اقتصادی

روند صعودی قیمت نفت ازسرگرفته شد

قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه بازار آسیا تحت تاثیر نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، افزایش یافت و بخشی از ریزش روز گذشته را جبران کرد.

به گزارش دوران خبر، بهای معاملات نفت برنت با ۵۷ سنت معادل ۰.۶ درصد افزایش، به ۹۰ دلار و ۴۰ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۵۴ سنت معادل ۰.۶ درصد افزایش، به ۸۶ دلار و سه سنت در هر بشکه رسید.

یوکی تاکاشیما، اقتصاددان شرکت «نومورا سکیوریتیز» در این باره گفت: بازار پس از کاهش در دو روز معامله گذشته و نگرانی‌های مداوم نسبت به احتمال اختلال عرضه نفت خاورمیانه، روند افزایشی را در پیش گرفته است.

هر دو شاخص روز دوشنبه با مضاعف شدن تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ در سرزمین‌های اشغالی فلسطین که نگرانی سرمایه‌گذاران را نسبت به مختل شدن عرضه نفت این منطقه تخفیف داده بود، بیش از دو درصد ریزش کردند.

واندانا هری، موسس شرکت «واندا اینسایتس» گفت: وضعیت بین رژیم صهیونیستی و حماس، به شدت سیال است و بازار درباره این که آیا این جنگ، تشدید خواهد شد یا وضعیت با ادامه آزادی اسرا، آرام‌تر می‌شود، دو دسته مانده است.

تاکاشیما پیش بینی کرد با توجه به این که همه نگاه‌ها به وضعیت در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، تولید اوپک و بهبود تقاضا در چین دوخته شده است، وست تگزاس اینترمدیت برای مدتی به محدوده ۸۰ تا ۹۰ دلار صعود می‌کند.

نظرسنجی مقدماتی رویترز نشان داد ذخایر نفت آمریکا هفته گذشته رشد کرده است و ذخایر بنزین و سوخت‌های دیگر کاهش پیدا کرده است. آمار هفتگی ذخایر نفت و سوخت آمریکا روز سه‌شنبه از سوی موسسه امریکن پترولیوم و روز چهارشنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می‌شود.

بر اساس گزارش رویترز، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، هفته گذشته تعلیق شش ماهه تحریم‌ها علیه صادرات نفت ونزوئلا را اعلام کرد. این اقدام می‌تواند به افزایش صادرات این کشور کمک کند و تا حدودی ریسک اختلال عرضه در مناطق دیگر را جبران کند.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تحصیلات بالا هستم. به شما تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم که با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، به شما کمک کند تا اطلاعات اقتصادی را بهتر درک کنید و در تصمیمات خود بهتر عمل کنید.