد و کلیه تحریم های اعمال شده بر اساس توافق نامه علیه ایران را بازگرداند.

جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای تا یک سال پس از خروج ایالات متحده آمریکا عمل کرده است و کشورهای اروپایی که قول داده اند عواقب خروج را برگردانند ، فرصت انجام تعهدات خود را دارند.

یک سال بعد ، هنگامی که دولت های اروپایی نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند ، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که در چندین مرحله از مفاد توافق هسته ای ، تعهدات خود را تحت توافق هسته ای کاهش می دهد.

ایران از آن زمان تاکنون از تعهدات خود تحت محدودیت های شورای آژانس انرژی هسته ای در غنی سازی ، ذخیره اورانیوم و اکتشاف پیشرفته سانتریفیوژ چشم پوشی کرده است.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که این مراحل برعکس خواهد شد و اگر واشنگتن به شورای امنیت سازمان ملل برگردد ، ایران این اقدامات را لغو می کند.

انتهای پیام


دیدگاهتان را بنویسید