عمومی

عدالت و بهره وری از ارکان اساسی نظام جمهوری اسلامی است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، میثم لطیفی شنبه شب در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های ارومیه افزود: عدالت و بهره وری از ارکان اساسی نظام جمهوری اسلامی است که باید در اولویت همه اقدامات در بخش‌های مختلف باشد.

وی ادامه داد: در آذربایجان‌غربی دانشگاه‌ها نمود بهره‌وری هستند و با تعیین رشته‌های بومی استان در راستای توجه به نیازهای استان و ارتقای بهره وری تلاش می‌کنند.

لطیفی با گرامیداشت یاد و خاطره ۱۲ هزار شهید آذربایجان‌غربی به ویژه شهیدان باکری ادامه داد: این شهیدان عاملان امنیت و نشان دهنده توان بالای کشور بودند و دانشگاهیان نیز نقش مهمی در دوران دفاع مقدس و همچنین حفظ آرمان این شهدا دارند.

وی با اشاره به اینکه مهمترین نقش دانشگاه، دانشجو پروری است، اضافه کرد: ایجاد فضای صمیمی در دانشگاه و توجه به احساسات دانشجویان نیز باید مدنظر باشد.

معاون رئیس جمهور اظهار کرد: نباید رابطه بین دانشجویان و اساتید تنها درسی و علمی باشد، بلکه در کنار این موضوع به روحیات و نظرات اجتماعی آنها نیز باید توجه ویژه‌ای شود.

لطیفی با اشاره به لزوم توجه به مهارت آموزی دانش آموزان و دانشجویان ادامه داد: ۴۱ درصد افراد در ایران در حوزه کاری و مهارتی فعال هستند در حالی که این میزان در کشورهای دیگر ۶۰ درصد است.

رئیس دانشگاه ارومیه نیز در این همایش با بیان اینکه همه زیرنظام‌های آموزشی در آذربایجان‌غربی فعال است، گفت: ۸۷ هزار و ۵۲۵ دانشجو در آذربایجان‌غربی در حال تحصیل در مقاطع و رشته‌های مختلف هستند.

احمد علیجانپور افزود: از این تعداد، ۱۵ درصد دانشجوی دانشگاه ارومیه، ۳۹ درصد دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی، ۲۱ درصد دانشگاه پیام نور، ۶ درصد دانشگاه فنی و حرفه‌ای، پنج درصد دانشگاه جامع علمی کاربردی، سه درصد دانشگاه صنعتی، سه درصد دانشگاه فرهنگیان و هشت درصد نیز دانشجویان دانشگاه‌های غیرانتفاعی هستند.

وی اضافه کرد: ۴۷ درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی، ۲۱ درصد در مقطع کارشناسی ارشد و ۸ درصد نیز در مقطع دکتری در حال تحصیل هستند.

وی با بیان اینکه یک‌هزار و ۶۸۱ استاد، هیأت علمی دانشگاه ارومیه هستند، اظهار کرد: هشت درصد از این اساتید هیأت علمی در درجه استاد تمام و ۳۱۰ نفر نیز دانشیار هستند.

رئیس دانشگاه ارومیه ادامه داد: چهار هزار نفر استاد مدعو در حال تدریس و پژوهش در دانشگاه ارومیه هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌غربی نیز با بیان اینکه ۴۰ درصد بار آموزشی استان بر عهده این مرکز است، گفت: این دانشگاه دارای ۳۴ هزار دانشجو با ۷۰۰ هیأت علمی و ۸۰۰ کارمند است.

محمدرضا ولیلو افزود: ۶ نفر از دانشمندان یک درصد علمی جهان از دانشگاه آزاد آذربایجان‌غربی بوده و این نشان از پویایی اساتید این دانشگاه در حوزه علمی است.

وی در خصوص یارانه‌های غذایی دانشجویان اظهار کرد: قیمت غذا با حداقل‌ترین حالت محاسبه می‌شود اما اگر در خصوص این موضوع یارانه‌ای برای دانشگاه آزاد به صورت دولتی در نظر گرفته شود، می‌توان قیمت اغذیه دانشجویی را کاهش داد.

مدیر فرهنگی دانشگاه ارومیه نیز با اشاره به وضعیت مطلوب فعالیت بانوان در حوزه مدیریتی این دانشگاه گفت: حدود ۲۶ پست از پست‌های دانشگاه در اختیار بانوان است. الهام زاده‌هاشم با اشاره به چالش دورکاری بانوان افزود: اجرای قوانین بالا دستی یکی از عمده خواسته‌های بانوان در دانشگاه است.

چند استاد دانشگاه دیگر نیز در این همایش با بیان دغدغه‌های خود از جمله حقوق حق التدریسی‌ها خواستار توجه ویژه دولت به این موضوع شدند.

در پایان این مراسم اساتید دانشگاهی با اهدای لوح تقدیر از استاندار آذربایجان‌غربی و با اهدای آثار صنایع دستی از معاون رئیس جمهور قدردانی کردند.