اقتصادی

خریداران با بازار طلا و سکه قهر کردند/ بذارفشان: ریزش قیمت‌ها در بازار طلا بیشتر از پیش‌بینی‌ها بود

نادر بذرافشان درباره وضعیت بازار سکه و طلا گفت: اول هفته نوسان افزایشی جزئی در بازار بود اما از روز یکشنبه کاهش قیمت ها آغاز شد و روز دوشنبه هم ادامه داشت.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: قیمت طلای ۱۸ عیار در روز دوشنبه حدود ۳۸ هزار تومان کاهش داشت، سکه نزدیک ۶۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشت، سکه طرح قدیم ۵۰۰ هزار تومان نیم سکه و ربع سکه نیز ۱۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشتند.

وی با بیان اینکه کاهش قیمت هفته گذشته در آغاز این هفته نیز ادامه داشت گفت: شرایط ثبات و کاهش قیمت در بازار حاکم است اما تا حدودی کاهش تقاضا تشدید شده با این حال شرایط بازار بسیار خوب است و التهابی در آن دیده نمی شود.

بذرافشان اضافه کرد: امیدواریم این رکود بهبود پیدا کند و بخش تولید این صنعت نیز به رونق برسد.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در توضیح رکورد بازار طلا گفت: این وضعیت از ماه رمضان آغاز شد در ماه شوال کمی بهبود یافت اما پس از آن با ثبت نام خودروها و خبرهای سیاسی اقتصادی تقاضا کاهش یافت و رکود بی سابقه ای در بازار اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه کاهش قیمت ها در بازار طلا بیشتر از پیش بینی ها بود اضافه کرد: به نظر من در روزهای آینده کاهش قیمت چشمگیری نخواهیم داشت و با توجه به شرایط موجود انتظار افزایش قیمت هم در بازار نمی رود.

بذرافشان در پیش بینی بازار برای روزهای آینده نیز گفت: اگر نوساناتی در بازارهای جهانی طلا و همچنین نرخ ارز داخلی نداشته باشیم کاهش یا افزایش خاصی در بازار شاهد نباشیم.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به اینکه شرایطی برای بهبود تقاضا دیده نمی شود ،گفت: متاسفانه زمانی که وضعیت قیمت ها در کشور کاهشی می شود مردم نگران ریزش های بیشتر قیمت ها هستند و زمانی هم که قیمت ها افزایشی می شود و میزان خرید مردم افزایش می یابد که این رویکرد اشتباه است.

وی همچنین با بیان اینکه تا پایان هفته ممکن است یک تا سه درصد نوسان داشته باشیم، اضافه کرد: با توجه به کاهش چشمگیر قیمت ها در بازار کنونی شرایط برای خرید مهیا است و با توجه به شرایط مردم نگرانی از کاهش بیشتر قیمت ها یا بازگشت به روند افزایشی نداشته باشند بنابراین می توانند با خیال راحت خریدهای خود را انجام دهند.

بذرافشان درباره الزام ثبت معاملات سکه و طلا در سامانه تجارت نیز گفت: این قانون از سال های پیش بوده از مرداد ماه سال گذشته نیز دستور اجرا ابلاغ شد از آنلاین ماه قرار شد فروشندگان سکه این قانون را اجرا کنند.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در پایان گفت: در جلساتی که با مسئولان داشتیم و شرایط صنف و بسترهای اموزش و اطلاع رسانی نداشتیم باید شرایط را مهیا کنیم زمان اجرا تغیر یافت از دی ماه در تهران آموزش ها آغاز کردیم در حال حاضر نیز این آموزش ها دنبال می شود و طبق قانون باید همه معاملات طلا و سکه در این سامانه ثبت شود.

بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران در بازار هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲ میلیون ۳۳۶ هزار ۳۰۰ تومان شد. سکه طرح جدید ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و سکه طرح قدیم ۲۵ میلیون هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم سکه ۱۵ میلیون ۶۰۰ هزار تومان شد و ربع سکه به ۱۰ میلیون ۶۰۰ هزار تومان رسید همچنین قیمت سکه گرمی در بازار ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است همچنین انس جهانی طلا ۱۹۵۲ دلار شد.

۲۲۳۲۲۵

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تحصیلات بالا هستم. به شما تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم که با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، به شما کمک کند تا اطلاعات اقتصادی را بهتر درک کنید و در تصمیمات خود بهتر عمل کنید.