علمی و پزشکی

تک تیرانداز ژاپن از مدار زمین، عکسی ترسناک گرفت!/عکس

به گزارش خبرگزاری دوران خبر، کاوشگر ماه ژاپنی SLIM تصویری ترسناک از زمین را به عنوان آزمایش دوربینی که برای فرود دقیق روی ماه از آن استفاده خواهد کرد، ارسال کرده است. کاوشگر هوشمند برای بررسی ماه در 6 سپتامبر با موشک H-2A پرتاب شد. طبق گفته آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA) این کاوشگر در حال حاضر اولین مرحله حیاتی خود را در مدار زمین با تکمیل یک سری آزمایشات سیستمی پشت سر گذاشته است.

اکنون SLIM از زمین تصویربرداری کرده است و سیاره ما را در وسعت فضا با نیمه پوشیده در سایه نشان می‌دهد. این عکس آزمایشی از سیستم دوربین بود که به SLIM کمک می‌کند موقعیت خود را در هنگام فرود روی ماه تعیین کند.

تصویری که JAXA در 21 سپتامبر از طریق حساب کاربری SLIM خود در X (که قبلاً توییتر نامیده می‌شد) ارسال کرد، در فاصله حدودی 100000 کیلومتر از زمین گرفته شده‌است. تصویر تک رنگ است، زیرا دوربین دوگانه، به عنوان سیستم ناوبری مبتنی بر دید برای شناسایی موقعیت دهانه از روی داده‌های ذخیره شده در فضاپیما طراحی شده است.

تک تیرانداز ژاپن از مدار زمین، عکسی ترسناک گرفت!/عکس

SLIM اکنون در حال برداشتن گام‌های بعدی خود در سفر طولانی و چرخشی خود به سمت ماه است. SLIM که با نام «تک تیرانداز ماه» نیز شناخته می‌شود، دومین مانور را در ساعت 01:00 به وقت گرینویچ در 26 سپتامبر انجام داد.

این فضاپیما موتور اصلی و پیشرانه‌های کنترل وضعیت خود را 70 ثانیه بعد، در حالی که در مدار خود در نزدیکترین نقطه به زمین قرار داشت، پرتاب کرد. این تقویت، SLIM را به مدار جدید و برنامه‌ریزی شده خود یعنی دورترین نقطه از زمین منتقل کرد.

JAXA هنوز تاریخ برنامه‌ریزی شده برای فرود ماه را اعلام نکرده است، اگرچه اعلام کرده است که این فضاپیما از لحظه پرتاب سه تا چهار ماه طول می‌کشد تا به ماه برسد، این مسیر طولانی‌تر باعث صرفه‌جویی در سوخت و سبک شدن جرم فضاپیما می‌شود.

وقتی فضاپیما به آنجا رسید، آماده می‌شود تا توانایی تاچ داون در فاصله 100 متری از نقطه هدف خود را نشان دهد. هدف از این کار بررسی تکنیک‌های فرود است که به آسان‌تر کردن مناطق فرود چالش‌برانگیز برای اکتشاف آنجا کمک می‌کند.

منبع: space

227323

بخش علوم پزشکی

هدفم این است که با ارائه محتواهای علمی و امیدوارکننده، به شما کمک کنم تا از جدیدترین تحقیقات در زمینه سلامتی مطلع شوید و اقدامات مناسبی را برای بهبود و حفظ سلامتی خود بگیرید.