اقتصادی

سرمایه گذاری ۸ میلیارد دلاری در چابهار

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از سرمایه گذاری هشت میلیارد دلاری در سال گذشته این حوزه مختلف خبر داد.

امیر مقدم در گفت‌وگو با دوران خبر، اظهار کرد: ماحصل اقدامات صورت‌گرفته در حوزه جذب سرمایه در سال گذشته این بود که مجموع سرمایه‌گذاری‌های انجام شده از ۴.۹ میلیارد دلار در پایان سال ۱۴۰۰ به هشت میلیارد دلار در پایان سال ۱۴۰۱ رسید و برای سال ۱۴۰۲ هدف‌گذاری شد که این رقم به ۱۴ میلیارد دلار برسد.

وی افزود: از مجموع هشت میلیادر دلار سرمایه‌گذاری انجام شده، جذب سرمایه دو میلیارد دلاری در حوزه انرژی‌های پاک بوده است. ساخت کارخانه تولید سلول‌های خوشیدی در منطقه آزاد آغاز شده، این کارخانه ظرفیت تولید سلول‌های خورشیدی را از مراحل ابتدایی تا انتها را دارد و می‌تواند برای تولید سالانه ۵۰۰۰ مگاوات برق از انرژی خورشید، سلول تولید کند. این مجموعه، اشتغالزایی ۵۰۰۰ نفری در زمان ساخت را به همراه داشته و پس از بهره‌برداری برای ۳۰۰۰ نفر اشتغالزایی مستقیم دارد. فاز نخست کارخانه تولید سلول‌های خوشیدی در سال ۱۴۰۴ و فاز نهایی آن در سال ۱۴۰۷ به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار ادامه داد: مورد برجسته دیگر فراهم شدن مقدمات جذب سرمایه ۸۰۰ میلیون دلاری در عرصه صنایع سنگین و فولاد است. چنانکه در ماه‌های پایانی سال، مقدمات این سرمایه‌گذاری مستقیم از سوی یک شرکت کنسرسیومی با ۸۰ درصد سرمایه‌گذاری خارجی و ۲۰ درصد سرمایه‌گذاری داخلی در صنعت فولاد فراهم شد و پیش‌بینی می‌شود این پروژه در نیمه نخست سال جدید وارد فاز اجرایی شود. پروژه‌ای که پس از بهره‌برداری ظرفیت تولید فولاد کشور را ۳.۵ میلیون تن افزایش داده و برای ۶۰۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغالزایی خواهد داشت.

آغاز پروژه ۲.۵ میلیارد دلاری تامین و انتقال آب نمک زدایی شده به سه استان شرقی

مقدم تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاران و تسهیل مسیر سرمایه‌گذاری در پروژه‌های زیرساختی را یکی از اقدامات انجام شده در سال گذشته عنوان کرد و گفت:  به عنوان مثال تنظیم تفاهم‌نامه، تامین زمین و اعطای مجوزهای لازم برای شروع فازهای اولیه از پروژه عظیم تامین و انتقال آب نمک‌زدایی شده به سه استان شرقی کشور با اولویت رفع نیاز آبی چابهار به ظرفیت نهایی دو میلیون و ۴۰۰ هزار متر مکعب در روز و ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد دلار در دستور کار قرار گرفت. پروژه‌ای که چهره اقتصادی و اجتماعی شرق کشور را بهبود می‌بخشد. همچنین پروژه تامین و انتقال آب نمک‌زدایی شده مربوط به پارک پتروشیمی نگین مکران به میزان ۱۱۰ هزار متر مکعب هم طی سال گذشته آغاز شد.

وی اضافه کرد: از دیگر اقدامات انجام شده  با محوریت توسعه زیرساخت‌ها، در حوزه تامین شبکه آب‌رسانی بود. چنانکه پروژه احداث شبکه انتقال و توزیع آب روستای بزرگ تیس به عنوان بزرگترین روستای محدوده منطقه به مبلغ اولیه ۹۰۰ میلیارد ریال به اتمام رسید. همچنین پرداخت بیش از ۶۰ درصد مطالبات پیمانکاران و احیای مجدد پروژه‌های عمرانی منطقه، توسعه زیرساخت‌های لجستیکی و حمل‌ونقل با بهره‌برداری از ۴۰۰۰ مترمربع انبار سرپوشیده، توسعه زیرساخت‌های برق در محدوده منطقه آزاد با اولویت در پهنه صنعت و تولید و اتمام مطالعات طرح جامع منطقه آزاد و تصویب اولیه آن نیز از اقدامات صورت گرفته در سال گذشته است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار همچنین به اجرایی شدن ساختار حفاظت از اراضی منطقه آزاد به‌منظور جلوگیری از تصرفات اراضی و صیانت و حفاظت از اراضی ملی و همچنین سنددار کردن زمین‌ها اشاره کرد و افزود: این اقدام در راستای احترام به مالکیت‌ها و امنیت سرمایه‌گذار است. چنانکه فرآیندهای لازم جهت تهیه نقشه کاداستر اراضی محدوده الحاقی منطقه آزاد به وسعت تقریبی ۶۸ هزار هکتار و انتقال اسناد مالکیت به نام سازمان منطقه آزاد به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران طی سال گذشته به پایان رسید.

مقدم همچنین درباره اقدامات صورت گرفته در زمینه تسهیل سرمایه‌گذاری در چابهار نیز اظهار کرد: چابهار سرزمینی بکر و توانمند برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی است و هر اندازه روندهای کسب و کار در این منطقه تسهیل شود، می‌توانیم شاهد جذب بیشتر سرمایه‌ها در چابهار باشیم. به همین رو در گام نخست سه اقدام «افزایش مبلغ تفاهم نامه‌ها و قراردادهای سرمایه‌گذاری با انعقاد قراردادهای پروژه‌های بزرگ و محرک»، «جذب سرمایه‌گذار و انعقاد قرارداد در حوزه تولید انرژی‌های پاک» و «راه‌اندازی خط منظم کشتیرانی اقیانوس‌پیما از چین به مقصد چابهار» عملیاتی شد.

وی ادامه داد: در گام بعدی «پیگیری و تلاش جهت رفع موانع تولید و راه‌اندازی مجدد واحدهای تولیدی متوقف شده»، «جذب بیش از ۱۰۰ درصدی بودجه مصوب در بخش در آمدها و منابع» و «تعریف خط سبز در گمرک چابهار برای فعالان اقتصادی با توجه به حسن سابقه و میزان فعالیت» شکل اجرایی یافت. و در نهایت برنامه‌ریزی برای تامین زمین مورد نیاز جهت احداث واحدهای آپارتمانی با استاندارهای روز برای طبقه متوسط جامعه، برنامه‌ریزی و اقدام جهت تدوین بسته‌های حمایتی از واحدهای تولیدی و برنامه‌ریزی جهت تسهیل و تسریع در امور مرتبط با سرمایه‌گذاران و کاهش فرایندها و دستورالعمل‌ها در دستور کار ۱۴۰۱ قرار گرفت. سلسله اقداماتی امیدبخش که روند جذب سرمایه به چابهار را تسهیل کرد.

انتهای پیام