اجتماعی

هشدار نارنجی هواشناسی برای این استان‌ها

به گزارش دوران خبر، سازمان هواشناسی کشور با هشدار هواشناسی سطح نارنجی نسبت به رگبار باران، رعدو برق، تگرگ، صاعقه و وزش باد در استان‌های شمالی از فردا جمعه تا روز شنبه ۲۹ اردیبهشت خبر داد.

دوران خبر در خبری نوشت: سازمان هواشناسی کشور با هشدار هواشناسی سطح نارنجی اعلام کرد که تشدید فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایداری‌های محلی از جمعه ۲۸ اردیبهشت تا پایان شنبه ۲۹ اردیبهشت پیش بینی می‌شود.

در این وضعیت شاهد رگبار باران، رعدو برق، تگرگ، صاعقه، وزش باد نسبتا شدید تا شدید، آبگرفتگی، رواناب، سیلابی شدن مسیل‌ها و اختلال در سیستم حمل و نقل هستیم.

همچنین در روز جمعه ۲۸ اردیبهشت در استان‌های خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل، مناطق مرکزی و شرقی فارس و روز شنبه ۲۹ اردیبهشت در استان‌های گیلان، مازندران، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، گلستان و اردبیل شاهد رگبار باران، رعدو برق، تگرگ، صاعقه، وزش باد نسبتا شدید تا شدید، آبگرفتگی، رواناب، سیلابی شدن مسیل‌ها و اختلال در سیستم حمل و نقل هستیم.

در این وضعیت اختلال در سفرها، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال سقوط سنگ در نواحی کوهستانی و خسارت به صنعت کشاورزی پیش‌بینی می‌شود؛ لذا شهروندان باید از سفرهای غیر ضروری و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، فعالیت‌های کوه‌نوردی و چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع پرهیز کنند و از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، کنترل دما و رطوبت در سالن‌های پرورشی و استفاده از محلول های ضد تنش در گیاهان باغی مطمئن باشند.

همچنین در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

۴۷۲۳۶