فرهنگ و هنر

درخواست کارکنان برلین برای آتش بس در غزه

کارکنان برلیناله در نامه‌ای سرگشاده خواستار «آتش بس فوری و آزادی همه گروگان ها» در غزه و همچنین موضع‌گیری قوی تر برلیناله در این زمینه شدند.

به گزارش دوران خبر، گروهی از کارکنان و پیمانکاران جشنواره فیلم برلین با انتشار نامه‌ای سرگشاده از برلیناله به دلیل موضع رسمی خود در قبال جنگ غزه انتقاد کردند.

در نامه ای که توسط حدود ۳۰ کارمند، از جمله برنامه نویسان و ناظران بخش‌های جنبی جشنواره شامل پانوراما، فورم و نسل و همچنین بازار فیلم اروپا و استعدادهای درخشان برلیناله امضا شده است، آمده است که آنها از برلیناله می خواهند که موضع شفاف تری در برابر جنگ غزه اتخاذ کند.

در این بیانیه آمده است: «ما به جنبش همبستگی جهانی می‌پیوندیم تا خواستار آتش‌بس فوری و آزادی همه گروگان‌ها شویم. در حالی که جهان شاهد تلفات غیرقابل تصور غیرنظامیان در غزه – از جمله روزنامه‌نگاران، هنرمندان و کارگران سینما – و همچنین تخریب میراث فرهنگی منحصر به فرد آن است، ما به مواضع نهادی قوی‌تری نیاز داریم. ما انتظار داریم که جشنواره موضعی اتخاذ کند که با آنچه در واکنش به رویدادهای دیگری که در سال‌های اخیر جامعه بین‌المللی را تحت تأثیر قرار داده است، سازگار باشد».

به گزارش هالیوود ریپورتر، در این نامه که در آستانه هفتاد و چهارمین برلیناله در روز پنجشنبه ۱۵ فوریه (۲۵ بهمن) به صورت آنلاین منتشر شد، برلیناله از بیانیه رسمی خود در ۱۹ ژانویه فراتر رفت، که در آن «ماریته ریسن‌بیک» و ک«ارلو شاتریان» مدیران جشنواره اعلام کردند که با ابراز همدردی با همه قربانیان بحران‌های بشردوستانه در خاورمیانه و جاهای دیگر، در برابر همه اشکال تبعیض موضع قاطعانه اتخاذ می‌کنند و به درک بین‌فرهنگی متعهد هستند».

جشنواره برلین امسال پیش از برگزاری با حواشی دیگری نیز رو به رو بوده است و دعوت از چند سیاستمدار افراطی برای مراسم افتتاحیه با انتقادهای فراوانی رو به رو شد تا جایی که مسئولان برلیناله در نهایت دعوت خود را از این سیاستمداران پس گرفتند.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

عقب‌نشینی جشنواره برلین از یک تصمیم جنجالی

امسال «لوپیتا نیونگو» بازیگر کنیایی-مکزیکی برنده جایزه اسکار ریاست هیات داوران بخش مسابقه اصلی را بر عهده دارد و «بردی کوربت» بازیگر و کارگردان آمریکایی، «آن هویی» فیلمساز هنگ کنگی، «کریستین پتزولد» فیلمساز سرشناس آلمانی، «آلبرت سرت» کارگردان اسپانیایی، «جازمین ترینکا» بازیگر ایتالیایی و «اوکسانا زابوژکو» شاعر و نویسنده اهل کشور اوکراین دیگر اعضای هیات داوران را تشکیل می‌دهند.

هفتاد و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین از تاریخ ۵ تا ۲۵ فوریه ۲۰۲۴ (۲۶ بهمن تا ۶ اسفند) در آلمان برگزار می‌شود و مارتین اسکورسیزی نیز با دریافت جایزه خرس طلایی افتخاری مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام

بخش فرهنگ و هنر

با کلماتم، ابتکار هنری را به وجود می‌آورم و جذابیت زندگی را در آن تقدیم می‌کنم.