جام زرین حسنلو با قدمت ۳ هزار ساله به نمایش درآمد

به گزارش خبرگزاری دوران خبر از آذربایجان‌غربی، با حضور مسئولین استانی، جام زرین حسنلو نقده با قدمت بیش از ۳۰۰۰ سال در موزه باستان‌شناسی ارومیه رونمایی شد.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی در این مراسم اظهار کرد: دولت سیزدهم عنایت ویژه‌ای به موضوع ایجاد زیرساخت‌ها برای ایجاد موزه و توسعه گردشگری انجام شده و در این راستا توسعه موزه باستان‌شناسی ارومیه نیز یک ضرورت است، تا بتوانیم اشیای زیادی به نمایش بگذاریم.
وی افزود: به‌نمایش گذاشتن جام حسنلو نقده در موزه ارومیه نیز قابل تقدیر بوده چرا که باعث می‌شود مردم با هویت و تاریخ گذشتگان خود آشنا شوند و برای آنها که امکان بازدید از این جام در موزه ملی تهران را ندارند این فرصت به مدت دو هفته فراهم شده است.
او ادامه داد: از آنجایی که جام حسنلو متعلق به شهر نقده بوده از فرماندار و شهردار نقده نیز درخواست می‌شود شرایطی را برای مردم این شهرستان فراهم کنند تا بتوانند از این جام در موزه ارومیه بازدید داشته باشند.

قدمت این اثر به ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد و احتمال می رود که به دوره قبل از مادها یعنی منائیان مربوط شود. نگاره روی جام داستانی را روایت می کند. بر روی جام، نقش خدایان سه‌گانه: خدای زمین، خدای آب و خدای خورشید حک شده‌است. این اثر ۲۱ سانتی متر بلندی، ۲۵ سانتی متر قطر و ۹۵۰ گرم وزن دارد.

46