اجتماعی

دین محمدی: قهرمان جام ملت ها هم می شدیم این نسل باید تغییر کند/ باید از قلعه نویی حمایت شود اما حمایت کورکورانه درست نیست

دین محمدی: قهرمان جام ملت ها هم می شدیم این نسل باید تغییر کند  باید از قلعه نویی حمایت شود اما حمایت کورکورانه درست نیست

بازیکن سابق تیم ملی گفت:حتی اگر در جام ملت‌های آسیا قهرمان هم می‌شدیم این نسل باید تغییر کند.

سیروس دین محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، در خصوص اینکه قرارداد امیر قلعه‌نویی پس از جام ملت‌های آسیا تمدید شد، اظهار کرد: وقتی فدراسیون فوتبال تأیید کرده تا قلعه‌نویی بعد از جام ملت‌ها بماند وظیفه ما حمایت از سرمربی تیم ملی است ولی نمی‌شود که انتقاد نکنیم و ایراد‌هایی که دیدیم را نگوییم که اگر سکوت کنیم به تیم ملی ظلم کردیم. واقعیت را قبول کنیم که در جام ملت‌ها نتیجه نگرفتیم و قهرمان که نه، فینالیست هم نشدیم. هر چه قدر هم خوب باشیم و هجومی‌ترین تیم جام بودیم هم جام نگرفتیم. با این حال برای تیم ملی آرزوی موفقیت می‌کنیم و امیدوارم با رفع نواقص پر قدرت‌تر از گذشته وارد مسابقات شود.

حمایت کورکورانه از کادرفنی درست نیست

وی ادامه داد: در جام ملت‌ها تیم ملی نوسان داشت و یک بازی خوب بودیم و یک بازی خوب نبودیم. فراز و نشیب زیادی داشتیم. برابر فلسطین خوب، مقال هنگ‌کنگ ضعیف، برابر امارات یک نیمه خوب یک نیمه متوسط، در بازی با سوریه باید راحت می‌بردیم در ضربات پنالتی بردیم، مقابل ژاپن نیمه اول معمولی، نیمه دوم بی‌نظیر بودیم. برابر قطر هم شروع خوبی داشتیم در ابتدای هر نیمه ولی در ادامه افت کردیم. حق مردم دانستن واقعیت است و حمایت کورکورانه از کادرفنی درست نیست. از واقعیت‌ها فرار نکنیم که خیانت در حق فوتبال ملی است. به نظرم در بازی با قطر ترسو بازی کردیم و شهامتی که باید را نداشتیم. علت این ترس به مسائل روحی روانی برمی‌گردد که بازیکنان تیم ملی آمادگی ذهنی را برای این بازی نداشتند. عادت بدی داریم که باید ترک کنیم، نمی‌شود یک روز خوب و یک روز بد باشیم. برای آنکه جام بگیریم نیاز داریم که در خوب بودن استمرار داشته باشیم.

بازی با تیم‌های بزرگ باعث ریختن ترس بازیکنان جوان می‌شود

بازیکن سابق تیم ملی در خصوص اینکه چگونه می‌توان تغییر نسل را در تیم ملی ایجاد کرد بدون آنکه آسیب جدی وارد شود، یادآور شد: نسل جدید باید از یک جایی شروع کند. ما در جام ملت‌ها فرصتی استثنایی داشتیم تا به پنج بازیکن جوان فرصت دهیم میدان دیده شوند. بازی با فلسطین، هنگ‌کنگ و امارات بهترین زمان بود. زمانی که از این حریفان پیشی گرفتیم جوان‌ها وارد زمین می‌شدند ولی استفاده نکردیم. نگذاشتند تا بازیکن جوان میدان دیده شوند. از اینجا به بعد فدراسیون فوتبال بازی با تیم‌های بزرگ را مدنظر قرار دهد. ما چوب بازی با تیم‌های متوسط و ضعیف را خوردیم. عربستان، ژاپن، کره جنوبی و استرالیا این راه را در پیش گرفته‌اند. بازیکنان ما تا زمانی که تحت فشار قرار نگیرند امکان پیشرفت را از دست می‌دهند. بازی با تیم‌های بزرگ باعث ریختن ترس بازیکنان جوان تیم ملی می‌شود.

ابراهیمی تصمیم عاقلانه‌ای گرفت

دین محمدی افزود: تعدادی از بازیکنان ما در جام ملت‌ها خیلی خوب بازی کردند. نمی‌توان بازیکنانی که خوب بودند را از تیم ملی کنار گذاشت ولی آنهایی که فوتبال‌شان تمام شده، دلیلی ندارد تا بمانند. طبق سلسله مراتب بازیکنان را تغییر دهیم. امید ابراهیمی تصمیم عاقلانه‌ای گرفت و خداحافظی کرد. جوان‌هایی که خودی نشان دادند به تیم ملی دعوت شوند، حداقل در ۱۰ بازی دوستانه و رسمی به صورت بازیکن ذخیره وارد زمین شوند تا به مرز پختگی برسند. فوتبالیست‌هایی که پا به سن گذاشته‌اند باید واقعیت را بپذیرند. باید نسل جدید تیم ملی با پشتوانه ساخته شود تا نگران مصدومیت و جایگزینی بازیکنان نباشیم. کسانی که منصفانه انتقاد می‌کنند دلشان برای تیم ملی می‌سوزد. حتی با وجود قهرمانی در جام ملت‌ها هم باید تغییر نسل اجرا می‌شد. ۱۲ سال است که این نسل در کنار هم بازی می‌کنند، در حالی که در تمام تیم‌های ملی تغییر نسل به صورت مداوم در حال اجراست. همه چیز به امیر قلعه‌نویی برمی‌گردد و باید منتظر باشیم تا آن تغییر نسل با شیب ملایم را عملی کند.

تیم خبری اجتماعی

پژوهشگر جامعه‌شناسی با تمرکز بر تحولات جمعیتی و تأثیر آنها بر ساختار اجتماعی.