اقتصادی

آمریکا در لبه تاریکی! – دوران خبر

آمریکا برخلاف پیش بینی‌های قبلی، با افزایش تقاضا برای برق روبروست که به هشدارها نسبت به قطعی های احتمالی، منجر شده است.

به گزارش دوران خبر، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در اواسط سال ۲۰۲۳، گزارش کرد تقاضای برق در اقتصادهای پیشرفته رو به کاهش است. این آژانس در آن زمان اعلام کرد تقاضا برای برق تنها در آمریکا، قرار است در سال ۲۰۲۳، به میزان ۲ درصد کاهش یابد. اما برخلاف این پیش‌بینی، تقاضا در این کشور، رو به افزایش بوده و هشدارهای متعدد درباره خاموشی را به دنبال داشته است.

شورای قابلیت اطمینان الکتریکی تگزاس، آخر هفته گذشته، فراخوانی برای صرفه‌جویی در مصرف برق برای مردم این ایالت صادر کرد تا از کمبود جلوگیری شود. علت این فراخوان هم افزایش تقاضا به دلیل سرمای شدید زمستانی همراه با سرعت ناکافی باد برای ظرفیت عظیم تولید نیروی بادی این ایالت بود. با این حال، این وضعیت فقط شامل تگزاس نیست و فقط در زمستان و تابستان نیست که تقاضا برای برق، به اوج‌های جدیدی می‌رسد. این وضعیت در سراسر آمریکا به چشم می‌خورد و یک مشکل طولانی مدت است که ممکن است منجر به قطعی برق شود.

شرکت قابلیت اطمینان الکتریکی آمریکای شمالی در آخرین ارزیابی قابلیت اطمینان بلند مدت خود که در دسامبر منتشر شد، این خطر را گزارش کرد. سپس هفته گذشته خبر داد خرده‌فروشی برق در سال میلادی جاری، احتمالا به رکورد بالای چهار میلیارد کیلووات ساعت خواهد رسید. علاوه بر این، تقاضا در  مدت 10 سال آینده در آمریکا، با نرخی دو برابر بیشتر از پنج سال گذشته رشد خواهد کرد و این به خاطر بی‌مبالاتی خانوارها در مصرف برق نیست.

روزنامه فایننشیال تایمز در مقاله‌ای به گزارشی اشاره کرد که توسط شرکت مشاوره «گرید استراتژیز» تهیه شده بود. این گزارش نشان می‌داد بزرگترین محرک تقاضای بیشتر برای برق در آمریکا در آینده، حدود ۴۸۱ میلیارد دلار پروژه‌های صنعتی اعلام شده از سال ۲۰۲۱ از جمله مواردی مانند تولید تراشه و باتری خواهد بود.

همچنین حدود ۱۵۰ میلیارد دلار پروژه‌های جدید دیتاسنتر وجود دارد که اعلام شده و قرار است تا سال ۲۰۲۸ ساخته شوند. و البته، میلیون‌ها خودروی برقی وجود دارد که در سال‌های آینده، به جاده‌های آمریکا وارد خواهند شد، البته به شرطی که خودروسازان و فروشندگان، کندی روند فروش را معکوس کنند.

در این بین، جدیدترین گزارش چشم انداز انرژی کوتاه مدت اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA)، حاکی از آن است که افزایش ظرفیت تولید برق تحت نفوذ نیروی باد و خورشید خواهد بود. طبق این گزارش، انرژی خورشیدی با ۳۶ گیگاوات در سال میلادی جاری و ۴۳ گیگاوات در سال ۲۰۲۵، بزرگترین منبع ظرفیت تولید جدید برق خواهد بود.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد تولید نیروی خورشیدی هم از ۱۶۲ میلیارد کیلووات ساعت در سال میلادی گذشته، به ۲۳۰ میلیارد کیلووات ساعت در سال ۲۰۲۴ افزایش خواهد یافت. تولید توربین‌های بادی هم در سال ۲۰۲۴ رشد کرده و ۳۰ میلیارد کیلووات ساعت برآورد می‌شود.

با وجود تولید پیش بینی شده نیروی بادی و خورشیدی که بیش از چندین برابر میزان خرده فروشی پیش بینی شده برای برق در سال میلادی جاری است، همه چیز باید خوب باشد. اگر نیروی بادی و خورشیدی به صورت شبانه روزی تولید می‌شدند و اوج تولید همزمان با اوج تقاضا بود، می‌توانست چنین باشد.

همچنین رشد پیش‌بینی‌شده قطعا محقق نمی‌شود. مخالفت با تاسیسات جدید بادی و خورشیدی در بخش‌هایی از آمریکا در حال افزایش است که منجر به لغو پروژه‌ها می‌شود. همزمان با این تحولات، تقاضا برای برق رو به رشد است و نیروگاه‌های زغال سوز و گازسوز بازنشسته می‌شوند زیرا رقابت با تاسیسات بادی و خورشیدی برخوردار از یارانه سنگین، به میزان فزاینده‌ای برای آنها دشوار می‌شود.

بازنشستگی سریع ظرفیت تولید بار پایه، باعث شد شرکت قابلیت اطمینان الکتریکی آمریکای شمالی در دسامبر گذشته هشدار دهد که دو سوم آمریکا در اوج سرمای زمستانی، در خطر فرو رفتن در خاموشی است. از دست دادن ظرفیت تولید نیروی زغال سوز و گازسوز، باعث خاموشی برق در تنسی در زمستان سال ۲۰۲۲ در بحبوحه توفان زمستانی الیوت شد. البته در مورد ایالت تنسی، تعمیر و نگهداری بد و سرما، علت اصلی بود، نه بازنشستگی نیروگاه‌ها.

به نظر می‌رسد شکاف فزاینده‌ای بین روند تقاضا برای برق وجود دارد که شامل رشد قوی و همراه با آن، نیاز اجتناب ناپذیر به عرضه پایدار است و روندها در نیمی از معادله عرضه، روی انرژی‌های کم کربن شامل نیروی باد و خورشیدی متمرکز است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اگر اداره اطلاعات انرژی آمریکا درست گفته باشد، به نظر می رسد روند رشد نیروی بادی و خورشیدی و بازنشستگی نیروگاه‌های زغال سوز و گازسوز ادامه خواهد یافت اما این که چگونه این روند با افزایش تقاضا برای برق همخوانی خواهد داشت، شاید مهمترین سوال در خصوص فرآیند گذار انرژی در حال حاضر باشد.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تحصیلات بالا هستم. به شما تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم که با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، به شما کمک کند تا اطلاعات اقتصادی را بهتر درک کنید و در تصمیمات خود بهتر عمل کنید.