اقتصادی

آماده صدور فناوری‌های بومی شده معدن و صنایع معدنی به اوراسیا هستیم

رئیس هیات عامل ایمیدر، ارتباط ایران با کشورهای عضو اوراسیا را فرصت بسیار خوبی دانسته و معتقد است که جذب تکنولوژی از کشورهای فناور، منجر به انتقال دانش و فناوری‌های نوین در حوزه معادن و صنایع معدنی می‌شود و اعلام کرد که آماده صدور فناوری‌های بومی شده معدن و صنایع معدنی به اوراسیا هستیم.

به گزارش دوران خبر، محمدرضا موثقی‌نیا،   صبح امروز (سه‌شنبه) در بازدید از دومین نمایشگاه اوراسیا حین بازدی از غرفه‌های مختلف، حضور ایران در اوراسیا را فرصت بسیار خوبی برای حوزه‌های مختلف صنعتی و معدنی کشور خوانده و بر استفاده حداکثری از این ظرفیت و فرصت تاکید کرد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو، همچنین ضمن تاکید بر اینکه صنعت کشور نیازمند توسعه است، یادآور شد: ما در دهه‌های گذشته به دنبال این بودیم که دانش و فناوری‌های توسعه یافته‌ سایر کشورها را با روش‌های مهندسی معکوس، بومی‌سازی کنیم. حال نیز به دنبال این هستیم که بتوانیم، خود به دانش و فناوری‌های جدید دست پیدا کرده و با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان مدیریت دانش را در داخل کشور انجام دهیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به پتانسیل‌های توسعه روابط با حوزه اوراسیا، گفت: در این مسیر با کسب بخشی از دانش روز از طریق کشورهای شمال ایران، بومی‌سازی و صدور آن به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس می توان گام‌های بزرگی در صدور تجهیزات و نیز خدمات فنی و مهندسی برداشت. ضمن اینکه با استفاده از ظرفیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌توان در حوزه تکنولوژی و فناوری ارتباط برقرار کرده و زمینه توسعه آن را در کشور فراهم کنیم. همچنین می‌توانیم برخی از تجهیزاتی را که در کشور به دانش فنی آن‌ها دست یافته‌ایم، به همراه فناوری‌هایِ مواد خام معدنی به خارج از کشور صادر کنیم.

موثقی‌نیا تصریح کرد: در بخش معدن و صنایع معدنی آماده انتقال دانش و فناوری بومی سازی شده به کشورهای اتحادیه اوراسیا هستیم. تقویت همکاری با شرکت‌های دانش بنیان، شروع مناسبی برای شرکت‌های حوزه فولاد و مس داشته است و در راستای توسعه دانش و فناوری‌های جدید، طی یک ماه اخیر، با شرکت‌هایی نظیر فولاد مبارکه و صنایع ملی مس، تفاهم‌نامه‌هایی امضا شده است. همانطور که اشاره شد، از سال‌های گذشته به دنبال کسب دانش و فناوری روز، بومی‌سازی و صدور تکنولوژی بوده‌ایم و این مهم در دستور کار و اولویت ایمیدرو قرار دارد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: صادرات تجهیزات بومی‌سازی شده و فرآوری محصولات خام با تمرکز بر صادرات از طریق مناطق ویژه اقتصادی مورد توجه ایمیدرو است.

اعلام آمادگی مرکز صادرات روسیه برای تسهیل سرمایه‌گذاری در زنجیره معدن ایران

گفتنی است که خسروعباس گازانبکوف-رئیس دفتر نمایندگی مرکز صادرات روسیه در ایران- در جریان بازدید از غرفه ایمیدرو در نمایشگاه اختصاصی اوراسیا، از آمادگی این مرکز برای تسهیل سرمایه‌گذاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی ایران خبر داد و گفت: این مرکز دولتی، از ابزارها و امکانات لازم برای توسعه سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی در ایران برخوردار است.

وی ضمن اشاره به تعامل مرکز صادرات روسیه با تولیدکنندگان و صادرکنندگان و نهادهای مرتبط با توسعه سرمایه‌گذاری در این کشور، اظهار کرد: روسیه از امکانات و ابزارهایی همچون بانک، بیمه، ضمانت، برگزاری نمایشگاه و… برای تسهیل امور سرمایه‌گذاری برخوردار است.

گفتنی است، ضمن این بازدید، نماینده ایمیدرو، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این سازمان و شرکت‌های تابعه را برای رئیس دفتر نمایندگی مرکز صادرات روسیه در ایران معرفی کرد.

همچنین دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا از روز گذشته (۱۳ آذر) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران فعال شده و تا ۱۶ آذر دایر خواهد بود.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تحصیلات بالا هستم. به شما تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم که با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، به شما کمک کند تا اطلاعات اقتصادی را بهتر درک کنید و در تصمیمات خود بهتر عمل کنید.