ورزشی

ژئوپارک طبس جهانی شد

با رای با رای پستی شوریا عالی إذـــرک‌های جهانی یونسکو;

ارزیاب و عضو شورای پارک های جهانی یونسکو اعلام کرد که پارک جهانی ایران سومین پارک جهانی ایران است و شورای پارک های جهانی یونسکو نظر مثبت را کشف کرد.

به گزارش گروه آنا، علیرضا امری کاظمی، ارزیاب و عضو شورای عالی باغ وحش های جهانی یونسکو از کشف پارک جهانی ایران، سومین پارک جهانی ایران با نظر مثبت یونسکو خبر داد. شورای عالی باغ وحش های جهانی یونسکو

در دسامبر 1400، ارزیاب بین المللی باغ وحش های جهانی یونسکو و مشاور باغ وحش TBS اعلام کرد که پس از چهار سال آماده سازی زیرساخت ها و آموزش باغ وحش، TBS Zoo به شبکه جهانی باغ وحش یونسکو خواهد پیوست.

به گفته امری کاظمی، تصمیم تعطیلی این پارک در بهار پس از تایید هیات اجرایی یونسکو صادر می شود.

مطالعات باغ وحش طبس از سال 1389 آغاز شد، این باغ وحش با مساحت 22 هزار و 771 کیلومتر مربع دارای 39 ژئوسایت است که دارای جاذبه های زمین شناسی، فرهنگی و طبیعی قابل توجهی است و یکی از مراکز توجه ویژه زمین شناسان می باشد. ایران و جهان.

ژئوپارک تابس در شمال غربی استان خراسان و در جنوب شرقی و شمال شرقی ایران و در منطقه ای با آب و هوای کویری با آب و هوای گرم و خشک واقع شده است. این باغ وحش شامل سه قسمت مرکزی، دیهوک و پایه های دستی است. تنوع این گونه پدیده های زمین شناسی باعث شده است که این منطقه در بین زمین شناسان به «بهشت زمین شناسی ایران» معروف شود.

در این باغ وحش سیر تکاملی زمین از بیش از 540 میلیون سال پیش (پرکامبرین) تا حدود 100 میلیون سال پیش (کرتاسه اولیه) بدون کمترین فاصله زمانی قابل مشاهده است. در حالی که در طول اولین توالی زمین شناسی (پالئوزوئیک، 540 تا 250 میلیون سال پیش)، در ایران و آسیای غربی بی نظیر است.

پارک‌های وحش اعم از پارک‌های زمین‌شناسی، مناطق پدیده‌ها و میراث زمین‌شناسی، جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی ارزشمندی هستند که باید بتوانند توسعه اقتصادی جوامع محلی را افزایش داده و همکاری‌های مردمی را جلب کنند و باید به شکلی پایدار حفظ و مدیریت شوند. یونسکو مناطقی از درک زمین شناسی را تحت عنوان ژئوپارک تعیین کرده است. ایده ایجاد یک پارک وحش در سال 1999 عملی شد.

انتهای پیام/