بین الملل

۲۰ میلیارد دلار طی ۴ سال در پروژه‌های ریلی و بندری سرمایه گذاری می‌شود/ بازرس وزارت راه آزاد شده است

وزیر راه در پاسخ به سوالی درباره دستگیری مشاورش گفت: بازرس ویژه وزارت راه و شهرسازی آزاد شد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، رستم قاسمی امشب در مراسم روز جهانی دریانوردی با بیان اینکه 14 هزار کیلومتر راه آهن در کشور داریم، اظهار داشت: با این وجود کریدورهای اصلی کشور هنوز کامل نشده است چرا که کانتینرهایی که از هند به بندر می آیند با ریل به رشت منتقل می شوند و چون راه آهن رشت – آستارا وصل نیست با کامیون حمل می شوند و سپس از طریق آذربایجان به فنلاند منتقل می شوند که 15 تا 17 روز و 45 روز طول می کشد. اگر قرار باشد از طریق دریای سیاه حمل شود، زمان می برد.

وی با اشاره به اینکه هفته گذشته نشست وزرای عشق آباد در ترکمنستان برای کشورهای محصور در خشکی برگزار شد، گفت: در این نشست همه اعضا پذیرفتند که ایران می تواند مهمترین نقطه ژئوپلیتیک و مهمترین نقش را در ترانزیت کالا داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: 200 میلیون تن کالا در منطقه وجود دارد که اگر یک پنجم این کالاها از طریق ترانزیت ایران حمل شود می تواند درآمد مستمر و پایداری را برای ایران به همراه داشته باشد.

قاسمی گفت: بسیاری از بنادر ما به جاده و راه آهن مناسب متصل نیستند، باید این ارتباط برقرار شود و اقتصاد ساحلی در کشورمان مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر هر 10 روز یکبار یک قطار کود شیمیایی از روسیه به هند منتقل می شود و ایران نیز می تواند در ترانزیت این کالاها نقش داشته باشد.

وی افزود: هدف گذاری کرده ایم تا 4 سال آینده 20 میلیارد دلار در پروژه های دریایی و ریلی سرمایه گذاری کنیم.

وزیر راه در پایان این مراسم در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر دستگیری مشاور گفت: بازرس ویژه وزارت راه و شهرسازی آزاد شده است.

انتهای پیام/