علمی و پزشکیکسب و کارهای برتر روز

شامپو بدن یا صابون

وقتی محصولی را برای شستشوی پوست خود انتخاب می‌کنید، در واقع یک انتخاب برای تمیز کردن حدود 90 درصد از سطح بدن خود انجام داده‌اید. پس طبیعی است که تصمیم آگاهانه و مطمئن در این مورد از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین هزینه‌ای که برای یا صابون صرف می‌کنید، ایجاب می‌کند که آن محصول را ترجیح داده و آگاهانه آن را انتخاب کنید. باید به خوبی بدانید که کدام یک برای پوست شما بهتر است و به آن نیاز دارید. در این مطلب از مجله زیبایی سوراو، فواید و معایب این دو محصول را بررسی می‌کنیم و در نهایت شما را برای رسیدن به تصمیم نهایی راهنمایی خواهیم کرد. پس اگر می‌خواهید بدانید شامپو بدن بهتر است یا صابون، همراه ما باشید.

چه تفاوتی بین صابون و شامپو بدن وجود دارد؟

چندین تفاوت مهم بین این دو شوینده وجود دارد که اصلی‌ترین و ملموس‌ترین آن‌ها، حالت فیزیکی است. صابون‌ها به شکل قالب‌های جامد ساخته می‌شوند، در حالی که شامپو بدن‌ها که شامل ژل دوش (شاور ژل) و بادی واش‌های کرمی هستند، حالت مایع دارند. تفاوت‌های دیگری هم بین این دو محصول وجود دارند که به نوع پوست مصرف کننده و نحوه تعامل محصول با آن مرتبط هستند. شامپو بدن یا صابون، هر دو پوست را از آلودگی‌ها و چربی‌ها پاک می‌کنند، اما صابون‌ها در شستشو کمی قوی‌تر و اصطلاحا خشن‌تر هستند. به این معنا که تمامی چربی‌ها و حتی سبوم طبیعی پوست را هم می‌شویند و این مساله ممکن است باعث خشکی پوست شود یا نجات دهنده پوست‌های بسیار چرب! شامپو کافئین و عصاره جنسینگ یکی از محصولات محبوب این روزها .

صابون‌ها نتیجه فرایند و در نتیجه حاوی یکی از دو ماده قلیایی سدیم هیدروکسید یا پتاسیم هیدروکسید هستند. این دو ماده باعث می‌شوند اسیدیته یا ph صابون‌های قالبی در حدود 9 تا 10 باشد. اما در شامپو بدن‌ها یا شاور ژل‌ها به جای مواد صابونی، عمدتا از سورفاکتانت‌های ملایم‌تر یا ملایم‌سازی شده استفاده می‌شوند که اسیدیته پایین‌تری دارند. حالت فیزیکی شامپو بدن یا صابون باعث تفاوت در ترکیبات آن‌ها هم می‌شود. در فرمول صابون به دلیل اینکه باید الزاما جامد باشد، نمی‌توان آزادانه از مقدار زیادی مواد مرطوب کننده و مغذی پوست مثل گلیسیرین، آلوئه‌ورا و روغن‌های گیاهی در آن استفاده کرد. اما بادی واش یا همان شامپو بدن فرمولاسیون مایعی دارد که می‌توان مقادیر قابل توجه از مواد تقویتی و آبرسان را به ترکیبش اضافه کرد.

شامپو بدن یا صابون هریک چه مزایا و معایبی دارند؟

در ادامه مزایا و معایب شامپو بدن یا صابون‌ها را نام می‌بریم تا در تصمیم گیری راحت و مطمئن عمل کنید. از نظر سازگاری با PH یا اسیدیته پوست اسیدیته یا PH پوست در حالت طبیعی بین 4.7 تا 6 است، یعنی پوست کمی اسیدی است. اسیدیته‌ی صابون‌ها به دلیل ترکیبات و نحوه‌ی تولیدشان، بالا بوده (PH=9-10) و بسیار بازی‌تر از پوست هستند.اما شامپو بدن‌ها یا شاور ژل‌ها معمولا با اسیدیته‌ی پایین‌تری تنظیم می‌شوند و به همین دلیل با حالت اسیدی متعادل پوست سازگار هستند. حتی اگر به دلایلی پوست اسیدی‌تر یا بازی‌تر شده باشد، این محصولات می‌توانند آن را تنظیم کرده و به حالت طبیعی و تعادل برگردانند. پس اسیدیته شامپو بدن های بیز یا صابون بسیار مهم است.

از نظر خطر خشکی پوست خشکی و دهیدراته شدن پوست از شایع‌ترین عوارض ممکن در شستشوی پوست است. پس باید شوینده‌های پوست به خوبی از این نظر بررسی شوند و از شوینده‌هایی که پوست را بیش از حد خشک می‌کنند، استفاده نشود. در این مورد نوع پوست شما هم بسیار مهم است، چون ممکن است در استفاده از هردو محصول، خشکی آزاردهنده شما را اذیت نکند. صابون‌ها شوینده‌های قدرتمندتری هستند و میزان زیادی از چربی پوست را در کف ایجاد شده حل می‌کنند. پس ظاهرا برای پوست‌های چرب یا بسیار چرب درسرساز نیست، اما می‌تواند پوست نرمال تا خشک را دچار خشکی مضاعف کند!

در برابر آن، شامپوهای بدن سورفکتانت‌های ملایم‌تری داشته و معمولا با آبرسان‌ها و مرطوب کننده‌ها هم غنی شده‌اند تا از خشکی پوست پس از استحمام جلوگیری کنند. پس نوع پوست شما در انتخاب شوینده مناسب که شامپو بدن یا صابون باشد، اهمیت دارد. از نظر تحریک پوست اگر گفتیم صابون‌ها پوست را خشک و قلیایی می‌کنند، پس طبیعتا می‌توانند باعث تحریک پوست هم بشوند. برخی افراد به صابون‌ها حساسیت نشان می‌دهند و پوستشان بیش از حد خشک یا قرمز می‌شود. شامپوبدن‌ها هم اگر حاوی مقدار زیادی سولفات باشند و سولفات‌ها در فرمول آن‌ها ملایم‌سازی نشده باشد، می‌توانند موجب تحریک پوست بشوند. پس چاره چیست؟

اگر پوست شما به صابون، سورفکتانت خاصی، یا رایحه‌ها و رنگ‌هایی که به شامپو بدن یا صابون اضافه می‌شوند حساسیت دارد، بدانید که تنها نیستید و محصولاتی هم برای شما در بازار جهانی وجود دارد. می‌توانید از شامپو بدن‌هایی که برای پوست‌های حساس طراحی شده استفاده کنید. این محصولات معمولا میزان بسیار کمی سولفات دارند یا از سورفکتانت‌های جایگزین و ملایم شده در آن‌ها استفاده شده است. همچنین رنگ و عطر افزودنی ندارند تا باعث تحریک پوست نشوند. از نظر مواد موثره آبرسان و مغذی به نظر شما در صابون‌ها می‌توان بیشتر از مواد مغذی و آبرسان استفاده کرد یا شامپو بدن و شاور ژل؟

شامپو بدن یا صابون از نظر بهداشت

رعایت اصول بهداشت شخصی ایجاب می‌کند که وسایل حمام شما مشترک نباشند. چون استفاده‌ی چندین نفر اهل خانه از یک صابون، حرکت امن و سالمی نیست و می‌تواند باعث انتقال میکروب‌ها و بیماری‌ها شود. پس حتما باید هر فرد صابون مختص خود را داشته باشد. اما شامپو بدن‌ها این محدودیت را ندارند، چون دست فرد فقط با مقدار شامپویی که مصرف می‌کند در تماس است و باقی مایه‌ی شامپو در بطری دست نخورده و تمیز باقی می‌ماند.  خوشبختانه شامپو بدن‌ها از این مشکل هم معاف هستند و وقتی درب بطری شامپو را می‌بندیم، عملا نفوذ رطوبت و میکروب به آن غیر ممکن می‌شود. پس از نظر بهداشتی استفاده از شامپو موی سر حاوی عصاره گانودرما یا صابون شرایط متفاوتی را ایجاد کرده که در آن، شامپوها ارجح هستند.

مقایسه از نظر هزینه

اگر قیمت صابون‌ را با شامپو بدن‌ یا شاور ژل مقایسه کنیم، قطعا صابون‌ها بسیار ارزان‌تر و به صرفه‌تر هستند. این برتری صابون غیر قابل انکار است، اما شاید برای برخی مزایای شامپو بدن‌ها و بادی واش‌ها ارزش قیمت بیشتر آن را داشته باشد. همه چیز به ترجیح شما و پوستتان بستگی دارد. از طرف دیگر، یک شامپو بدن را تا آخرین مقدار محصول موجود در بطری می‌توان استفاده کرد (با افزودن کمی آب به آخرین قطره‌های شامپو). اما صابون‌های قالبی وقتی به حجم کوچکی می‌رسند، خرد شده و دیگر قابل استفاده نیستند، مگر اینکه خلال‌های چندین صابون را جمع کرده و از آن‌ها یک صابون بزرگ‌تر بسازید!

جمع بندی

در این مطلب تمام اطلاعات لازم در مورد صابون و شامپو بدن را به شما گفتیم. هر دو گزینه مزایایی دارند. البته همانطور که در این مطلب گفته شد، شامپو بدن‌ها گزینه بهتری برای سلامت پوست شما هستند. اما در نهایت انتخاب بین این دو شوینده، به خود شما بستگی دارد. شما می‌توانید شامپو بدن و یا صابون متناسب با پوست خود را از فروشگاه اینترنتی تهیه کنید.  طیف گسترده‌ای از شوینده‌های بدن را برای شما فراهم کرده‌ایم که هر یک توسط برندهای معتبری تولید و عرضه شده‌اند. اگر تجربه‌ای هم در خصوص استفاده از صابون یا شوینده بدن دارید، خوشحال می‌شویم آن را با ما و همراهانمان از طریق بخش نظرات، به اشتراک بگذارید.