حوادث

۳۰۳ میلیون نفر نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند

به گفته دستیار دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمک های اضطراری، سال گذشته 461 امدادگر بشردوستانه ترور شدند.

گزارش خواهد کردمارتین گریفیث در پیام خود به مناسبت روز جهانی بشردوستانه اعلام کرد: 303 میلیون نفر به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

به گزارش روابط عمومی سازمان ملل، در بخشی از این پیام آمده است: درگیری ها، گرسنگی، بحران آب و هوا، خشکسالی، فقر و اپیدمی کرونا. در بیش از 40 سال کار بشردوستانه، به یاد نمی‌آورم که دنیا این همه دردسر داشته باشد. اگر دنیا نیاز به اقدام فوری برای حل مشکلات دارد. در حال حاضر 303 میلیون نفر به کمک های بشردوستانه نیاز دارند که یک رکورد تاریخی است.

اگرچه این تصویر تلخ است، اما همچنان امیدوارم؛ اگرچه درگیری ها و بحران ها در طول سال ها زشت ترین ها را به نمایش گذاشته اند، اما من شخصا شاهد بوده ام که زیباترین چهره های بشریت نیز الهام بخش بوده اند.

حتی در اعماق ناامیدی و تفرقه، بارقه های امید به چشم می خورد. از راه‌حل‌های ابتکاری گرفته تا مشکلات به ظاهر لاینحل گرفته تا اقدامات و مهربانی‌های سخاوتمندانه‌ای که رنج را به ارمغان می‌آورد.

امید و اتحاد از عناصر حیاتی اقدامات بشردوستانه است. ما این روحیه را در روز جهانی بشردوستانه ارج می نهیم. روح ممکن است تنها دارایی بسیاری از مردم در تاریک ترین شرایط باشد.

این ضرب المثل می گوید: «دهکده باید دست به دست هم دهند تا بچه تربیت کنند.» به همین ترتیب، یک روستا باید دست به دست هم بدهند تا به جامعه ای که در حال مبارزه است کمک کند. این روستا از جوامع خود متاثر تشکیل شده است که همیشه اولین پاسخگوی بحران ها هستند. این افراد توسط سازمان کمک های ملی، جامعه مدنی و مشاغل محلی، سازمان های بشردوستانه، نهادهای سازمان ملل، هلال احمر و صلیب سرخ حمایت می شوند. بسیاری از آنها امدادگران بین المللی هستند، اما اکثریت کارکنان بشردوستانه از خود کشورهای بحران زده هستند.

در هر ساعت از هر روز، این روستا یک انسان دوستانه است. این مراحل عبارتند از سازماندهی امداد، توزیع پول نقد، نگهداری کلینیک ها و مدارس سیار، تحویل آب، ارسال غذا از طریق هوایی، ارائه مشاوره و بسیاری اقدامات دیگر. اقداماتی برای حمایت از میلیون ها نفر که با مرگ و زندگی دست و پنجه نرم می کنند.

این روستا مملو از داوطلبانی چون «زهرا وردک» است. و قهرمان تحصیل دختران و حقوق زنان. او یکی از اولین کسانی بود که پس از تسلط طالبان به افغانستان بازگشت.

و «آندری» رهبر سازمان جامعه مدنی اوکراین به نام «پرولیسکا» جان خود را به خطر می‌اندازد تا مردم مناطق تحت بمباران را ترک کنند.

و «آمینه حاجی علمی» قهرمان حقوق زنان در سومالی. کسی که خود و خانواده اش را در اثر درگیری ها آواره می بیند، رسالت خود را در کمک به زنان می یابد.

همچنین می توان بارقه های امید را در سطح وسیع تری یافت.»

در بخشی از این پیام آمده است: «بیایید از این فرصت در روز جهانی بشردوستانه استفاده کنیم و از کسانی که شبانه روز تلاش خستگی ناپذیری می کنند، قدردانی کنیم. فداکاری ها تبدیل به همبستگی مثبت می شود. اگر مناطق مسکونی خطرناک باشند، جان مردم را نجات می دهند. مناطقی که دنیا اغلب آنها را فراموش می کند. سال گذشته، 461 امدادگر که به بحران های انسانی پاسخ می دادند ترور شدند – 141 نفر از آنها کشته شدند که بیشتر آنها کارگران محلی بودند.

شجاعت و ایمان این امدادگران، حتی در بدترین بحران‌ها، همیشه به دنبال افرادی خواهد بود که به آنها کمک کنند، این به من انگیزه می‌دهد که هرگز امید خود را از دست ندهم.

به مناسبت روز جهانی بشردوستانه، از درگذشتگان یاد می کنیم و تمامی انسان دوستانی را که این مأموریت شریف را انجام می دهند، ارج می نهیم.

آخرین پیام

دیدگاهتان را بنویسید