علمی و پزشکی

موشک ولکان قنطورس پرتاب شد/ عکس

موشک «ولکان قنطورس»(Vulcan Centaur) شرکت «ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی»(ULA) در اولین پرواز خود به نام «Cert-1» در اوایل روز هشتم ژانویه، از «پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال» در فلوریدا به فضا پرتاب شد.

بیشتر بخوانید:

به نقل از اسپیس، ولکان قنطورس در ساعت ۲:۱۸ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی پرتاب شد. دو تقویت‌کننده موشک سوخت جامد و دو موتور مرحله اول «BE-4» ساخت شرکت «بلو اوریجین»(Blue Origin)، موشک را با نیروی رانش نزدیک به دو میلیون پوند به سوی آسمان پرتاب کردند. در بالای این موشک، فرودگر قمری «پرگرین»(Peregrine) شرکت «استروبیوتیک»(Astrobotic) قرار داشت که ۲۰ محموله گوناگون از جمله پنج محموله علمی ناسا را حمل می‌کند.

موشک ولکان قنطورس پرتاب شد/ عکس

هنگامی که موشک ۶۲ متری از بالای برج پرتاب خود برخاست و در آسمان تاریک فلوریدا ناپدید شد، دنباله‌ای از دود را به دنبال خود باقی گذاشت. حدود دو دقیقه پس از پرتاب، تقویت‌کننده‌ها با موفقیت از مرحله اول موشک جدا شدند که به صعود در جو زمین ادامه داد.

مرحله اول ولکان قنطورس حدود پنج دقیقه پس از بلند شدن، موتورهای خود را خاموش کرد و از مرحله بالایی جدا شد. حدود ۵۰.۵ دقیقه پس از پرتاب، محموله اصلی موشک که فرودگر قمری پرگرین بود، برای حرکت کردن به سمت ماه رها شد.

«توری برونو»(Tory Bruno) رئیس و مدیرعامل شرکت ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی پس از استقرار موفقیت‌آمیز پرگرین گفت: من بسیار هیجان‌زده هستم و نمی‌توانم بگویم هیجان من چقدر است. این یک ماموریت بسیار زیبا برای بازگشت به ماه است.

بیشتر بخوانید:

۵۸۵۸

بخش علوم پزشکی

هدفم این است که با ارائه محتواهای علمی و امیدوارکننده، به شما کمک کنم تا از جدیدترین تحقیقات در زمینه سلامتی مطلع شوید و اقدامات مناسبی را برای بهبود و حفظ سلامتی خود بگیرید.