بین الملل

گوترش: شورای امنیت باید مطابق با دنیای امروز اصلاح شود

دبیرکل سازمان ملل در آغاز هفتاد هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل گفت: جهان ما پر از چالش است و به نظر می‌رسد که ما قادر به مقابله با آنها نیستیم.

به گزارش دوران خبر،‌ «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در آغاز هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: جهان چندقطبی به نهادهای چندجانبه جهانی نیاز دارد. ما با انبوهی از تهدیدات وجودی مانند بحران آب‌وهوایی و فناوری‌هایی مواجه هستیم که هنوز در یک انتقال آشفته به سر می‌برند.

او تاکید کرد: شورای امنیت سازمان ملل باید مطابق با دنیای امروز اصلاح شود و معماری مالی بین‌المللی باید از نو طراحی شود. اگر نهادهای سازمان ملل جهان را آن‌طور که هست منعکس نکنند، نمی‌توانیم به طور موثر به مشکلات رسیدگی کنیم.

گوترش افزود: اگر هر کشوری به تعهدات خود بر اساس منشور سازمان ملل عمل کند، حق صلح تضمین خواهد شد.

دبیرکل سازمان ملل در ادامه گفت: سدهای درنه در لیبی به دنبال سال‌ها جنگ و بی‌توجهی فروریخت و امواج همچنان اجساد را به خشکی می‌کشاند. درنه تصویری غم انگیز از وضعیت جهان ما را نشان می‌دهد، جایی که سیل نابرابری، بی عدالتی و ناتوانی در رویارویی با چالش‌ها وجود دارد. هزاران نفر در درنه‌ لیبی در سیل بی‌سابقه جان خود را از دست دادند. کشته‌شدگان لیبی قربانیان سال‌ها درگیری و رهبرانی بودند که نتوانستند راهی برای صلح پیدا کنند.

او با اشاره با جنگ اوکراین گفت: جنگ در اوکراین نقض منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین المللی است و باعث تخریب و نقض حقوق بشر شده است. جنگ در اوکراین اثرات جدی دارد و تهدیدات هسته‌ای، ما را در معرض خطر قرار می‌دهد و نادیده گرفتن معاهدات باعث می‌شود امنیت کمتری داشته باشیم. همه ما برای تثبیت بازارها و تضمین امنیت غذایی به غذای اوکراینی، غذا و کودهای روسی نیاز فوری داریم.

دبیرکل سازمان ملل گفت: ما نباید در تلاش برای صلح عادلانه مطابق با منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی تردید کنیم. ما باید همه ابزارها را برای کاهش رنج غیرنظامیان در اوکراین و خارج از آن دنبال کنیم و طرح دریای سیاه یکی از این راه‌ها است.

او تاکید کرد: تنش‌های قدیمی در سراسر جهان تشدید می‌شود، در حالی که خطرات جدیدی در حال ظهور هستند.

انتهای پیام

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای طبیعی و محیط زیستی جهانی. با استفاده از دانش در حوزه محیط زیست و تغییرات آب و هوا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم. با تمرکز بر اثرات رویدادهای طبیعی بر جوامع، نقشه‌ای کامل از تغییرات زمین را برای شما می‌کشم.