اقتصادی

شهرسازی به جای مسکن‌سازی – دوران خبر

هدف اصلی دولت در پروژه نهضت ملی مسکن آن است که علاوه بر ساخت واحدهای مسکونی، زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای زندگی در مناطق هدف این طرح مثل حمل و نقل، امکانات رفاهی، خدماتی، درمانی، آموزشی، ورزشی و غیره را محقق کند.

به گزارش دوران خبر، دولت سیزدهم در راستای اجرای قانون جهش تولید و تامین مسکن مصوب شهریور ۱۴۰۰ برنامه‌ریزی برای ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در مدت زمان چهار سال در دستور کار قرار داد. تا کنون بیش از ۱.۳ میلیون واحد در قالب این برنامه به مرحله‌ی ساخت رسیده است.

رییس‌جمهور بارها به این موضوع اشاره کرده که ساخت میانگین یک میلیون مسکن در سال بر اساس نیاز کشور و قوانین مصوب، برنامه‌ریزی شده است. طبق طرح جامع مسکن نیز با توجه به ازدواج‌های سالیانه، مهاجرت و نیاز به نوسازی بافت‌های فرسوده باید سالیانه یک میلیون مسکن در کشور ساخته شود.

اما تجربه پروژه‌های دولتی در سال‌های گذشته نشان داده که توجه صرف به ساخت مسکن و بی‌توجهی به خدمات و امکانات می‌تواند منجر به هدررفت منابع در سایت‌هایی شود که طرح‌های دولتی در آن به اجرا درمی‌آید. ساکنان این مناطق با انواع چالش‌ها در دریافت خدمات مواجه می‌شوند و این موضوع می‌تواند منجر دلسردی آنها از محیط زندگی و بعضا خالی از سکنه ماندن این مناطق شود.

بیشتر بخوانید

در این خصوص دولت سیزدهم در ساخت مسکن اهتمام ویژه‌ای به الگوی زیرساخت‌ها و خدمات روبنایی و زیربنایی دارد. هدف دولت صرفا مسکن‌سازی نیست بلکه شهرسازی است. برای تحقق این هدف، چندی پیش ۲۵۰ میلیارد تومان از محل صندوق ملی مسکن به تامین زیرساخت‌های آب و برق سایت‌های نهضت ملی مسکن اختصاص یافت. صدور مجوز تامین زیرساخت ها از جمله آب و برق از منابع داخلی و صندوق ملی مسکن ارائه شد و وزارت نیرو مکلف شده زیرساخت های نهضت ملی مسکن را تامین کند.

مهرداد بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی اوایل سال جاری در این خصوص گفت: بازرسی مشترکی بین وزارت راه وشهرسازی و وزارت کشور در ۱۰ استانی که عملکرد پایینی داشته اند شکل می‌گیرد و ارزیابی عملکرد پایین استان ها و چرایی کم کار بودن آنها مشخص شود و مکانیزم های تشویقی و تنبیهی در این خصوص گذاشته شود.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تحصیلات بالا هستم. به شما تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم که با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، به شما کمک کند تا اطلاعات اقتصادی را بهتر درک کنید و در تصمیمات خود بهتر عمل کنید.