بین الملل

واکنش شخصیت‌های سیاسی عراق به تحولات منطقه سبز بغداد

شخصیت‌های مختلف سیاسی عراق به تجمع هواداران جنبش صدر در منطقه سبز بغداد و ورود به مجلس واکنش نشان دادند و خواستار گفت‌وگوی جدی با مقتدی صدر با چارچوب هماهنگی شدند.

به گزارش دوران خبر، «هادی العامری» از مقتدی صدر، رهبر ائتلاف فتح، رهبر جنبش صدر برای گفت و گوی جدی با چارچوب هماهنگی دعوت کرد.

وی هدف از این اقدام را خروج از بن بست سیاسی و اتخاذ تدابیری برای دور کردن کشور از خطرات احتمالی عنوان کرد.

العامری از رهبر جنبش صدر خواست تا برای محافظت از کشور و مردم در برابر خطرات احتمالی راه حل های ممکن بیندیشد.

«برهم صالح» رئیس جمهور عراق در واکنش به تحرکات امروز حامیان صدر گفت: با توجه به دوران حساسی که کشور در آن می گذرد، همه باید صلح را در دستور کار خود قرار دهند و منطقی صحبت کنند.

«نوری المالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون نیز گفت: از برادران دعوت می کنم در چارچوب هماهنگی و جریان رئیس جمهور، موضع مسئولانه و گفتگوی جدی داشته باشند.

شیخ قیس الخزعلی، دبیر نهضت اسلامی عراق گفت: درخواست رهبران چارچوب هماهنگی شیعیان عراق برای اولویت دادن به گفتگو مورد موافقت همه اعضای چارچوب هماهنگی است.

الخاص علی گفت که “از همه می خواهیم که صلح را حفظ کنند و از لغزش به سمت هرج و مرج جلوگیری کنند”.

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق نیز خواستار گفتگوی عاجل گروه ها و احزاب سیاسی شد و تصریح کرد: اگر آتش فتنه شعله ور شود همه را می سوزاند و در این صورت همه بازنده خواهیم بود.

وی ادامه داد: ما در شرایط بسیار حساسی قرار داریم و تنها راه برون رفت، گفت وگو و تفاهم است.

سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق در واکنش به تحولات اخیر عراق و ورود حامیان صدر به ساختمان مجلس گفت: بر این اساس خالصانه و با نیت خالص انجام می دهیم. از برادران خود در نهضت صدر و چارچوب هماهنگی بخواهید که گفت و گوی مستقیم و بدون شروع تحدید را داشته باشند و در چارچوب منافع میهنی و ملی و حفظ خون ملت عراق که رنج ها در آن نگران است، به تفاهم برسند. و منافع ملت عراق در نظر گرفته می شود، گفت وگویی که در آن هر طرف به دیگری اطمینان می دهد که در آینده هیچ کس را حذف نکند.

رهبر جریان حکمت ملی عراق همچنین تصریح کرد: بار دیگر تاکید همیشگی خود را تکرار می کنیم که مذاکره تنها راه و کوتاه ترین راه برای رسیدن به راه حل مناسب برای نجات کشور و مصون ماندن از لغزش هایی است که ممکن است کشور را به سمتی سوق دهد. یک نقطه ناشناخته

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید