عمومی

5 راه برای حفظ سلامت روان و جلوگیری از از دست دادن زودرس مغز

در اینجا پنج استراتژی وجود دارد که می توانید برای افزایش قدرت مغز استفاده کنید.

به گزارش دوران خبر ، آزادی “برخی از انواع فراموشی ها – مانند فراموشی گاه به گاه پرداخت صورتحساب یا یک کلمه – در هر سنی طبیعی است ، اما طبق نظر موسسه ملی پیری در ایالات متحده ، کاهش شناختی – به عنوان مثال ، هنگامی که فرد مجبور است مدام تلاش کند برای به خاطر سپردن صورت حساب های ماهانه یا مشکل در تکمیل مکالمه – این بخشی طبیعی از روند پیری نیست.

حقیقت این است که مغز شما نیز مانند بدن شما همیشه قادر به حرکت به سمت بدتر یا بهتر است و میزان و ماهیت این تغییرات کمتر به افزایش سن و بیشتر به عملکرد ما مربوط می شود.

گفته می شود که اگر به طور منظم ورزش کنید ، می توانید عملکرد بدن خود را بهبود بخشید. به عنوان مثال ، یک برنامه ورزشی منظم می تواند سرعت دویدن را افزایش داده و توانایی ماهیچه ها را برای بلند کردن وزنه های بیشتر افزایش دهد. با این حال ، اگر ورزش نکنید و به جای آن ساعت های طولانی ننشینید ، خطر بیماری هایی مانند سکته مغزی را افزایش می دهید.

اما بسیاری از مردم هنوز نمی دانند که مانند بدن ، عملکرد ذهن با ورزش منظم و منظم بهبود می یابد. اگر به ذهن خود محرک کافی ندهید ، مغز توانایی عملکرد بهینه خود را از دست می دهد و به تدریج کاهش می یابد.

اما خبر خوب این است که شما قدرت تمرین مغز و افزایش هوش و جلوگیری از بدتر شدن آن در آینده را دارید. در اینجا پنج استراتژی وجود دارد که می توانید برای افزایش قدرت مغز استفاده کنید. این استراتژی ها از کتاب “پنج رکن اساسی سلامت مغز” نوشته دکتر. سانجای گوپتی.

بدن خود را حرکت دهید: یازده دقیقه در روز ورزش کنید!

وقتی صحبت از تقویت مغز می شود ، بدن شما یکی از مهمترین اجزای این فرمول است. گوپتا می گوید: “ورزش مهمترین کاری است که هرکسی می تواند برای بهبود عملکرد مغز خود و افزایش مقاومت خود در برابر بیماری ها انجام دهد.”

چرا ورزش برای مغز مهم است؟ دکتر. گوپتا در کتاب خود به کنترل قند خون و کاهش التهاب از طریق ورزش اشاره می کند. او می نویسد: “ورزش باعث می شود قند خون به جای نشستن در خون به ساخت و تقویت عضلات کمک کند.” این از نوسانات گلوکز و انسولین جلوگیری می کند. نوسانات آنها یکی از عوامل خطر است که احتمال فراموشی را افزایش می دهد. ورزش همچنین التهاب را در بدن کاهش می دهد و به جلوگیری از فراموشی کمک می کند. “

علاوه بر این ، ورزش دارای تعدادی مزایای دیگر برای سلامت مغز است که همه آنها از نظر علمی اثبات شده است. به عنوان مثال ، ورزش مواد شیمیایی را در مغز آزاد می کند که به تنظیم خلق و خو کمک می کند. ورزش همچنین باعث کاهش ترشح هورمون های استرس در بدن می شود. ورزش همچنین باعث آزاد شدن عوامل رشد در تولید و عملکرد سلول ها از جمله سلول های مغزی می شود.

اما این بدان معنا نیست که برای دستیابی به این مزایا باید دونده ماراتن یا وزنه بردار باشید. سازمان بهداشت جهانی 150 دقیقه فعالیت بدنی در هفته را توصیه می کند ، اما فقط چند دقیقه ورزش در روز می تواند بر مغز شما تأثیر مثبت بگذارد.

در حقیقت ، بر اساس مطالعات اخیر ، تنها یازده دقیقه ورزش در روز می تواند طول عمر فرد را افزایش دهد. برای انجام یازده دقیقه ورزش در روز به عنوان بخشی از برنامه معمول خود ، سعی کنید برنامه مناسب خود را انتخاب کنید.

ذهن خود را مشغول کنید: مهارت های جدید بیاموزید!

ضرب المثلی که می گوید: “از توانایی های خود استفاده کنید یا آنها را از دست بدهید” هم برای ذهن و هم برای بدن صدق می کند. تیز نگه داشتن ذهن به این معنی است که باید آن را فعال نگه دارید. گوپتا در کتاب خود به مطالعه نیم میلیون نفر در فرانسه اشاره می کند. او می گوید این مطالعه نشان می دهد افرادی که در سن 65 سالگی بازنشسته شده اند 15 درصد کمتر از افرادی که 5 سال زودتر بازنشسته شده اند فراموش کرده اند.

تحقیقات همچنین تأکید می کند که کیفیت اشغال مغز برای افزایش انعطاف پذیری طولانی مدت مغز ضروری است. این بدان معناست که ما به فعالیتهای بیشتری نسبت به حل جدول کلمات متقاطع نیاز داریم. برای فعال شدن مغز ، ما به اقداماتی نیاز داریم که باعث تقویت تفکر ما ، توانایی ما در حل مشکلات و استفاده از دانش جدید شود.

اگر همیشه می خواهید یک زبان خارجی یاد بگیرید ، اکنون زمان آن است. می توانید یک دوره آشپزی آنلاین بگذرانید یا سرگرمی جدیدی را شروع کنید ، مانند خواندن کتاب های علمی که تخصص شما نیستند.

ممکن است بخواهید بازی های آنلاین انجام دهید که به سرعت زیادی نیاز دارند. جدول کلمات متقاطع فقط به حافظه کوتاه مدت شما کمک می کند ، اما بازی هایی که نیاز به پردازش سریع مغز دارند می توانند خطر ابتلا به آلزایمر را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

به مغز و بدن خود استراحت دهید: ورزش کنید تا خوب بخوابید!

خواب فقط یک استراحت نیست ، بلکه یک فرایند تجدید است که بر کل سیستم بدن تأثیر می گذارد. این امر به ویژه برای مغز صادق است ، زیرا یک حافظه قوی به خواب عمیق در شب نیاز دارد.

خبر خوب این است که اگر به طور منظم ورزش کنید ، خواب شما تنظیم و عمیق می شود. از آنجا که تنفس عمیق به شما کمک می کند تا از جنبه پاراسمپاتیک “استراحت و بازیابی” سیستم عصبی خود استفاده کنید ، می توانید از تنفس عمیق برای خواب استفاده کنید.

استراحت در مغز نیز استرس را کاهش می دهد. استراحت و کاهش استرس ناشی از آن برای سلامت مغز ضروری است ، زیرا هورمون کورتیزول ، که هورمون استرس است ، با التهاب مغز ، کاهش شناختی و افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر ارتباط دارد.

ثابت شده است که ورزش یکی از کاهش دهنده های هورمون استرس است. تنفس عمیق ، مدیتیشن و تمریناتی مانند یوگا و تای چی نیز به کاهش استرس کمک می کند.

مغز خود را تغذیه کنید: رژیم غذایی تند را دنبال کنید

نمی توان انکار کرد که غذاها و نوشیدنی هایی که مصرف می کنیم هم می توانند تأثیرات مثبت و هم منفی بر سلامت ما داشته باشند. بنابراین ، مصرف برخی غذاها و محدود کردن غذاهای دیگر می تواند به سلامت مغز کمک کرده و از بدتر شدن آن جلوگیری کند.

به عنوان مثال ، مطالعه ای که در شماره ماه مه در مجله Neurology منتشر شد ، نشان داد که مصرف غذاهای مدیترانه ای می تواند خطر فراموشی را کاهش دهد. این سبک تغذیه شامل کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده و گوشت قرمز به منظور گنجاندن میوه ، سبزیجات ، آجیل ، محصولات سبوس دار ، محصولات سبوس دار و روغن زیتون فوق بکر در رژیم غذایی است.

با توجه به مشکلات و چالش های مطالعات تغذیه ای ، نمی توان با دقت خاصی گفت که بین مصرف برخی غذاها و سلامت مغز رابطه مستقیمی وجود دارد. به همین دلیل ، گوپتا در کتاب خود به برتری یک نوع غذا نسبت به نوع دیگر اشاره ای نکرده ، بلکه توصیه های کلی را بر اساس علم ارائه می دهد و آن را با عبارت “Sharp” توصیف می کند که شامل موارد زیر است:

S: کنترل قند خون

تحقیقات زیادی در مورد تاثیرات منفی قند خون بالا بر سلامتی انجام شده است ، اما کنترل قند خون یکی از مهمترین عوامل پیشگیری از زوال عقل است ، زیرا تحقیقات نشان می دهد که دیابت با خطر فراموشی ارتباط قوی دارد. گوپتا می گوید: “بسیاری از مطالعات معتبر نشان داده است که افراد مبتلا به قند خون سریعتر دچار زوال عقل می شوند.”

ح: هیدراتاسیون بدن

بر اساس تحقیقات ، حتی کم آبی خفیف با نقص های شناختی مرتبط است. بنابراین ، برای بدن مهم است که دهیدراته شود.

پاسخ: امگا 3 را از منابع طبیعی اضافه کنید

ماهی های چرب سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که با کاهش سطح بتا آمیلوئیدها مرتبط است. بتا آمیلوئیدها پروتئین هایی هستند که در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر یافت می شوند. افزایش سطح این پروتئین ها به معنی افزایش خطر فراموشی است.

R: مقدار غذای مصرفی را کاهش دهید

چاقی با فراموشی همراه است. بنابراین کاهش میزان غذایی که افراد روزانه مصرف می کنند به کاهش خطر ابتلا به آلزایمر کمک می کند.

P: غذا را از قبل آماده کنید

اگر همیشه برنامه غذایی خاصی روزانه داشته باشیم ، زمان کافی برای افزودن غذاهای سالم به وعده های غذایی خود و اجتناب از فست فودها که می تواند برای بدن مضر باشد ، خواهیم داشت.

ارتباط با دیگران: تقویت پلاستیک های عصبی مغز

مطالعات انجام شده در طول سالها نشان داده است که روابط اجتماعی قوی با دیگران به زندگی سالمتر و شادتر کمک می کند ، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که وقتی صحبت از سلامت مغز می شود ، این روابط به افزایش نوروپلاستیسیته مغز کمک می کند. نوروپلاستی توانایی مغز در تغییر ، توسعه و حفظ توانایی های شناختی است.

انسانها حیوانات اجتماعی هستند. بنابراین جای تعجب نیست که روابط نقش مهمی در سلامت مغز ایفا می کند. تلاش برای حفظ روابط موجود از طریق گفتگوی منظم و همچنین ایجاد روابط جدید با مشارکت در فعالیتهای جدید بسیار مهم است. شما می توانید با شرکت در کلاس ورزشی یا پیوستن به گروه ها برای مطالعه کتاب دوستان جدیدی پیدا کنید.

از این پس باید احساس کنید که می توانید سلامت مغز خود را حفظ کنید. اقدامات فعالی که برای توسعه سلامت مغز انجام می دهید به بهبود عملکرد مغز شما کمک می کند.

منبع: CNN

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید