افشاردوست: تیم ملی والیبال یک قدم از رقبا جلوتر است/برخی بازیکنان مصدوم بودند و برخی هم دلزده و سر خورده!

در گفت و گو با آنا

افشاردوست: تیم ملی والیبال یک قدم از رقبا جلوتر است برخی بازیکنان مصدوم بودند و برخی هم دلزده و سر خورده!

عضو هیئت رئیسه فدراسیون والیبال گفت: این نیست که برخی پشت کرده باشند چون مصدومیت‌ها و مشکلات خانوادگی مانع از کمک آنها به تیم ملی بوده است.

محمود افشاردوست در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، ضمن عرض تسلیت بابت درگذشت سید ابراهیم رئیسی شهید جمهور ایران اظهار کرد: شرایط امسال لیگ ملت‌های والیبال برای تیم ملی ایران متفاوت است. از یک طرف بحث کسب سهمیه المپیک، از طرفی دیگر ارتقای جایگاه تیم ملی در جدول FIVB که اهمیت بالایی دارد. در سال‌ها اخیر تیم ملی ایران همیشه جزء ۱۰ تیم برتر مسابقات بوده است. این دو موضوع شرایط را برای تیم ملی کشورمان سخت کرده است ولی به معنای آن نیست که شانسی برای صعود نداریم و بدون امیدواری بازی کنیم.

رقبای مهمی در هفته اول داریم

وی ادامه داد: در هفته اول لیگ ملت‌ها با تیم‌های خوب صربستان، ایتالیا، کوبا و آرژانتین بازی داریم که همگی از آمادگی بالایی برخوردارند و به صورت مستقیم برای صعود به المپیک با یکدیگر می‌جنگیم. بالاتر از ما در جدول هستند و نیاز به برتری مقابل آنها داریم تا امتیازات دیدار با این رقبا کسب کنیم و در نهایت شانس خود را برای صعود به المپیک افزایش دهیم. البته رقبایی داریم که پیشینه خوبی دارند و از رقبای مهم ما هستند. حتی کوبا تیم قدرتی با بازیکنانی که پرش‌های بلندی دارند و انفجاری بازی می‌کنند و ایتالیا قهرمان دوره پیش لیگ ملت‌ها در آمادگی بالایی است، صربستان سابقه کسب مدال را در المپیک دارد، آرژانتین هم در دوره قبلی المپیک به مدال برنز رسید؛ بنابراین هر چهار رقیب مادر شرایط بسیار خوبی هستند.

ساختار تیم ملی مشابه سال گذشته است

عضو هیئت رئیسه فدراسیون والیبال خاطرنشان کرد: تیم ملی ایران با شرایط متفاوتی وارد مسابقات می‌شود و سرمربی تیم ملی به داشته‌های خود نگاه می‌کند. ساختار تیم ملی تقریبا مشابه سال گذشته است. بازیکنانی داریم که در سال‌های اخیر تجربه خوبی از بازی در لیگ ملت‌های والیبال کسب کرده‌اند. بازیکنان جوانی هم داریم که اولین تجربه را می‌کنند. فدراسیون کار خود را درست انجام داد و تیم ملی را یک هفته زودتر به برزیل اعزام کرد تا با شرایط آب و هوایی هماهنگ شوند. دو مشکل وجود دارد، یکی اینکه بسیاری از نقاط ضعفی که سال گذشته وجود داشته، هنوز در لیگ برتر وجود داشته، موضوع بعدی هم دیر اضافه شدن مائوریسیو موتا پائز سرمربی تیم ملی است که این را همه می‌دانیم و چیز جدیدی نیست.

پائز به لحاظ تاکتیکی تأثیر بگذارد

مدرس فدراسیون والیبال تأکید کرد: فقط امیدوارم سرمربی تیم ملی در دو هفته‌ای که تیمش را تمرین داده از لحاظ روحی روانی در بهترین شرایط باشد. امیدوارم پائز توانسته باشد  تا تیمش را در فضای ذهنی مطلوبی قرار دهد، چون در این مدت نمی‌توانست به لحاظ تکنیکی چیزی به تیم ملی اضافه کند ولی به لحاظ تاکتیکی می‌تواند روی تیم ملی تأثیر داشته باشد. در کنار او پیمان اکبری است که بازیکن، کاپیتان و مربی تیم ملی والیبال بوده و می‌تواند به تیم ملی کمک کنند، همچنین دیگر اعضای کادرفنی نظیر عبدالرضا علیزاده که توانایی آن را دارند تا به تیم ملی کمک کنند. ممکن است بازی‌های سختی داشته باشیم ولی امیدوارم که نتایج را به نفع خودمان رقم بزنیم. امسال شرایط بیشتر لیگ‌های والیبال در تمام دنیا تقریباً یکسان بوده و همزمان با ما یا پس از ما تمام کرده‌اند. ایران یک قدم جلوتر بوده ولی سرمربی تیم ملی دیرتر آمد.

تیم ملی در شرایط مسابقه است

افشاردوست خاطرنشان کرد: با این حال تیم ملی با پیمان اکبری تمرینات را شروع و برنامه‌های تمرینی با سرمربی هماهنگ پیش می‌رفت. سازماندهی آنها بهتر بوده که در فاصله کوتاه تا شروع مسابقات دو یا سه بازی دوستانه داشتند و ایران هم سه بازی تدارکاتی با برزیل برگزار کرد. تیم ملی ایران در شرایط بازی قرار گرفته و شرایط بیشتر تیم‌ها یکی است. این اعتراض وجود دارد که لیگ ملت‌ها در فاصله کوتاهی با اتمام لیگ‌های برتر دنیا برگزار می‌شود. در مجموع تیم ملی والیبال ایران از حداکثر ظرفیت‌ها استفاده کرده و با آگاهی از قبل وارد مسابقات می‌شود.

بازیکن سرخورده کمکی به تیم ملی نمی‌کند

وی در خصوص بازیکنانی که به تیم ملی پشت کردند و مصدومانی که فرصت حضور در لیگ ملت‌ها را از دست دادند، عنوان کرد: مصدومیت همیشه در ورزش بوده و جزء لاینفک آن است. برخی بازیکنان مثل علی اصغر مجرد را می‌دانستیم در این دوره لیگ ملت‌ها مصدوم است. بازیکنانی داریم که یه تیم ملی در سال‌های گذشته کمک کردند، اما با توجه به افزایش سن آنها و مصدومیت‌هایی که در لیگ برتر پیدا کردند برای کمک به تیم ملی در شرایط مطلوبی نبودند. همه بازیکنان دوست دارند با تمام وجود برای تیم ملی بازی کنند. این نیست که پشت کرده باشند و مصدومیت‌ها و مشکلات خانوادگی مانع از کمک آنها به تیم ملی بوده و سرخوردگی و دلزدگی داشتند که در این شرایط به تیم ملی کمکی کنند. همه می‌دانیم پیدا کردن جایگزین برای مهره‌ای، چون سید محمد موسوی خیلی سخت است و سال گذشته هم مهره‌هایی داشتیم که نیامدند. چون سال المپیک بود بهتر آن بود که تمامی ظرفیت‌های والیبال کمک می‌کردند ولی هر چه بوده تمام شده و باید با آنچه داریم با حداکثر توان به مصاف رقبا برویم. صعود به المپیک در اولویت است و اگر در نهایت محقق نشد جایگاه خود را در رنکینگ جهانی بهبود بخشیم.