تراژدی نگهداری از سالمندان و مشغله روزانه فرزندان

والدین همیشه از فرزندانشان با دقت و حوصله فراوان مراقبت می‌کنند، اما زمانی که والدین در سنین مسن سالی و نیازمندی قرار می‌گیرند، زمان جبران کردن فرا می‌رسد. تراژدی زمانی آغاز می‌شود که فرزندانشان آنقدر درگیر کار و مشغله و زندگی روزانه خود می‌شوند که دیگر زمانی برای رسیدگی به والدین‌شان را ندارند.

به گزارش دوران خبر،‌ برخلاف تصور عموم، نگهداری از سالمند سخت نیست؛ بلکه برای نگهداری از سالمندان باید با نیازهای آن‌ها آشنایی داشت. آن‌ها یک سری فعالیت‌های روزانه و حیاتی دارند و علاوه بر فعالیت‌های روزانه، یک سری فعالیت‌های خاص باید برای هر کدام از سالمندان صورت گیرد.

غذا خوردن،‌ حرکات عملیاتی (حرکاتی که حین انجام آن، یک سری عمل مانند بلند شدن و خوابیدن در تخت، نشستن و بلند شدن از صندلی و… انجام می‌شود)، لباس پوشیدن، استحمام، بهداشت شخصی (شامل شانه کردن مو، اصلاح و…)، رعایت بهداشت در استفاده از سرویس بهداشتی،‌ مصرف دارو و درمان بر اساس نیاز سالمند،‌ پختن و آماده کردن وعده‌های غذایی،‌ تمیز کردن و نظافت منزل‌، خرید وسایل ضروری،‌ مدیریت مباحث مالی، پول و پرداخت قبوض،‌ برقراری ارتباط کلامی و ایجاد ارتباط از طریق تلفن و دیگر وسایل ارتباطی، تهیه نسخه داروها و… از فعالیت‌های روزانه در نگهداری از سالمند است.

براساس مقاله موسسه خیریه کهریزک،‌ به طور کلی برای نگهداری از سالمند باید آمادگی ذهنی داشت؛ زیرا این امر بیشتر یک تمایل است تا اجبار؛ فردی که برای نگهداری از سالمند داوطلب می‌شود، باید بداند که مسئولیت مهمی بر عهده دارد و رفتارش تاثیر مستقیم بر حالت روحی فرد سالمند خواهد داشت.

نگهداری از سالمند در حقیقت مسئولیتی بزرگ است؛ در ابتدا باید بدانید سالمند شما چه نیازهای ویژه‌ای دارد و روش نگهداری چیست؟.

شرایط جسمی و روحی سالمندان یکسان نیست و از همین رو بیماری‌ها و مشکلات آنان هم یکسان نخواهد بود. شرایط نگهداری از یک سالمند معلول بسیار متفاوت از شرایطی است که یک سالمند سالم می‌تواند تمام کارهای روزانه خود را در صحت و سلامت کامل انجام دهد و تنها مسئله‌ای که او را آزار می‌دهد، کم توان شدن عملکرد بدن در اثر کهولت سن است.

پیش از هرگونه تصمیم‌گیری مربوط به آنان، باید با خودشان مشورت کرده و آن‌ها را در مورد هرگونه تصمیم‌گیری آگاه سازید. برای تغییر شرایط نگهداری یا محل سکونت و یا تغییر دکتر و بیمارستان، نحوه درمان بیماری‌ها، تغییر دادن پرستار، تصمیم‌گیری در خصوص دارایی‌ها و…، باید با آن‌ها مشورت کرده و آنان را در جریان امور مسائل قرار داد.

در امر نگهداری از سالمند همچنین لازم است محل سکونت آنان بر اساس نیاز به وسایل مختلف زندگی ایمن و پزشکی تجهیز شود.

به آن‌ها تا حد امکان، اجازه مشارکت در کارهای منزل را بدهید. تمام فضای منزل را با ایمنی بالا، در اختیار آن‌ها قرار دهید تا احساس ناتوان بودن به آن‌ها دست ندهد. گاهی برخی فرزندان برای جلوگیری از ایجاد آسیب برای مادر مسن خود که دچار کمر درد و زانو درد هستند، از وارد شدن او به آشپزخانه جلوگیری می‌کنند و این حس را دارند که در حال کمک و نگهداری از او هستند. ولی حقیقت این است که این ممانعت فقط باعث ایجاد حس ناتوانی در او شده و علاوه بر بیماری‌های جسمی، باعث تشدید بیماری‌های روحی نظیر افسردگی در وی خواهد شد.

شماره‌های تماس مهم نظیر پلیس، آتش‌نشانی، اورژانس و حتی خودتان را در اختیار آن‌ها قرار دهید تا در صورت لزوم بتوانند از آن به موقع استفاده کنند. گاهی ممکن است شرایطی به وجود بیاید که افراد سالمند مجبور باشند به تنهایی برای ساعاتی در خانه به سر ببرند. لازم است راه‌های ارتباطی با شما یا پرستار یا حتی اورژانس و… را بدانند تا از خطری مانند حمله قلبی، سکته مغزی، آتش گرفتن خانه و غیره، در امان بمانند و به موقع اقدام کنند.

حمایت عاطفی از مسائل بسیار مهم در زمینه نگهداری از سالمند محسوب می‌شود. سالمندان به لحاظ افزایش سن و قرار گرفتن در شرایط ناتوانی، بسیار حساس و شکننده هستند. کسی که وظیفه مراقبت را بر عهده دارد، نیاز است تا با صبر و حوصله، فضا را به دور از هرگونه تنش و توهین نگاه دارد. باید افراد سالمند را دوست داشت و به آن‌ها اجازه داد از حس دوست داشته شدن آگاه باشند و لذت ببرند. ایجاد محیط تنش‌زا نه تنها فرد مراقب را عصبی می‌کند، بلکه فرد سالمند را نیز افسرده و ناراحت می‌کند. افسردگی نیز می‌تواند فشار دیگر بیماری‌ها را در سالمندان تشدید کند.

هیچ چیز مانند ذهن و خاطری آرام نمی‌تواند حال یک فرد سالمند را خوب کند. در آسایشگاه‌های مختلف نگهداری از سالمند بزرگترین عاملی که موجب بدتر شدن حال آنان می‌شود، بی‌خبر بودن از حال فرزندان و عزیزانشان است. دیدار فرزندان از نیازهای اساسی افراد سالمند به شمار می‌آید. هرگز از دیدارهای مکرر آنان غافل نشوید.

انتهای پیام