آتش در جنگل‌ها و مراتع «شلال‌دون» باشت

دوران خبر/کهگیلویه و بویراحمد آتش سوزی جنگلها و مراتع «شلال‌دون» شهرستان باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد که از ظهر روز جمعه ۱۱ خرداد ماه ۱۴۰۳ آغاز شده بود، جمعه شب مهار شد.

محراب عبدی، رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان باشت در گفت و گو با خبرنگار دوران خبر گفت: یک مورد آتش سوزی از ظهر جمعه در جنگل‌ها و مراتع منطقه «شلال‌دون» شهرستان بافت رخ داده است.

وی افزود: علت آتش سوزی هنوز مشخص نیست و در حال بررسی هستیم.

عبدی اظهار کرد: البته با توجه به اینکه آتش سوزی در دو سه نقطه است، این موضوع مشکوک به نظر می رسد و فرضیه عمدی بودن این آتش سوزی را قوت می بخشد.

سعید جاوید بخت، مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در گفت و گو با خبرنگار دوران خبر گفت: آتش سوزی عرصه های منابع طبیعی منطقه شلال‌دون شهرستان باشت با کمک دستگاه‌های مختلف و نیروهای مردمی ساعت ۲۲ جمعه شب مهار و خاموش شده است.

وی افزود: دلیل این آتش سوزی نامعلوم است اما احتمالاً عامل انسانی بوده که به طور دقیق در حال بررسی هستیم. میزان خسارات وارده نیز هنوز مشخص نیست.

نادر گرامی فرماندار شهرستان باشت نیز به خبرنگار دوران خبر گفت: این آتش سوزی ساعت ۱۲ ظهر جمعه به ما اطلاع داده شد که بلافاصله نیروها به محل اعزام شدند و آتش را مهار کردند اما مجددا شعله ور شد و دوباره با تلاش نیروهای مردمی و ادارات شهرستان چون آتش در دو سه نقطه بود در محدوده ای که ما بوده ایم ساعت حدود ۲۰ مهار و خاموش شد.

وی اظهار کرد: پوشش جنگلی این منطقه بیشتر از گونه های درختان بادام، گون، کلخنگ و بلوط بود.

فرماندار شهرستان باشت خاطرنشان کرد: معاون عمرانی وزیر کشور از طریق تماس تلفنی وضعیت آتش سوزی منطقه شلال‌دون باشت را پیگیری کردند.

گرامی با بیان اینکه برای مهار و خاموش کردن آتش جنگل‌ها و مراتع شهرستان با کمبود جدی امکانات مواجه هستیم، تصریح کرد: تعدادی دمنده داریم اما نیاز است سالن بحران شهرستان‌ها به امکانات و تجهیزات لازم مجهز شوند تا در چنین مواقعی با مشکل و کمبود مواجه نباشیم و آتش به موقع مهار شود.

وی ادامه داد: در هنگام آتش سوزی جنگلها و مراتع وقتی اطلاع رسانی عمومی می‌شود که به کمک برای مهار کردن آتش به کمک بیایید، هر کس با امکانات اولیه و ابتدایی که دارد برای خاموش کردن آتش می‌آید.

فرماندار شهرستان باشت عنوان کرد: باید حداقل برای هر شهرستان ۳۰ نفر نیرو بیمه بدون نام شوند تا کسانی که جهت کمک به مهار و خاموش کردن آتش می‌آیند بیمه باشند و یا تجهیزات و امکانات لازم باشد که برای کمک به مهار آتش به آنها بدهیم.

گرامی تاکید کرد دامنه آتش گسترده بود، نیروهایی که برای اطفا حریق به محل آتش سوزی آمده بودند چند تیم شدند، وزش باد شدید و پرپشت بودن مرتع و علوفه مهار آتش را با کُندی مواجه کرده بود که الحمدلله حدود ساعت ۲۰ شب مهار شد.

فرماندار شهرستان باشت تصریح کرد برخی‌ها حاشیه‌ها را کنار بگذارند و هنگام آتش سوزی به کمک بیایند، ما نیروهای دولت آیت الله شهید رئیسی هستیم که در حال خدمت به شهادت رسید و همه مدیران شهرستان برای کمک به خاموش کردن آتش پای کار بودند.

گرامی بیان کرد: روز جمعه ۱۱ خرداد ماه سه مورد آتش سوزی در محدوده شهرستان باشت رخ داده بود که با تلاش ادارات مسئول و نیروهای مردمی مهار شدند.

انتهای پیام