عمومیکسب و کارهای برتر روز

آیا ترموستات هوشمند مصرف انرژی را کم می کند؟

محتوای این مطلب پنهان

ترموستات معمولی چیست؟

ترموستات استاندارد شما “آن جعبه روی دیوار” است که برق شهری و بخاری را کنترل می کند. به غیر از گهگاه چرخاندن یک صفحه یا فشار دادن چند دکمه ، ما به ندرت بیش از چند ثانیه به آن فکر می کنیم. در ماه های تابستان، اکثر ما دمای داخل خانه را پایین می آوریم تا راحت بمانیم. هنگامی که دمای داخل پایین تر از دمای تنظیم شده شروع به کاهش می کند، ترموستات شروع به کار می کند.

هنگامی که این اتفاق می افتد ، ترموستات، بخاری را روشن می کند؛ هنگامی که اتاق به دمای مطلوب می رسد، ترموستات دوباره خاموش می شود و متعاقبا بخاری را هم خاموش می کند. این مانع از افزایش مداوم گرما می شود. همین روند در مورد سیستم تهویه مطبوع اتفاق می افتد ، مگر اینکه ترموستات هنگامی که احساس می کند دما از دمای تنظیم شده فراتر رفته است ، به خنک سازی اتاق کمک می کند.

ترموستات هوشمند چیست؟

یک ترموستات معمولی به شما امکان می دهد درجه حرارت را از طریق یک صفحه کنترل روی دیوار در جایی از خانه خود تنظیم کنید. از طرف دیگر یک ترموستات هوشمند به شما اجازه می دهد تا موارد بیشتری را کنترل کنید. ترموستات های هوشمند به شما این امکان را می دهند که نه تنها گرمایش و سرمایش خود را کنترل کنید.

ترموستات هوشمند همچنین به شما اجازه می دهند این کار را از راه دور انجام دهید ، در حالی که عوامل مختلفی را در نظر می گیرید ، مانند وقتی که از محل کار خارج می شوید و به خانه می آیید ، زمان خود را در کدام قسمتهای خانه می گذرانید و بسته به درجه حرارت مورد علاقه خود را در خانه نگه می دارید.

 در طول روز نه تنها می توانید قبل از بازگشت به خانه از محل کار برق خانه را روشن کنید ، بلکه می توانید بر اساس برنامه خود ، آب و هوای فعلی و حتی زمانی که تعداد خاصی از افراد در خانه شما هستند ، آن را روشن و خاموش کنید؛ علاوه بر امکان سفارشی سازی سطح بالا ، ترموستات های هوشمند همچنین جزئیات کلیدی را در الگوهای مصرف انرژی به شما ارائه می دهند و نشان می دهد که چقدر برق لازم است تا خانه شما در زمستان دنج و در تابستان خنک شود.

برخی از این دستگاه ها حتی استفاده ازبرق و بخاری شما را با متوسط ​​خانوارهای محله شما با به روزرسانی های مفید نشان می دهند که چقدر بیشتر در حال صرفه جویی (یا هزینه) و یادآوری آرام برای صرفه جویی در مصرف انرژی هستید؛ اما برای دریافت مزایای صرفه جویی در انرژی یک ترموستات هوشمند ، مجبور نیستید یک برنامه جامع و سفارشی برای برق خود برنامه ریزی کنید. در واقع ، نیازی به برنامه ریزی آن ندارید.

از آنجایی که بسیاری از این ترموستات های جهان اسمارت مجهز به Wi-Fi عادات و ترجیحات شما را در طول زمان یاد می گیرند ، می توانید به ترموستات جدید خود اجازه دهید تا در طی چند هفته برنامه ای برای شما ایجاد کند. و اگر هوا خیلی سرد یا گرم است ، برنامه را باز کنید و هوا را در دمای راحت تر بالا یا پایین ببرید تا به یادگیری آن کمک کند.

ترموستات های هوشمند چگونه کار می کنند؟

خبر خوب این است که ترموستات های هوشمند درست مانند ترموستات های معمولی عمل می کنند. شما می توانید دستگاه را از طریق یک برنامه تلفن هوشمند کنترل کنید ، اما همچنین می توانید از رابط کاربری لمسی روی دستگاه خود استفاده کنید-درست مانند یک ترموستات سنتی. بسیاری از مردم با عادت بیشتر به برنامه ، دمای خانه را با کنترل های معمولی تنظیم می کنند.

این عملکرد همچنین در صورت از دست دادن Wi-Fi (یا قرار دادن تلفن خود در مکان نامناسب) برای مدت زمان طولانی ، مانند طوفان یا تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده در منطقه ، شما را از ناراحتی و نگرانی نجات می دهد.

آیا ترموستات های هوشمند می توانند در هزینه شما صرفه جویی کنند؟

بله ، می توانند – اما میزان و سرعت آن بستگی به عادات شما دارد. با استفاده از ترموستات هوشمند ، کسانی که مدت ها در یافتن راه هایی برای صرفه جویی در مصرف انرژی دقت کرده اند ، ممکن است پس از یک سال تفاوت چندانی در صرفه جویی در مصرف انرژی مشاهده نکنند ، به ویژه در مقایسه با مصرف کننده معمولی تهویه مطبوع.

 اگر سعی کرده اید هر دو ماه یکبار ترموستات خود را دوباره برنامه ریزی کنید ، هنگام خروج از خانه کنترل ها را خاموش کنید و عموماً سعی کنید خانه را در تابستان گرمتر و در زمستان سردتر نگه دارید ، ترموستات هوشمند بیشتر خودش کنترل را بعهده خواهد گرفت. اگر دقت و وسواس کمتری داشته باشید ، احتمالاً آنقدر پس انداز خواهید کرد که هزینه یک ترموستات هوشمند جدید را در یکی دو سال اول تامین کنید.

چقدر می توانید با کمک ترموستات هوشمند در مصرف برق خود صرفه جویی کنید؟

چند راه وجود دارد که یک ترموستات هوشمند می تواند در هزینه صورتحساب شما صرفه جویی کند. اول ، برنامه ریزی صحیح ترموستات  برای شما می تواند تقریباً 200 دلار در سال صرفه جویی کند. تجزیه و تحلیل انجام شده توسط ecobee بر روی اطلاعات مشتریان خود نشان داد که برخی از کاربران ترموستات هوشمند تا 23 درصد در هزینه های گرمایش و سرمایش خود صرفه جویی کرده اند.

[2] برای برخی از مدلها ، این نوع صرفه جویی می تواند کل قیمت خرید یک ترموستات هوشمند جدید را در کمتر از یک سال پرداخت کند و کمی برای لامپهای LED یا سایر نوآوریهای صرفه جویی در انرژی باقی می ماند؛ ثانیاً ، ویژگی “eco” یا auto home/away موجود در بسیاری از این دستگاه های جدید به شما کمک می کند تا زمانی که در خانه نیستید با بالا بردن یا پایین آوردن دما بر اساس شرایط محیط بیرون ، در هزینه خود صرفه جویی کنید؛ و سپس عامل راحتی وجود دارد.

 آیا تا به حال اجازه داده اید که AC یا بخاری فقط به این دلیل کار کند که بلند شدن و تنظیم آن بسیار ناخوشایند بوده!؟ با استفاده از کنترل های ترموستات هوشمند تنها در فاصله کم و با تلفن ، می توانید دمای ترموستات را از هر کجا که هستید تغییر دهید.

برای مشاهده انواع ترموستات های روز دنیا به سایت best smart thermometers مراجعه کنید.

آیا مزایای آن بیشتر از هزینه است؟

فناوری هر سال قابل دستیابی است و ترموستات های هوشمند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. هر تکرار جدید این فناوری حسی تر، کاربر پسندتر و معمولاً مقرون به صرفه تر است. همه می توانند از کنترل بیشتر تهویه مطبوع خود سود ببرند ، اما تا زمانی که ترموستات های هوشمند به بازار نیامده بود ، هیچ کس می توانست فرصت چندانی برای صرفه جویی در مصرف برق داشته باشد.

 به طور سنتی ، موانعی مانند تنبلی، برنامه های کنترل پیچیده ، کارهای غیر استاندارد ، و فقط فراموش کردن تنظیم دما ، بسیاری از ما را از جدی در نظر گرفتن هزینه قبض برق باز داشته است. ترموستات های هوشمند زمینه را برای تمام کاربران عادی یکسان می کنند.

در مجموع ، مزایای ترموستات های هوشمند از قیمت آن بیشتر است؛ نه تنها فرصت خوبی برای ایجاد برخی تغییرات (عادت ما) در کاهش هزینه ها ایجاد می کنند ، بلکه به طور دائم و خودکار مصرف انرژی واقعی شما را مانند قبل بررسی می کنند. هیچ گاه از تصمیمی که  برای خرید ترموستات هوشمند می گیرید، پشیمان نخواهید شد.

کاهش مصرف انرژی در ساختمانهای اداری و تجاری

به دلیل افزایش رشد جمعیت در شهرها، مصرف انرژی در ساختمان‌ها، به یک موضوع جدی و بحرانی تبدیل ‌شده است. بیشترین مصرف انرژی، در ساختمان‌های خرده‌فروشی و خدماتی رخ داده است. این دسته، 15 درصد از کل انرژی مصرف‌شده توسط ساختمان‌های تجاری را به خود اختصاص داده است.

 طبقه‌بندی ساختمان‌های تجاری و خدماتی شامل خشکشویی ها، مراکز خرید، نمایندگی‌های خودرو، پمپ‌بنزین‌ها و فروشگاه‌ها می‌شود. دسته دوم در لیست شامل ساختمان‌های اداری قرار می‌گیرد. دفاتر اداری، بانک‌ها و ادارات دولتی، 14 درصد از مصرف انرژی را تشکیل می‌دهند. همچنین مراکز آموزشی، 10 درصد از مصرف انرژی را تشکیل می‌دهند.

چهارمین منبع مصرف انرژی، صنعت مراقبت‌های بهداشتی است. این بخش شامل مطب‌ها و بیمارستان‌های پزشکی است که 8 درصد انرژی تجاری را مصرف می‌کنند. در نهایت، صنعت مهمان‌نوازی که شامل هتل‌ها و اقامتگاه‌ها می‌شود، 6 درصد از مصرف انرژی را به خود اختصاص داده است. به غیر از هتل‌ها، این بخش شامل امکاناتی مانند خانه سالمندان و خوابگاه نیز می‌شود.

 در مجموع، این پنج دسته، بیش از 53 درصد از برق تجاری را مصرف می‌کنند. راندمان کل یک ساختمان، یکی از مهم‌ترین عواملی است که اگر می‌خواهید مصرف انرژی خود را بهبود ببخشید، باید در نظر بگیرید. در ادامه مقاله، برخی از بهترین راه‌ها برای کاهش مصرف انرژی در محیط‌های تجاری آورده شده است.

استفاده از عایقهای حرارتی

عایق حرارتی از مصالح مهم در ساختمان‌ سازی است که مانع از انتقال حرارت از محیطی به محیط دیگر می‌شود. تنظیم درجه حرارت محیط، از عوامل مؤثر در تأمین شرایط لازم برای آسایش در ساختمان است. استفاده از عایق حرارتی، باعث صرفه‌ جویی در مصرف انرژی می‌شود، زیرا باعث تبادل حرارت به محیط اطراف می‌شود. این موضوع برای حفظ محیط‌ زیست نیز حائز اهمیت است. در برخی از موارد، عایق‌ کاری ممکن است در هزینه تمام‌شده برای ساخت و ساز تأثیرگذار باشد.

لازم است بدانید که این هزینه پرداختی بابت عایق‌ کاری حرارتی ساختمان، بعدها در اثر صرفه‌ جویی در مصرف انرژی، جبران خواهد شد و دیگر جایی برای نگرانی از قبوض سنگین پرداختی وجود ندارد. البته ناگفته نماند که عایق‌های حرارتی علاوه بر قابلیت عایق حرارتی بودنشان، در برابر آتش هم مقاوم هستند.

این به این دلیل است که مواد تشکیل‌ دهنده این نوع عایق، کندسوز هستند. از انواع رایج عایق‌های حرارتی، پشم‌شیشه است که در گذشته به کرات استفاده می‌شد، اما امروزه با پیشرفت فناوری، انواع دیگری از عایق‌های حرارتی تولید شده است که قابلیت بهتری دارند مانند و مصرف انرژی را به حداقل می‌رسانند.

کاهش مصرف انرژی از طریق طراحی و چیدمان ساختمان

عملکرد یک ساختمان، به عواملی از جمله شکل، فضا، اندازه، پنجره‌ بندی و تجهیزات مورد استفاده بستگی دارد. می‌توان گفت که عملکرد ساختمان، مهم‌ترین استراتژی در طراحی ساختمان است که با به‌کارگیری یک سری راهکارها، به کاهش مصرف انرژی، کمک می‌کند، این راهکارها عبارت‌اند از:

درختان سایه در بیرون دفتر خود بکارید

درختان برگ‌ریز، باید در ضلع جنوبی و شرقی ساختمان اداری شما کاشته شوند. آن‌ها در تابستان، سایه ایجاد می‌کنند و بار سرمایشی را کاهش می‌دهند و در زمستان، نور خورشید را وارد ساختمان می‌کنند و بار گرمایشی را کاهش می‌دهند. درختان همیشه ‌سبز، باید در ضلع غربی و شمالی ساختمان کاشته شوند. این نوع از درختان، در زمستان، نوعی بادگیر ایجاد می‌کنند و در تابستان، باعث ایجاد سایه می‌شوند. مسدود کردن تشعشعات خورشیدی با درختان، می‌تواند فضای ساختمان را 10 تا 15 درجه، خنک‌تر کند.

نور مصنوعی را به حداقل برسانید و از پنجرههای سقفی استفاده کنید

استفاده از پنجره‌های نورگیر در ضلع شمالی یا جنوبی ساختمان، باعث می‌شود تا میزان قابل‌توجهی از نور روز، وارد فضای اداری شود. پنجره‌هایی که در ضلع جنوبی ساختمان قرار می‌گیرند، باید از برآمدگی‌هایی برای کمک به ورود نور استفاده کنند. استفاده از پنجره‌ها یا نورگیرهای قابل ‌اجرا را در نظر بگیرید. آن‌ها اجازه می‌دهند تا هوای گرم در ماه‌های گرم‌تر خارج شود که این باعث کاهش بار خنک‌کننده می‌شود.

ترموستات قابلتنظیم را نصب کنید

یک ترموستات قابل تنظیم، می‌تواند تأسیسات را روی دمای تنظیم‌شده در ساعات کاری و زمانی که همه برای آن روز رفته‌اند، دمای متفاوتی را تنظیم کند. در ساعات غیر کاری، دمای محیط کار را در ماه‌های گرم‌تر، چند درجه بیشتر و در ماه‌های سردتر، چند درجه خنک‌تر کنید. استفاده از ترموستات قابل تنظیم، می‌تواند هزینه‌های گرمایش و سرمایش را تا 30 درصد کاهش دهد.

از کمپرسورهای هوا استفاده کنید

موتور محرک، قسمت اصلی کمپرسور هوا است که از برق استفاده می‌کند. سیستم‌های جدیدتر، به این درایوها اجازه می‌دهند تا از فرکانس متغیری استفاده کنند که قدرت درخواستی درایو (بسته به بار) را تغییر می‌دهد. اینکه بتوانید درایو را فقط با سرعت لازم برای ایجاد مقدار جریان هوای درخواستی راه‌اندازی کنید، می‌تواند برق مصرفی سیستم هوای فشرده شما را تا حد زیادی کاهش دهد.

بازیابی حرارت را در نظر بگیرید

هر قطعه از تجهیزاتی که گرما تولید می‌کند، می‌تواند از یک مبدل حرارتی برای کمک به جبران نیاز گرمایشی از تجهیزات اچ وی ای سی HVAC استفاده کند. به عنوان مثال، 80 تا 90 درصد از انرژی الکتریکی مورداستفاده توسط کمپرسور هوا، به گرما تبدیل می‌شود. استفاده از واحد بازیابی حرارت، می‌تواند 50 تا 90 درصد از این گرما را برای گرم کردن هوا یا آب، بازیابی کند.

بخاریهای آب گرم را ارزیابی کنید

مدیران ساختمان، اکنون گزینه‌های بیشتری برای انتخاب یک آبگرمکن کم‌مصرف‌تر دارند. ساده‌ترین راه‌حل، استفاده از آبگرمکن های لحظه‌ای است که فقط در صورت نیاز، آب را گرم می‌کنند. آن‌ها معمولاً می‌توانند مستقیماً در جایی که مخزن آبگرمکن قدیمی قرار داشته است، با حداقل امکانات نصب شوند. این باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود، زیرا دیگر مقدار زیادی آب را در تمام ساعات روز در دمای گرم نگه نمی‌دارید.

 گزینه دیگری که نیاز به نصب بیشتری دارد، سیستم آب گرم خورشیدی است. این سیستم، آب را از طریق لوله‌هایی که توسط خورشید گرم می‌شوند، رانده می‌کند. با هر دوی این گزینه‌ها، عایق‌کاری لوله‌ها، یک گزینه عالی است که ارزان است و در حفظ دمای آب در حین حرکت به سمت خروجی، بسیار مؤثر است.

سوئیچهای چراغ حساس به حرکت را نصب کنید

استفاده از کلیدهای چراغ حساس به نور، یکی دیگر از گزینه‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی است که به کار بسیار کمی نیاز دارد. این سوئیچ‌ها را می‌توان مستقیماً با سوئیچ‌های موجود تعویض کرد و اطمینان حاصل می‌کند که چراغ‌ها فقط زمانی روشن می‌شوند که فضای تجاری شما اشغال شده باشد.

با اندازهگیری مصرف انرژی خود شروع کنید

قبل از سرمایه‌گذاری در تجهیزات جدید، باید بدانید که ساختمان تجاری شما واقعاً چقدر انرژی مصرف می‌کند. شما می‌توانید این فرآیند را با نگاه کردن به قبوض آب و برق خود شروع کنید. بسیاری از ارائه‌دهندگان برق نیز به شما یک ممیزی رایگان از میزان مصرف برق می‌دهند. یک مشاور معتمد روشنایی یا انرژی، می‌تواند به شما کمک کند تا در صورت ارتقاء روشنایی یا سایر تجهیزات، میزان صرفه‌جویی را در نظر بگیرید.

با یک ممیزی روشنایی، می‌توانید ایده بسیار دقیقی از نحوه صرفه‌جویی در انرژی خود در سال‌های آینده به دست آورید. در یک ممیزی انرژی حرفه‌ای، می‌توانید در مورد میزان انرژی مصرفی ملک خود و اینکه کجا انرژی از دست می‌دهد، مطلع شوید. سپس، می‌توانید مناطق مشکل‌دار و چگونگی بهبود بهره‌وری انرژی شرکت خود را کشف کنید.

نقش پوشش ساختمان بر کاهش مصرف انرژی

پوشش ساختمان از سقف، دیوارها، فونداسیون و پنجره‌های ساختمان تشکیل شده است. این بخش‌های ساختمان، از اتاق‌های داخلی در برابر محیط بیرونی، محافظت می‌کند. هنگامی که به درستی کار می‌کند، پوشش ساختمان، نحوه حرکت رطوبت و گرما را در ساختمان کنترل می‌کند. شما می‌توانید با تغییر رنگ ساختمان، بر نحوه جذب یا انعکاس گرمای ساختمان نیز تأثیر بگذارید.

تخمین زده می شود که 60 درصد بار گرمایشی در یک ساختمان تجاری، از پنجره‌ها ناشی می شود که نور خورشید به داخل می‌رسد. از آنجایی که بار سرمایشی، مقدار گرمایی است که برای حفظ دمای مناسب باید حذف کنید، تقریباً تمام بار سرمایشی ساختمان، از پنجره‌ها می‌آید. کیفیت پنجره شما برای بهبود بهره‌وری انرژی، مهم است. با نگاه کردن به ارزش عایق بودن پنجره‌های خاص، می‌توانید متوجه شوید که چقدر خوب هستند.

در مناطق سردسیر، بهترین پنجره‌ها، نور و گرمای بیشتری را وارد ساختمان می‌کنند. در همین حال، مناطق گرم، به پنجره‌هایی نیاز دارند که گرمای مادون‌قرمز را مسدود کند. پوشش‌های شیشه‌ای، می‌توانند انتشار مجدد و جذب نور مادون‌قرمز را کاهش دهند. امروزه گزینه‌های تجاری این‌ها در دسترس هستند که هفت برابر عایق‌بندی در برابر پنجره‌های تک جداره معمولی، دارند. در حالی که پنجره‌ها، عامل اصلی اتلاف انرژی هستند، بقیه پوشش ساختمان نیز مهم است.

دیوارها، فونداسیون و سقف ساختمان شما، بر نحوه جذب یا انتشار گرما تأثیر می‌گذارد. در حالت ایده آل، شما می‌خواهید مصالح ساختمانی سبک و نازک را پیدا کنید. محصولاتی مانند عایق خلأ و سیلیکا ایروژل، هر دو گزینه‌های ایده آلی هستند. وقتی به دنبال مواد عایق می‌گردید، حتی می‌توانید محصولاتی را پیدا کنید که دارای درجه مقاومت حرارتی R-10 در هر اینچ هستند. در حالی که مواد R-10 هنوز نسبتاً گران هستند، فناوری جدید، عایق‌های انرژی کارآمد را با گذشت زمان، مقرون به صرفه‌تر می‌کند.

کاهش مصرف انرژی تجهیزات تأسیساتی با معماری بهینه

در یک فروشگاه خرده‌فروشی متوسط، تهویه مطبوع، 35 درصد از کل مصرف انرژی فروشگاه را تشکیل می‌دهد. خوشبختانه، راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید بازده انرژی تجهیزات HVAC خود را بهبود بخشید. به عنوان مثال، به‌روزرسانی سیستم‌های HVAC فعلی، اگر سیستم‌های قدیمی دارید، یک اقدام بزرگ است. مدل‌های جدیدتر HVAC انرژی کمتری مصرف می‌کنند و در گرمایش یا سرمایش فضا، مؤثرتر هستند. همچنین استفاده از تهویه طبیعی، می‌تواند مصرف انرژی شما را کاهش دهد.

با کنترل‌های HVAC، می‌توانید آب ‌و هوای داخل ساختمان را بر اساس عوامل زیادی کنترل کنید، به این معنی که می‌توانید مشتریان و کارمندان خود را راحت نگه دارید، بدون اینکه هزینه زیادی برای خروجی برق ساختمان خود صرف کنید. کنترل‌های هوشمند HVAC، تنظیم سیستم‌های HVAC را آسان‌تر می‌کنند. اگر چندین امکانات را مدیریت می‌کنید و نیاز دارید که بتوانید گزارش‌ها را نظارت کنید و کنترل‌ها را از یک مکان راه دور بهینه کنید، کنترل‌های هوشمند ضروری هستند.