هشدار وزیر خارجه چین درباره تحریکات اعضای پیمان «آکوس»

وزیر امور خارجه چین قدرت‌های غربی عضو پیمان امنیتی «آکوس» را به تحریک اختلافات و دامن زدن به خطر اشاعه تسلیحات هسته‌ای در جنوب اقیانوس آرام متهم کرد.

به گزارش دوران خبر، «وانگ یی»، وزیر امور خارجه چین در سفر به کشور پاپوآ گینه‌نو که در راستای تقویت روابط پکن با این کشور صورت گرفت، از پیمان امنیتی آکوس که با هدف تامین زیردریایی‌های مجهز به نیروی پیشران هسته‌ای توسط آمریکا و بریتانیا برای استرالیا بین این سه کشور منعقد شده، انتقاد کرد.

وانگ یی در کنفرانسی مطبوعاتی در شهر «پورت مورسبی» گفت پیمان سه‌جانبه آکوس ضد معاهده‌ای است که تسلیحات هسته‌ای را در منطقه جنوب اقیانوس آرام ممنوع می‌سازد.

وزیر امور خارجه چین بعد از دیدار با «جاستین تکاچنکو»، همتایش در دولت پاپوآ گینه‌نو به خبرنگاران گفت: «معاهده آکوس همچنین به طور جدی باعث ایجاد ریسک اشاعه تسلیحات هسته‌ای می‌شود.»

پکن در سال‌های اخیر بر سر گسترش نفوذ در حوزه جنوب اقیانوس آرام از جمله در کشور پاپوآ گینه‌نو با آمریکا و استرالیا در رقابت بوده است. پاپوآ گینه‌نو، مجمع الجزایری در حوزه اقیانوس آرام، با وجود داشتن جمعیت کم، غنی از منابع طبیعی بوده و در موقعیت جغرافیایی استراتژیکی قرار دارد که می‌تواند به چین در زمان هرگونه مناقشه نظامی بر سر تایوان کمک کند.

استرالیا به عنوان بزرگ‌ترین اهداکننده خارجی به دولت پاپوآ گینه‌نو شناخته می‌شود، اما شرکت‌های چینی اخیرا جایگاه قابلی توجهی را در بازارهای این کشور به دست آورده‌اند.

وزیر امور خارجه چین به اعلامیه اخیر اعضای پیمان آکوس با موضوع بررسی همکاری با ژاپن در حوزه فن‌آوری‌های نظامی اشاره کرد. پیمان آکوس بندی را نیز برای توسعه توانمندی‌های جنگی پیشرفته توسط اعضا از جمله در حوزه هوش مصنوعی، زیردریایی‌های بدون سرنشین و موشک‌های هایپرسونیک در نظر گرفته است.

وزیر امور خارجه چین خاطر نشان کرد: «تلاش‌های اخیر برای کشاندن تعداد بیشتری از کشورها به یک چنین ابتکار عملی که باعث تحریک تقابل بین بلوک‌ها و تحریک شکاف می‌شود، کاملا با نیازهای فوری کشورهای جزیره‌ای این حوزه مغایر است.»

وزیر امور خارجه چین در ادامه به اظهارنظر در مورد انتخابات روز چهارشنبه گذشته کشور جزایر سلیمان، کشوری در همسایگی پاپوآ گینه‌نو در اقیانوس آرام، پرداخته و گفت: «ما معتقدیم مردم جزایر سلیمان خرد و قابلیت برای تعیین آینده کشورشان را دارند. کشورهای جزیره‌ای به مردم خود تعلق دارند. آنها حیاط خلوت هیچ کشور بزرگی نیستند.»

وزیر امور خارجه پاپوآ گینه‌نو با استقبال از همتای چینی خود، تاکید کرد آنها در مذاکراتشان «به نوعی تفاهم» دست پیدا کرده‌اند. او خاطر نشان کرد: «پاپوآ گینه‌نو برای چین، به‌عنوان شریک دوجانبه مهم خود ارزش قائل است.»

وانگ یی همچنین امروز (یکشنبه) در خاتمه تور سفرهای سه روزه خود که شامل اندونزی، کامبوج و پاپوآ گینه‌نو می‌شود، به دیدار «جیمز ماراپه»، نخست‌وزیر پاپوآ گینه‌نو رفت.

انتهای پیام