المرت: به محمود عباس پیشنهاد تشکیل دولت فلسطینی را دادم/ حمله به رفح منجر به آزادی اسرا نمی‌شود

به گزارش دوران خبر، ایهود المرت، نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی در اظهاراتی گفت: اقدام نظامی به تنهایی منجر به بازگرداندن اسرا نمی‌شود. تلاش می‌کنیم تا مانع اتخاذ تصمیمات دولت نتانیاهو شویم؛ تصمیماتی که به سود اسرائیل نیست. عملیات رفح هدف آزادی اسرا از غزه را محقق نمی کند و نتایج معکوس خواهد داد.

وی در گفت‌وگو با شبکه سعودی العربیه تاکید کرد: باید اعلام کنیم که اسرائیل آماده توقف جنگ در مقابل پس گرفتن تمام اسرا است. کابینه نتانیاهو به جای بازگرداندن اسرا تصمیم گرفت که یک پیروزی ساختگی در رفح محقق کند. آمریکا آماده حمایت از ماجراجویی‌های نتانیاهو و خدمت به برنامه‌های او نیست. واشنگتن خواهان آغاز یک روند سیاسی است که منجر به صلح دائم بدون مشارکت حماس است.

به گزارش دوران خبر، نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی همچنین تاکید کرد: به هرگونه نقش عربستان در آینده غزه اعتماد داریم.

المرت در ادامه افزود: ما خواهان تداوم اشغال اراضی فلسطینی که ۶ میلیون نفر در آن‌ها سکونت دارند، نیستیم. ما خواهان تغییر دولت اسرائیل و برگزاری انتخابات زودهنگام هستیم. به تعویق انداختن ارسال بار تسلیحاتی آمریکا، اعتراض آشکار واشنگتن به سیاست‌های نتانیاهو است. تلاش می‌کنیم اقداماتی علیه کابینه نتانیاهو اتخاذ کنیم که نتواند در مقابل آن مقاومت کند. تلاش می‌کنیم که مردم را علیه نتانیاهو متحد کنیم. نظرسنجی‌ها به وضوح نشان می‌دهد که مردم به نتانیاهو اعتماد ندارند. امیدواریم اعتراضات روزانه منجر به فروپاشی هر چه سریع‌تر کابینه نتانیاهو شود.

وی در بخش دیگری گفت: به محمود عباس پیشنهاد تشکیل دولت فلسطینی مستقل به پایتختی قدس شرقی را دادم. در سال ۲۰۰۸ پیشنهاد طرح صلح به محمود عباس دادم، پیشنهادی که دادم مدیریت قدس توسط هیات اشتراکی را شامل می‌شد. تلاش می‌کنم به فلسطینی‌ها طرح صلحی را پیشنهاد کنم که در داخل اسرائیل نیز مورد تایید واقع شود. فلسطینی‌ها شجاعت موافقت با طرح صلح ۲۰۰۸ را نداشتند. سیطره حماس بر نوار غزه اسف بار است. اسرائیل نباید به حضور خود در نوار غزه ادامه دهد. اسموتریچ و بن‌گویر، وزرای کابینه نتانیاهو به آن اندازه که تحریک فلسطینی‌ها برای‌شان مهم است برقراری صلح برای‌شان مهم نیست.

ایهود المرت همچنین تاکید کرد: تداوم عملیات نظامی در رفح همزمان با مذاکرات قاهره پیامی منفی و اشتباه به همراه دارد. مذاکرات قاهره فرصتی برای رسیدن به توافق است.

310310