فرهنگ و هنر

در دیدار ضرغامی و سفیر عربستان چه گذشت؟

آفتاب‌‌نیوز :

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شنبه ۱۴ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ در دیدار با عبدالله بن سعود العنزی، سفیر عربستان در ایران که در محل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، با اشاره به اهمیت روابط بین دو کشور بیان کرد: امیدوارم با حضور سفیر جدید عربستان در ایران شاهد تقویت همکاری‌ها و جهش در حوزه گردشگری باشیم.

او در ادامه به نقش سفیر عربستان در تقویت روابط بین دو کشور تاکید کرد و افزود: آقای سفیر در مرحله جدید روابط بین ایران و عربستان، مسئولیت مهمی دارد، اما باید توجه داشته باشید که گردشگری با همه چیز متفاوت است؛ چراکه موضوع گردشگری مستقلا اقتصادی، خدماتی و فرهنگی است و می‌تواند نقش مقوم داشته باشد و سایر حوزه‌ها را نیز تقویت کند و قوام‌دهنده تمام بخش‌هاست.

ضرغامی اظهار کرد: برای اینکه رابطه دو دولت تقویت شود باید روابط بین مردم و ملت‌ها تقویت شود. اگر ما زمینه تقویت روابط بین دو ملت را فراهم کنیم سایر بخش‌ها حتی بخش‌های مهم مانند امنیت نیز تقویت می‌شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به اهمیت تقویت روابط بین دو کشور اشاره کرد و افزود: در دیدار با وزیر گردشگری عربستان، پیشنهاد امضای تفاهم‌نامه همکاری ارائه داده شد که البته این تفاهم‌نامه تقدیم شده و منتظر اقدامات نهایی آن هستیم.

ضرغامی اضافه کرد: علاوه‌بر سفر ایرانیان در قالب حج، برخی از شرکت‌های خدمات مسافرتی ما نیز این آمادگی را دارند که تحت قوانین و مقررات عربستان، مقدمات سفر زائران و گردشگران به عربستان را فراهم کنند و در همین حال امید داریم و در تلاش هستیم تا موانع سفر مردم عربستان به ایران نیز برداشته شود و آن‌ها هم بتوانند به ایران سفر کنند.

عضو کابینه دولت یادآور شد: همه مردم عربستان می‌توانند به ایران سفر کنند و از زیبایی‌ها و طبیعت ایران بازدید کنند. مردم عربستان مردم متدینی هستند و به خاطر ناهنجاری‌ها و مسائل اخلاقی، سفر به بعضی از کشور‌ها مورد پسند و اقبال آن‌ها نیست و بهترین کشور برای سفر مردم عربستان، ایران است.

ضرغامی همچنین گفت: مایل هستم در این دیدار بار دیگر همدردی خود را با مردم مظلوم فلسطین اعلام کنیم و می‌دانم که شما نیز به این موضوع توجه دارید و امیدوارم با تلاش همه کشور‌ها و همکاری یکدیگر، به این نسل‌کشی خاتمه دهیم و آن چه حق مردم فلسطین است به آن دست یابند و خودشان سرنوشت خود را تعیین کنند.

عبدالله بن سعود العنزی، سفیر عربستان در ایران با ابراز خرسندی از دیدار وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و این یادآوری که پیش از این دو دیدار با ضرغامی داشته است، گفت: حوزه گردشگری در چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان اولویت بالایی دارد. تسهیلات بسیار زیادی در عربستان برای گردشگران تخصیص داده شده است که تا سال ۲۰۳۰ سالانه میزبان ۱۰۰ میلیون گردشگر باشیم.

او ادامه داد: ما در عربستان مؤلفه‌های مختلفی را برای رونق گردشگری داریم. کشوری صاحب تمدن هستیم و تنوع بسیار خوب فرهنگی، تمدنی و میراث فرهنگی ارزشمندی را داریم و هر منطقه تاریخ و تمدن ویژه خود را دارد.

سفیر عربستان در ایران همچنین گفت: عربستان تسهیلاتی را برای گردشگران در نظر گرفته است که در این زمینه ویزای گردشگری چندسفره را در نظر گرفته‌ایم.

عبدالله بن سعود العنزی بیان کرد: ایران و عربستان دو کشور همسایه و برادر هستند که ظرفیت‌های فراوانی دارند و همین ظرفیت‌ها می‌تواند فرصتی برای رونق گردشگری بین دو کشور باشد و از طریق دفاتر خدمات مسافرتی آمادگی داریم گردشگری بین دو کشور را توسعه دهیم.

او یادآور شد: حوزه گردشگری بسیار مهم است و یکی از اهرم‌هایی است که می‌تواند باعث رونق اقتصادی هر کشوری شود.

سفیر عربستان در ایران همچنین گفت: روابط دو کشور در مسیر درست بوده و در سایه دستورات رهبران دو کشور مسیر خوبی را طی می‌کند.

عبدالله بن سعود العنزی سپس اظهار کرد: ما از ایرانی‌ها به‌عنوان برادران خود میزبانی می‌کنیم و هیچ مانعی برای توسعه گردشگری در این‌باره نداریم.

سفیر عربستان در ایران با اشاره به بخشی از زیرساخت‌های ایران، گفت: به قم سفر کردیم و اماکن زیارتی و تاریخی قم را دیدیم و مشکلی نداشتیم. نسبت به همکاری‌های گردشگری خوشبین هستیم و آینده روشنی خواهیم داشت.

سفارت عربستان در تهران که از سال ۱۳۹۴ تعطیل شده بود، با ازسرگیری روابط دیپلماتیک دو کشور از مردادماه سال ۱۴۰۲ بازگشایی شد. ایران نیز به تازگی روادید گردشگری را یکطرفه برای عربستان لغو کرده است.

بخش فرهنگ و هنر

با کلماتم، ابتکار هنری را به وجود می‌آورم و جذابیت زندگی را در آن تقدیم می‌کنم.