امام خمینی الگوی موفق مدیریت مردمی را به جهانیان ارائه کرد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

غلامرضا خارکوهی به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی درگفت‌وگو با خبرنگار آنلاین اظهار کرد: بنده در دهه شصت هم به دیدار امام خمینی در جماران رفتم و هم نیروی فعال اجتماعی در صحنه‌های مختلف انقلاب بودم و هم شاهد عینی زحمات و مدیریت بی بدیل امام و ملت در عرصه جامعه. لذا آنچه می گویم عین واقعیت است.

وی با اشاره به اینکه در تاریخ حیات سیاسی رهبران جهان امام خمینی شخصیت منحصر بفردی محسوب می‌شود، افزود: ایشان تنها رهبری بود که مکتب خدمت به محرومان را بنا نهاد و همپای آنان زیست و می‌تواند بهترین الگوی برای همه رهبران جهان باشد.

تاریخ نگار انقلاب اسلامی گفت: امام خمینی با رهبری خاص خود در طول ده سال حکومتش، الگوی موفقی از مدیریت کلان جامعه در شرایط عادی و بحرانی را بر اساس آموزه‌های دینی در قرن بیستم بنیان گذاشت. مدیریتی که هم دین مردم و هم دنیایشان را تضمین می‌کرد و میزان و معیار را در مدیریت جامعه رضایت مردم و رأی ملت قرار داد.

این تاریخ نگار که سال‌ها در باره عصر امام خمینی به تحقیق و پژوهش عینی و مستند پرداخته، افزود: امام خمینی با ۱۷ سال مبارزات پیاپی، ملت ایران را از چنگال رژیم ستمگر شاهنشاهی نجات داد و دست استعمارگران خارجی به ویژه آمریکا و اروپا را از غارت ایران کوتاه کرد. مرزهای ایران را با وجود سال‌ها جنگ تحمیلی به خوبی حفظ کرد، و به ملت ایران کرامت، شخصیت، امنیت خاطر داد، و به فقرا و محرومان حیات دوباره بخشید.

وی با اشاره به رواج و تعمیق ارزشهای اخلاقی در جامعه در دوره رهبری امام خمینی در دهه شصت، گفت: در دوره امام خمینی همه جا مهربانی و احترام متقابل و صله رحم و همدردی اجتماعی و روح برادری حاکم بود. ایشان به جوانان علم و ایمان و شغل و شجاعت داد و در آن دوره او ازدواج فراوان و آسان، و طلاق منفور و مبغوض بود. اجاره نشینی واقعاً خوش نشینی بود. رشوه، سگ بازی، فساد اخلاقی، فساد اداری، زمینخواری، دروغ، حقه‌بازی بی‌رنگ بود، فضائل انسانی و اخلاقی بر همه ارکان جامعه غلبه داشت.

خارکوهی با اشاره به برخی دیگر از توفیقات آن دوره اظهار کرد: در دهه شصت که ایران درگیر ۸ سال دفاع مقدس و اقدامات تخربی دشمنان و دچار تحریم اقتصادی بود، با این حال ارزش پول ملی بسیار بالا بود. درامدها و بودجه کشور بخوبی کنترل و نظارت می‌شد و همه صرف رفاه و آسایش و امنیت ملت ایران می‌شد. هزینه آب، برق، گاز، تلفن، حمل و نقل شهری بسیار ناچیز و در حد رایگان بود. شهدا و ایثارگران و مستضعفان گُل سرسبد جامعه بودند و مدیران به آنها ارج می‌نهادند و مشکلات دارو، درمان، اشتغال، تحصیل و معیشت مردم را بخوبی حل می‌کردند.

این تاریخ نگار که صاحب سی جلد کتاب منتشر شده در باره انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و عصر امام خمینی است، اضافه کرد: دهه شصت، دهه طلایی تاریخ ایران زمین، و دهه مختص امام خمینی است که برای همیشه باید الگوی مدیریت کلان کشور قرار گیرد. لذا امام خمینی شاخص حکومتداری است. چنان که مقام معظم رهبری فرمودند «امام بهترین شاخص برای ماست»

به گفته این تاریخ نگار، امام خمینی در وصیتنامه اش همه را برای کمک به محرومان فرا خوانده و می‌فرماید: ‬ «به همه در کوشش برای رفاه طبقات محروم وصیت می‌کنم که خیر دنیا و آخرت شماها رسیدگی به حال محرومان جامعه است که در طول تاریخ ستمشاهی و خان‌خانی در رنج و زحمت بوده‏اند، و چه نیکو است که طبقات تمکندار به طور داوطلب برای زاغه و چپرنشینان، مسکن و رفاه تهیه کنند و مطمئن باشند که خیر دنیا و آخرت در آن است، و از انصاف به دور است که یکی بی‏خانمان و دیگری دارای آپارتمان‌ها باشد.»

به گفته خارکوهی، در اندیشه امام خمینی، اهمیت خدمت صادقانه به مردم مخصوصاً محرومان جامعه به حدی مهم و با اهمیت است که امام تاکید می‌کند رئیس جمهور و وکلای مجلس از طبقه‏ای باشند؛ که محرومیت و مظلومیت مستضعفان و محرومان جامعه را لمس کرده و در فکر رفاه آنان باشند، نه از سرمایه‏داران و زمین خواران و صدرنشینان مرفه و غرق در لذات و شهوات‏ که تلخی محرومیت و رنج گرسنگان و پابرهنگان را نمی‌توانند بفهمند باشند.