نکات مهم برای خرید و سرمایه‌گذاری در NFT

ان‌ اف‌ تی یا همان توکن غیر مثلی که به‌صورت اختصار از کلمات Non Fungible Token به‌دست آمده، از سال 2021 رشد صعودی خود را تجربه کرده و به نوعی شناخته شده است. سرمایه گذاری در در ابتدا کار چندان پسندیده‌ای به‌نظر نمی‌رسید؛ چراکه مردم اطلاعات کمی از آن را در دست داشتند.

در دنیای ارز‌های دیجیتال می‌توان قابل معاوضه با پول را به‌طور معمول انجام داد؛ اما اینکه ناگهان توکنی وارد بازار شود که غیر‌قابل معاوضه باشد، قطعا شک و شبهه زیادی را بین مردم ایجاد می‌کند.

آیا سرمایه گذاری در ان اف تی ها مناسب است؟

با وجود تمامی مسائلی که این ارز پشت سر گذاشت، بسیاری از افراد به سرمایه‌گذاری روی آن فکر می‌کردند. در سال 2022 این کار بسیار معقول به‌نظر رسیده و از آنجایی‌که این توکن در شبکه بلاکچین قرار دارد می‌توان آن را بسیار معتبر دانست. سرمایه گذاری در NFT می‌تواند در پروفایل‌های اجتماعی، بازی‌های حوزه بلاکچین و متاورس، انواع کلکسیون‌ها و صنایع مختلف دیگر انجام گیرد. از آنجایی‌که این ارز غیر‌قابل معاوضه است، ان‌اف‌تی را می‌توان توکنی منحصر‌به‌فرد دانست.

چگونگی سرمایه گذاری در NFT با استفاده از خرید سهام

می‌توان گفت خرید این دارایی که منحصر‌به‌فرد بوده و انحصار خاصی را برای خود در شبکه بلاک‌چین قائل می‌شود، امروزه کاری جذاب به‌شمار می‌رود. با استفاده از این راه می‌توان در دنیای دیجیتال نوعی فرهنگ را از‌طریق شرکت‌هایی که سهام خریداری کرده‌اند ایجاد کرد.

کاربران رسانه اجتماعی برخی مواقع ممکن است جذب ان‌ اف‌ تی خریداری‌شده توسط شرکت محبوب‌شان شده و بخواهند که در آن سهمی قابل توجه داشته باشند. برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان، اسنپ‌چت، توییتر و پینترست سرمایه گذاری در را آغاز کرده‌اند.

برخی شرکت‌ها هم از این طریق می‌توانند کلکسیون دیجیتالی خود را منتشر کنند؛ می‌توان از مَتِل و فانکو به‌عنوان دو نمونه از این شرکت‌ها نام برد. متل با استفاده از ان‌اف‌تی توانسته کلکسیون دیجیتالی از اسباب‌بازی‌های خود را انتشار دهد و این موضوع در فانکو با با نشر برند سبک زندگی با فرهنگ پاپ محقق شده است.

شرایط بازی های بلاکچین در حوزه ان اف تی

بازی‌های بلاکچین و متاورس نوعی از سرمایه‌گذاری در حوزه ان‌ اف‌ تی هستند که معمولا افراد برای این نوع سرمایه‌گذاری از خود رقبت بیشتری نشان می‌دهند؛ چراکه این کار بسیار سرگرم‌کننده بوده و معمولا به چشم بازی به آن نگاه می‌شود.

برای انجام این نوع سرمایه گذاری در دوره NFT باید کلکسیون‌های موجود در بازی را به‌عنوان یک توکن غیر مثلی ببینید. شما با خرید هر نوع آیتم در بازی در‌واقع مالک آن در دنیای دیجیتال خواهید بود. تغییر‌پذیر و شفاف‌بودن تمامی آیتم‌ها باعث شده تا این فضا برای گیمر‌ها بسیار جذاب به‌نظر برسد.

خرید در بازی با NFTها

برای مثال در بازی می‌توانید زره، لباس، کلاه یا هر چیز دیگر را خریداری کرده و آن‌ها را جزو سرمایه‌های خود در دنیای دیجیتال بدانید. این شرایط تنها زمانی قابل اجرا است که پس از ورود به بازی برای خود آواتاری ایجاد کنید.

چیز‌هایی که خریداری کرده‌اید در اصل برای آن آواتاری است که شما در دنیای حقیقی آن را به پیش می‌رانید. معمولا این روز‌ها سرمایه گذاری در NFT به‌صورت آیتم‌های حیوانی در آمده و آواتار موجود در بازی به شکل حیوان است.

باید ها و نباید هایی که باید در زمان سرمایه گذاری NFT در نظر داشت!

قبل از آنکه وارد این نوع فضای سرمایه‌گذاری شوید، بهتر است برخی نکات را از پیش لحاظ کنید. اهمیت این موضوع برای پیچیده‌تر‌بودن NFT در مقایسه با ارز‌های دیگر که قابل معاوضه هستند است. هر شکل از این کار دارای رویه خاص خود بوده اما همگی آن‌ها از یک روند واحد سو‌گیری می‌کنند. می‌توان چند عامل زیر را به‌عنوان برخی از این موارد واحد نام برد.

تاثیر اتریوم در دنیای بلاک‌چین بسیار واضح است؛ از این رو می‌توان گفت سرمایه گذاری در NFT مبتنی بر گستره زیادی را شامل می‌شود. خرید و فروش آسان‌تر، چیزی است که از این راه نصیب‌تان می‌شود.

در زمان خرید این دارایی دیجیتال باید دقت زیادی به‌خرج دهید تا آن ان‌اف‌تی که حجم معقول و به‌نسبت دارای قیمت مناسبی برای نقد‌کردن است را انتخاب کنید. پیش از آنکه NFT را بخرید باید به فکر پیدا‌کردن خریدار دیگر برای آن باشید. فروش این دارایی در دنیای حقیقی امکان‌پذیر نیست و این کار تنها در همان دنیای دیجیتال ممکن است. اولویت قرار‌دادن دارایی با نقدینگی بالا در دنیای دیجیتال از اهمیت بسیاری برخوردار است.

برای سرمایه گذاری در NFT به‌صورت موفق باید پروژه‌ای را برگزینید که نقشه راه آن روشن بوده و می‌داند که قرار است از چه ترفندی برای خرید استفاده کند. برنامه‌ریزی سنجیده‌‎شده و حرکت آرام و آهسته به سمت هدف، ترجیح کمیت بر کیفیت و بی‌گدار به آب نزدن از ویژگی‌های پروژه موفق است. چنانچه با پروژه‌ای رو‌به‌رو شده‌اید که نقشه و برنامه‌ای برای روند کار خود ندارد بهتر است از آن صرف‌نظر کنید.

برای اینکه ببینید یک تیم تا چه اندازه موفق است، باید تمرکز خود را روی یافتن دست‌آورد‌ها و میزان مشهوریت آن تیم بگذارید. معمولا حرفه‌ای‌ها به‌صورت نا‌شناس عمل کرده و به‌زودی قصد ندارند هویت خود را آشکار سازند؛ از این رو کار شما برای یافتن بهترین تیم کمی سخت می‌شود. سرمایه گذاری در ان اف تی کار ساده‌ای نبوده و نیاز به زمان زیادی برای جست‌و‌جو در مورد بهترین‌ها دارد.

سوالات متداول در مورد سرمایه گذاری این نوع دارایی

چگونه می‌توان ان‌اف‌تی انحصاری درست کرد؟

برای این کار لازم است تنها کمی خلاقیت به‌خرج داده و از طریق برنامه‌های موجود عمل کنید.

ان اف تی چیست؟

به نسخه دیجیتالی از یک آثار هنری، موسیقی و… که افراد توانایی تعویض آن را ندارند، ان‌اف‌تی می‌گویند.

نتیجه گیری

هر فردی که قصد سرمایه گذاری در NFT را دارد باید با تمامی اطلاعات آن آشنایی کامل داشته باشد؛ در غیر این صورت انجام این کار بسیار دشوار بوده و شخص به‌جای سود، زیان زیادی را تجربه کند. منظور از خرید و فروش NFT، در اصل خرید و فروشی است که تنها در دنیای دیجیتال رخ می‌دهد؛ در صورتی که به هیچ عنوان نمی‌توان این دارایی را به پول نقد تبدیل کرد.