ساده ترین روش محاسبه طلا

هنگامی که یک جواهر طلایی را خریداری می‌کنید باید عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت نهایی آن را بلد باشید تا از اشتباه در محاسبه‌ها جلوگیری شود. در این زمینه معیارهای متعددی وجود دارند که برخی از آن‌ها به شرایط طلافروشی مرتبط است. فرمول محاسبه اجرت طلا شامل دستور زیر است که برای هر خریدی می‌توانید از آن استفاده کنید.

ساده ترین روش محاسبه طلا؛ نحوه محاسبه قیمت طلا + قانون جدید مالیات 1401 - خرید و سرمایه گذاری طلای آب شده طلاپین

۹% مالیات بر ارزش افزوده + ۷% سود طلافروش + (وزن طلا × (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار))

درصدها و رقم های استفاده شده فقط مثال است و ممکن است رقم های دیگری محاسبه شود.استفاده از این فرمول توسط طلا فروشان متغیر است؛ اما پایه و اساس فرمول هیچ تغییری نمی‌کند و تمامی اطلاعات مورد نیاز باید وارد فرمول شوند.

ایجاد تغییر در این فرمول موجب کاهش یا افزایش قیمت نهایی طلا می‌شود؛ برای مثال برخی از طلا فروشان مقدار عددی مالیات و سود طلا فروش را با هم جمع می‌کنند‌ و عدد ۱۶ درصد را در نظر می‌گیرند. در این شرایط قیمت نهایی جواهرات امیتیست کاهش می‌یابد.

ماشین حساب محاسبه قیمت طلا

مقادیر تصویر مندرج شده در این مقاله را در ماشین حساب زیر وارد کنید. با ماشین حساب محاسبه قیمت طلا میتوانید قیمت تمام شده طلا را حساب کنید. در مقدار اجرت میتوانید جمع سود و اجرت که 32% میشود را وارد کنید.

اجرت طلا چگونه محاسبه می‌شود؛ انواع روش‌ها

در صنعت خرید و فروش طلا از روش‌های متعددی برای محاسبه‌ اجرت استفاده می‌شود که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. در این زمینه 3 روش محاسبه اجرت طلا فروشی وجود دارند که به صورت درصد، تومان و ترکیب درصد و تومان هستند.

اجرت به تومان

در این روش اجرت مصنوعات به کار رفته در ساخت جواهرات طلایی به صورت تومان محاسبه می‌شوند و آن را به قیمت طلا اضافه می‌کنند. در این روش هزینه اضافه شده مقرون به صرفه است؛ اما در مورد طلاهای خاص یا وارداتی هزینه اجرت به تومان چند برابر ساعت جواهرات معمولی است.

اجرت به درصد

در این روش اجرت ساخت جواهرات طلایی به میزان درصدی از قیمت طلای به کار رفته در ساخت آن است؛ برای مثال اگر هزینه طلا خالص به کار رفته در جواهر ۱۰ میلیون محاسبه شود برای اجرت مصنوعات به کار رفته باید ۲ میلیون نیز بپردازید که در مجموع ۱۲ میلیون می‌شود. مزیت این روش تغییر اجرت ساخت طلا با توجه به قیمت اولیه آن است؛ به عبارتی برای خرید جواهرات سنگین‌تر باید هزینه اجرت بیش‌تری بپردازید.

اجرت ترکیبی از درصد و تومان

روش دیگر برای محاسبه اجرت طلا در این زمینه ترکیب درصد و تومان است که کاربرد زیادی ندارد؛ برای مثال برای خرید یک قطعه طلا ۱۸ عیار باید ۲۰ درصد اجرت به علاوه ۱۰۰ هزار تومان اجرت ثابت بپردازید. در ایران استفاده از روش محاسبه اجرت به درصد کاربرد بیش‌تری دارد و در اغلب موارد هزینه ثابت را در نظر نمی‌گیرند.

روش محاسبه قیمت طلای ساخته شده

قمیت نهایی طلا خریداری شده از یک طلا فروشی به عوامل متعددی بستگی دارد که برای رسیدن به نتیجه باید تمامی آن‌ها را در نظر بگیرید. پول طلای خام، اجرت، سود طلافروشی و مالیات مجموعه‌ای هستند که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و قیمت طلا ساخته شده را تشکیل می‌دهند.

پول طلا خام به عیار آن بستگی دارد که باید با استفاده از فرمول‌ها میزان گرم طلای خالص را پیدا کنید. برای آشنایی بیش‌تر در این زمینه می‌توانید به مقاله تفاوت طلا ۱۸ عیار با ۲۴ عیار را سر بزنید.

در فرمول محاسبه اجرت طلا عبارت های سود طلا فروش و مالیات ارزش افزوده استفاده‌ می‌شوند و نیازی به محاسبه جداگانه نیست. در صورتی که تمامی فاکتورهای مورد نظر را جمع بزنید به قیمت نهایی جواهرات طلایی دست پیدا خواهید کرد.

فرمول محاسبه مالیات افرزش افزوده طلا

مالیات ارزش افزوده در ابتدا (تا چند سال قبل) به تمامی فاکتورهای تاثیرگذار بر روی قیمت نهایی جواهرات طلایی تعلق می‌گرفت؛ به عبارتی ۹ درصد مالیات شامل قیمت طلا خام، سود و اجرت کار می‌شد. از تاریخ دی ماه سال ۱۴۰۰ به بعد مالیات از روی قیمت طلا ختم برداشته شد.

در این شرایط پس از جمع کردن اجرت کار و سود طلافروش مقدار مالیات ۹ درصد به آن تعلق می‌گیرد؛ به عبارتی سرمایه اصلی یعنی طلا خام مورد محاسبه مالیات قرار نمی‌گیرد. این موضوع موجب افزایش سود خالص طلا فروش و خریدار طلا می‌شود که نکته مهمی در این زمینه است.

ساده ترین روش محاسبه طلا دست دوم

در بسیاری مواقع افراد قصد فروش جواهرات طلایی خود را دارند که در این شرایط فرمول محاسبه قیمت طلا فرق می‌کند. هنگامی که طلا دست دوم خود را می‌فروشید اجرت و سود طلا فروش کم می‌شود؛ بنابراین تنها پول مقالات ارزش افزوده و طلا خام به شما پرداخت می‌شود.

این موضوع به عنوان یک قانون در کشور اجرا می‌شود تا از خرید و فروش طلا دست دوم به عنوان نو جلوگیری شود. برای محاسبه قیمت طلا دست دوم با عیار نامشخص در هناطلاع از نحوه محاسبه قیمت طلا و سکه برای اطمینان از درستی بهای آن‌ها ضروری است. از طرف دیگر، با محاسبه قیمت سکه و طلا می‌توانید ثروت و دارایی فعلی‌تان را برآورد کنید. همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی برای نحوه محاسبه قیمت انواع طلا و سکه ارائه کنیم.

همچنین، زمانی که فروشنده طلا به محاسبه قیمت سکه و طلا می‌پردازد، می‌توانید از صحت و درستی قیمت ارائه شده، اطمینان کامل داشته باشید. برای نمونه، زمانی که به صورت غیر حضوری می‌خواهید طلا یا سکه را خریداری کنید، از روند محاسبه قیمت آن‌ها آگاه هستید و بستری برای کلاه برداری وجود نخواهد داشت.

بسیاری از ما تا بحال بصورت فیزیکی طلا یا سکه خریده‌ایم و سوالی که برایمان پیش آمده احتمالا این است چگونه قیمت طلا و سکه را خودم حساب کنم؟ آیا می‌شود به قیمت‌هایی که طلا فروشان یا کسانی که قصد خرید سکه‌‌های من را دارند اطمینان کرد؟ احتمالا به این نتیجه رسیده‌ایم که آشنایی با نحوه محاسبه قیمت انواع طلا و سکه اهمیت زیادی دارد. پس در این مطلب، فرمول‌های نحوه محاسبه قیمت طلا و سکه را بررسی می‌کنیم.

محاسبه قیمت طلا به صورت آنلاین

محاسبه قیمت طلا به صورت آنلاین یکی از آپشن‌های اپلیکیشن سیگنال است. شما در این بخش می‌توانید قیمت طلا و حباب سکه را به صورت آنلاین و لحظه‌ای محاسبه کنید.

برای محاسبه قیمت طلا می‌بایست نوع طلا، قیمت یک گرم، اجرت ساخت، وزن کل، درصد مالیات ارزش افزوده را به همراه درصد فروشنده وارد کنید. در پایان، گزینه “محاسبه کن” را انتخاب می‌کنید تا قیمت طلا را ببینید.

نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان خرید و فروش

نحوه محاسبه قیمت طلا در ایران براساس به طلای 17 عیار یا به اصطلاح مظنه است.در مطالب قبلی اشاره کردیم که مظنه قیمت 4.608 گرم طلای 17 عیار است. شما وقتی در بازار هستید یا به صورت تلفنی قیمت می‌گیرید، قیمت مظنه را اطلاع رسانی می‌کنند. یعنی قیمت 4.608گرم طلای 17 (705) عیار را اعلام می‌کنند.

پس برای محاسبه قیمت انواع طلا و سکه باید اول روش محاسبه قیمت طلای 17 عیار یا همان مظنه را بدانیم که به شکل زیر محاسبه می‌شود.برای محاسبه قیمت طلا نیاز است تا از قیمت مظنه، قیمت طلای 18 عیار، اجرت ساخت طلا، وزن طلا، سود طلافروش و مالیات بر ارزش افزوده دسترسی داشته باشید. در تصویر زیر، نحوه محاسبه مظنه طلا را براساس یک فرمول ساده بررسی کردیم.

برای اطلاع از نحوه محاسبه قیمت طلا باید با اصول آن آشنایی داشته باشید. افراد بسیار زیادی پس از نخستین مراجعه به طلا فروشی، این تصور را دارند که هر گرم از طلای آن‌ها مطابق با اعداد و ارقام درج شده، محاسبه می‌شود.

در صورتی که هر نوع طلا باید مطابق با نوع خودش محاسبه شود. برای نمونه، طلای شکسته شده که قابلیت استفاده شدن را ندارد، با قیمت طلای 18 عیار خریداری نمی‌شود.

به طور کلی، طلای شما می‌تواند به یکی از موردهای شکسته (غیر قابل استفاده) و تمیز (سالم) باشد. روند قیمت‌گذاری و محاسبه قیمت طلا در هر کدام از این موارد، متفاوت است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

روش محاسبه قیمت طلا جدید

روش محاسبه قیمت طلا جدید در 13 دی ماه سال 1400، اعلام شد. اطلاعات دقیق‌تر این روش جدید را در این بخش بررسی کردیم.طلا از مالیات بر ارزش افزوده معاف شده است. سوال اینجا است که در هنگام خرید، چگونه قیمت طلا محاسبه می‌شود!

ادر حال حاضر، طلای 18 عیار به ارزش یک میلیون و سیصد هزار تومان و اجرت ساخت یک نوع النگو براساس هر یک گرم، 150 هزار تومان باشد. 7 درصد سود مصوب است که می‌بایست فروشنده دریافت کند.

اگر همین 7 درصد سود را به یک میلیون و چهارصد و پنجاه هزار تومان اضافه کنیم، قیمت یک گرم طلا یک میلیون و پانصد و پنجاه و یک و هزار پانصد تومان است.بنابراین، برای اجرت و سود، دویست و پنجاه و یک هزار و پانصد تومان پرداخت می‌کنید. 9 درصد این مبلغ با بیست و دو هزار و ششصد و سی تومان برابر است.با اجرایی شدن طرح جدید مالیات بر ارزش افزوده، قیمت طلا برای مصرف کننده کاهش خواهد یافت.