عمومیکسب و کارهای برتر روز

عيب يابي علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک

شرکت تعمیرسرا ارائه دهنده خدمات تعمیر انواع یخچال فریزر

شرکت با به کار گرفتن تکنسین فنی و مجرب آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای نصب، سرویس و  است. شما میتوانید برای دریافت مشاوره و همینطور درخواست تکنسین درخواست خود را به صورت رایگان و اینترنتی ثبت کنید تا در سریع ترین زمان ممکن به مشکل شما رسیدگی کنیم. شعار تعمیر یخچال سام کیفیت، سرعت و قیمت مناسب است.

در این مقاله در ابتدا به تعاریف مهم و اجزای یخچال فریزر میپردازیم و سپس به توضیح علت برفک زدن و یخ زدن یخچال + راه حل های رفع مشکل به طور کامل اشاره میکنیم. پس همراه ما باشید.

شما میتوانید با شماره  برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید!

یخچال فریزر محافظ مواد غذایی

یخچال فریزر وسیله‌ای سردکننده است که برای نگهداری غذا، دارو و موادی که فاسدشدنی هستند استفاده می‌شود که با سازوکاری که باعث انتقال گرما به بیرون از محفظه دستگاه می‌شود مواد را خنک می‌کند. ازآنجایی‌که تولید همه مواد غذایی موردنیاز، در تمام فصول سال امکان‌پذیر نبود و مواد غذایی بعد از مدتی نگهداری فاسد می‌شد؛ از چشمه‌ها و آب‌های زیرزمینی و یخدان برای حفظ مواد غذایی و جلوگیری از فساد آن‌ها استفاده می‌کردند. از دیرباز تاکنون یخچال فریزرها تغییرات شگرفی داشته‌اند و محققین با تجارب علمی توانستند یخچال فریزرهای جدیدی تولید کنند که امروزه در سراسر جهان از آن‌ها استفاده می‌شود و انواع مختلفی دارند. در یخچال فریزرهای امروزی از اجزایی استفاده‌شده که بتوانند مواد غذایی را حفظ و نگهداری کنند. اگر هرکدام از این اجزا خراب شود یا عیب و ایرادی پیدا کند، دیگر فرآیند خنک کردن مواد امکان‌پذیر نیست.

مطالب مرتبط

اجزای اصلی سازنده یخچال فریزر

هر یخچال فریزری از اجزای اصلی ساخته‌شده است که شامل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، فیلتر یا درایر، ترموستات، گاز و فریزر(جایخی) است که هرکدام از این اجزا نقش خود را ایفا می‌کند تا دستگاه بتواند به‌درستی کار کند. اگر نقصی در هرکدام از اجزا پیش آید، دیگر فرآیند خنک کردن مواد امکان‌پذیر نیست.

کمپرسور یخچال فریزر

کمپرسور یا موتور، مهم‌ترین بخش یخچال فریزر است. این بطری سیاه مجموعه‌ای مکانیکی و الکتریکی است که وظیفه گردش گاز در سیستم را بر عهده دارد. بخش الکتریکی کمپرسور مانند یک الکتروموتور از نوع آسنکرون است و بخش مکانیکی آن سیلندری است که شامل پیستون، سوپاپ و میلنگ می‌باشد و با انجام حرکت رفت و برگشتی یا باز و بسته شدن سوپاپ‌ها، گاز درون لوله‌ها و سیلندر به گردش درآید و عمل سرما سازی را انجام دهد. قابل‌ذکر است که در یخچال فریزرهای جدید، برای خنک کردن قسمت الکتریکی و مکانیکی از روغنی که در پوسته فولادی وجود دارد استفاده می‌شود.

برای  خود در محل کلیک کنید.

کندانسور یخچال فریزر

کندانسور یا همان رادیات خنک‌کننده قسمتی از یخچال فریزر است که گاز فشرده‌شده توسط کمپرسور را خنک می‌کند. کندانسور، در یخچال فریزرهای خانگی، لوله‌های مارپیچ و سیاه‌رنگی است که به بدنه چسبیده است. در یخچال فریزرها وقتی گاز توسط کمپرسور تولید و فشرده می‌شود؛ برای اینکه به‌صورت مایع و خنک شود و از حرارتش کاسته شود، وارد کندانسور می‌شود تا عملیات سردسازی به‌صورت مطلوب انجام شود.

مطالب مرتبط:     

اواپراتور یخچال فریزر

اواپراتور که به آن محفظه‌ی تولید یخ گفته می‌شود، یک تبخیرکننده است که از جنس آلومینیوم است که از دو لوله تشکیل‌شده است یک لوله که به سر لوله موئی وصل شده و باریک است و لوله‌ی دیگر به مسیر برگشت متصل است. وقتی‌که گاز در کندانسور فشرده می‌شود به حالت مایع درمی‌آید و وارد لوله موئی شده که  وقتی وارد اواپراتور می‌شود از حالت مایع به گاز تبدیل می‌شود که به این حالت تبخیر می‌گویند و باعث ایجاد سرما می‌شود.

فیلتر یا درایر

وقتی گاز از کندانسور خارج می‌شود دارای رطوبت است و باید از فیلتر یا درایر عبور کند تا جرم‌ها پاک شود و رطوبت آن از بین رود و خشک شود. درایر دارای دو لوله است که یکی از این لوله‌ها  به خروجی کندانسور متصل است و لوله دوم برای این است که گاز را با فشار بیشتری خارج کند. ازآنجایی‌که درون فیلتر با مواد سیلیکاتی یا سیلیکاژل پرشده است و این مواد بعد از  مدتی رنگ قهوه‌ای خود را از دست می‌دهند بنابراین به هنگام تعویض کمپرسور یا شارژ گاز در یخچال فریزرها بهتر است درایرها نیز عوض شوند تا عمل سرما سازی باکیفیت بهتر و مطلوب‌تری انجام شود.

مطالب مرتبط

لوله مویی یا کاپیلاری تیوب

لوله مویی یا لوله مویین  وسیله‌ای است که بین درایر و اواپراتور در یخچال فریزر قرارگرفته. چون قطر بسیار کمی دارد به آن لوله مویی می‌گویند که دمای گاز را کاهش می‌دهد. طول این لوله از ۴۰۰-۱۰۰ سانتی‌متر و قطر آن ۲-۰.۸ میلی‌متر می‌باشد. این لوله از جنس و به رنگ مس است. از مزیت‌هایی که این لوله دارد این است که کنترل‌کننده‌ای ندارد و از طریق طول و سایز لوله کنترل انجام می‌شود و از معایبش می‌توان به سایز کوچک آن‌که باعث پلمپ شدن دستگاه می‌شود و همچنین نداشتن قابلیت تنظیم اشاره کرد.

 ترموستات

ترموستات به معنی ترمو( دما) و استات (ثابت) می‌باشد که وظیفه‌ی متعادل کردن دما در سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی را به عهده دارد. وقتی‌که دما در یخچال پایین بیاید یعنی درون یخچال خنک شود جریان برق از کمپرسور را قطع می‌کند و وقتی دمای درون یخچال بالا رود جریان برق را به کمپرسور وصل می‌کند تا داخل یخچال را خنک کند.

گاز (ماده مبرد)

در گذشته در یخچال فریزر از گاز آمونیاک به‌عنوان ماده مبرد استفاده می‌شد. اما به علت خطراتی مثل واکنش دادن با مس و آلومینیوم و انفجار و خفگی برای انسان‌ها، گاز دیگری به نام گاز فریون جایگزین آن شد. در یخچال فریزرهای امروزی گاز فریون۱۲ به‌کاربرده شده که قابل اشتعال نیست و بی‌بو می‌باشد و براثر واکنش و ترکیب با مس و آلومینیوم باعث خوردگی این فلزات نمی‌شود. اما به دلیل معایبی ازجمله حجم زیاد و تخریب و ضرر رساندن به لایه اوزون، در یخچال فریزرهای جدید از گاز هیدروکربن استفاده می‌شود.

فریزر یا جایخی

عملکرد فریزر یا جایخی همانند یخچال است  با این تفاوت که در فریزر از گاز مبردی استفاده می‌شود که دمای تبخیرش پایین‌تر است و این گاز، گاز فریون ۱۲ می‌باشد. در فریزرها، دمای ترموستات در دمای پایین‌تری تنظیم می‌شود و این دما  ۱۴- تا ۲۵-  درجه سیلیسیوس است . در فریزرهایی که برای نگهداری مواد یخی مثل بستنی استفاده می‌شود از ماده مبردی استفاده می‌شود که دمای آن به ۴۰- سیلیسیوس برسد( سرمای زیادتری ایجاد کند) و این ماده آر۲۲ است. در فریزرهایی که بزرگ‌تر و پرقدرت‌تر است  برای خنک کردن موتور و رادیات خنک‌کننده از بادبزن استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط

انواع یخچال فریزر بر اساس کاربرد و مدل:

یخچال فریزر دوقلو

یخچال فریزر با فریزر پایین

یخچال فریزر با فریزر بالا

یخچال فریزرهایی که در آزمایشگاه استفاده می‌شوند.

علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک

به‌طورکلی یخچال‌ها به دودسته تقسیم می‌شوند: یخچال‌های با برفک و یخچال‌های بدون برفک که سری جدید یخچال‌ها هستند. گاهی اوقات دلایلی وجود دارد که باعث می‌شود یخچال‌های بدون برفک هم دچار یخ‌زدگی شوند که در مورد علت‌های آن در مطلب زیر توضیح خواهیم داد.

اولین دلیلی که در مورد آن صحبت می‌کنیم رطوبت است. برفک یخچال به‌خودی‌خود به وجود نمی‌آید چون هوای درون یخچال سرد است اما وقتی درب یخچال باز شود، هوای گرم و مرطوب خارج از یخچال، وارد یخچال می‌شود  و باعث ایجاد برفک در یخچال می‌شود پس برای حل این مشکل باید یخچال در مکانی نصب شود که رطوبت کمتری دارد و همچنین مواد غذایی مثل سبزی که دارای رطوبت هستند مدت‌زمان کمتری در یخچال باشند. علت دوم به لاستیک درب یخچال مربوط می‌شود. اگر لاستیک درب یخچال پوسیده یا خراب باشد باعث نفوذ هوای بیرون به داخل یخچال می‌شود و برفک ایجاد می‌کند این موضوع علاوه بر ایجاد برفک می‌تواند باعث خراب شدن کمپرسور و جریان بالای برق نیز شود. پس وقتی یخچال بدون برفک شما، برفک زد اولین موردی که باید چک کنید لاستیک درب یخچال است. و علت‌های بعدی  می‌تواند مربوط به خرابی سنسور، عیب در برد فرمان و خرابی المنت باشد.

علت برفک زدن یخچال بدون برفک هیمالیا

وقتی یخچال برفک می‌زند نشان‌دهنده وجود اختلال در عملکرد یخچال است. بنابراین با روش‌های ساده می‌توان علت آن را پیدا کرد و با روش‌های مناسب  برفک زدن یخچال را کاهش داد. در یخچال‌های بدون برفک، لوله‌های اواپراتور که گاز سردکننده را وارد یخچال می‌کنند پشت یخچال قرار دارند و دستگاه‌هایی از قبیل المنت یا هیتر و برد فرمان برای جلوگیری از برفک یخچال وجود دارد و وقتی سیستم ذوب برفک که به‌وسیله برد فرمان به المنت متصل است خراب شود دیگر المنت نمی‌تواند برفک یخچال را ذوب کند بنابراین باعث یخ‌زدگی زیاد اواپراتور و ایجاد برفک در یخچال هیمالیا می‌شود. بنابراین برای برطرف کردن این مشکل علاوه بر لاستیک درب یخچال باید المنت و سنسور و برد فرمان را چک و بررسی کرد.

علت برفک زدن یخچال بدون برفک امرسان

یخچال و یخچال فریزر امرسان در مدل‌های مختلف با رنگ‌ها متفاوت و باکیفیت بالا تولید می‌شود اما مانند سایر یخچال‌ها، این مارک از یخچال ممکن است دچار یخ‌زدگی شود و برفک بزند که کارکرد یخچال را پایین می‌آورد. برای رفع مشکلات  برفک زدن این یخچال باید ابتدا به این توجه شود که برفک در کدام قسمت به وجود آمده. اگر برفک در همه جای یخچال باشد باید دمای یخچال چک شود. عمده‌ترین دلیل برفک زدن این یخچال‌ها مربوط به کندانسور، هیتر یا المنت و تایمر می‌شود. مثلاً کندانسور به گردوغبار حساس است  و جریان هوا به‌راحتی در آن انجام نمی‌شود و با اختلال در عملکرد کندانسور برفک زدگی ایجاد می‌شود یا اگر المنت که وظیفه ایجاد گرما برای آب‌کردن یخ را دارد دچار مشکل شود این یخ‌ها به شکل برفک در یخچال نشان داده می‌شوند.

مطالب مرتبط

علت برفک زدن یخچال معمولی

تفاوتی که بین یخچال‌های معمولی و یخچال‌های بدون برفک است، این است که در یخچال‌های بدون برفک، برفک پشت یخچال ایجاد می‌شود که با سیستم‌هایی نظیر المنت و برد فرمان برفک‌زدایی انجام می‌شود ولی در یخچال‌های معمولی، گاز قبل از ورود به محفظه فشرده می‌شود و وقتی وارد یخچال شود حجمش زیاد می‌شود که دما در این حالت پایین می‌آید و این کاهش دما باعث ایجاد برفک در یخچال‌های معمولی می‌شود.

علت یخ زدن فریزر الکترواستیل

در فریزرهای الکترواستیل به هنگام یخ زدن به نکات زیر باید توجه کرد و موارد زیر را بررسی نمود. وقتی می‌گویند فریزر الکترواسستیل برفک می‌زند باید سیستم  ذوب برفک و المنت و ترموفیوز بررسی شود و به مواردی که امکان دارد پیش‌آمده باشد توجه کرد:

خطا در سنسور فریزر

اختلال در سنسور دمای فریزر

خرابی در مدار برد دستگاه

علت یخ زدن داخل یخچال فیلور

علت یخ زدن داخل یخچال به کم بودن سرما در محفظه یخچال و کثیف بودن رادیات خنک‌کننده یخچال و سرویس نشدن به‌موقع است که برای برطرف شدن این موضوع باید به تراز بودن یخچال و تمیز شدن دوره‌ای آن دقت کرد.

علت یخ زدن لوله پشت یخچال

علت یخ‌زدگی لوله‌های پشت یخچال به شارژ گاز و همچنین دمای آن بستگی دارد . وقتی دمای یخچال خیلی پایین باشد یعنی سرما زیاد باشد دمای هوای بیرون که گرم‌تر است با لوله‌ها برخورد می‌کند و روی لوله را خیس می‌کند و به دلیل اینکه دمای یخچال پایین است این خیسی و نم به یخ تبدیل می‌شود.

علت یخ‌زدگی داخل یخچال

علت یخ‌زدگی داخل یخچال به تنظیم دما مربوط است. وقتی تنظیمات دمای داخل یخچال جابجا شود و به هم ریزد باعث یخ‌زدگی داخل یخچال می‌شود.

در این مطلب درباره علت یخ زدن و برفک زدن یخچال و یخچال فریزرها صحبت کردیم که باعث کاهش طول عمر مفید یخچال می‌شود و برای رفع این عیوب باید به نکاتی که در مطالب بالا ذکرشده توجه کنیم و در پایان برای این‌که این مشکل کمتر به وجود آید علاوه بر عمل دیفراست اتوماتیک، می‌توان از روش ذوب کردن دستی استفاده کرد به این حالت که به‌صورت دوره‌ای هرچند ماه یک‌بار دستگاه یخچال یا فریزر خود را خاموش‌کنید و از برق خارج کنید و مواد غذایی درون آن را دربیاورید و درب دستگاه را به مدت چند ساعت باز گذارید. به‌هیچ‌عنوان از اجسام تیز برای تمیز کردن استفاده نشود و از یک ظرف آب داغ برای زودتر آب شدن یخ‌های به وجود آمده در یخچال فریزر استفاده کنید.

تعمیرسرا ارائه دهنده سرویس‌های دوره‌ای و تعمیرات انواع یخچال فریزر

خب الان تا حدی زیادی نسبت به مشکل صدای یخچال و دلایل آن آگاهی پیدا کرده‌اید. البته نه به معنی که خودتان دست به کار شوید. شاید بعضی از این ایرادات را خودتان بتوانید برطرف کنید؛ اما در مورد مشکلات جدی و داخلی حتما از یک تعمیر کار کمک بگیرید.

هدف ما آگاهی دادن به شما در مورد دلایل صدای یخچال بود تا اگر صدایی غیر عادی احساس کردید، به تعمیرسرا مراجعه کنید و مشکل را جدی بگیرید. بهتر است برای جلوگیری از مشکلات حیاتی،  خود را پیگیری کنید تا از هزینه های گزاف جلوگیری کنید.

یخچال های بدون برفک عالی هستند، چرا که نیاز به یخ زدایی و برفک زدایی دستی آن ها ندارید. این دستگاه ها از فن برای پخش هوای سرد در داخل یخچال و خلاص شدن از شر یخ ها استفاده می کنند. با این حال، با انجام کارهایی چون بیش از حد باز گذاشتن درب، استفاده ناصحیح و …، ممکن است یخچال بدون برفک شما یخ بزند. امروز ما در تعمیراتو۲۴، مرکز ، علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک سامسونگ ، ال جی ، جنرال ، الکترواستیل ، امرسالن ، اسنوا ، ایران شرق و … را برسی کرده ایم!

علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک چیست؟

اگر یخچال بدون برفک شما یخ می زند، علت آن معمولا یخ زدگی اوپراتور است. اما بیش از حد باز کردن درب، خرابی واشر دور درب، مشکل داشتن ترموستات، خرابی و خرابی المنت نیز می تواند منشا این مشکل باشد.

برخی از مشکلات می توانند به راحتی توسط خودتان برطرف شوند، اما بعضی از آن ها نیاز به کمک تکنسین دارند. در ادامه علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک سامسونگ ، ال جی ، جنرال ، الکترواستیل ، امرسالن ، اسنوا ، ایران شرق و … را برای شما شرح دادیم.

در صورتی که مشکل تان حل نشد، می توانید از تکنسین های، سامسونگ، ال جی و… ما در تهران کمک بگیرید! خدمات ما مقرون به صرفه، با کیفیت و با ضمانت ۶ ماهه می باشد.

علت ۱- یخ زدن اوپراتور

اگر یخچال بدون برفک شما به نظر درست کار می کند اما دمای آن سرد نیست، ممکن است یخ زیادی داشته باشد. یکی از دلایل افزایش دما و یخ زدن دستگاه زمانی است که اوپراتور با یخ مسدود شده و نمی تواند انسداد را رفع کند. بدین ترتیب این هوای فن نمی تواند از آن عبور کرده و فضای داخلی یخچال را خنک کند.

برای عیب یابی یخ زدن یخچال بدون برفک، مراحل زیر را انجام دهید.

 • برسی کنید که آیا به درستی کار می کند یا خیر.
 • پوشش روی اوپراتور را بردارید و یخ را برسی کنید.
 • اگر روی آن یخ زده بود، احتمالا برد دیفراست مشکل پیدا کرده است و باید توسط تکنسین تعویض گردد. برای درخواست تکنسین در تهران، می توانید با کارشناسان ما بگیرید.

علت ۲- خرابی لاستیک دور درب یخچال

لاستیک دور درب، وظیفه نگه داشتن هوای سرد و عدم اجازه عبور هوای گرم به داخل یخچال را دارد. در صورت خرابی این قطعه، مراحل زیر را انجام دهید:

 • یک کاغذ نازک بین قاب درب و لاستیک دور درب قرار دهید.
 • کاغذ را به بیرون بکشید. اگر کاغذ به راحتی و بدون مقاومت خارج شد، واشر دور درب نیاز به تعمیر دارد.
 • برای انجام این پروسه، می توانید را بخوانید و یا با تکنسین تماس بگیرید.

علت ۳- عملکرد ترموستات یخچال

کار ترموستات، کنترل سیستم خنک کننده که شامل کندانسور، کمپرسور و اوپراتور است، می باشد. علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک شما می توانید کار نکردن ترموستات باشد. برای برسی مشکل، موارد زیر را برسی کنید:

 • آیا برق به یخچال فرستاده می شود؟ برای این کار کافیست ببینید لامپ یخچال روشن می شود یا خیر. اگر هنگام باز شدن درب لامپ روشن می شود، برق یخچال مشکلی ندارد.
 • نشانگر POWER را که در نزدیکی صفحه نمایش است را برسی کنید تا مطمئن شوید ترموستات روشن است.
 • به صداهای یخچال تان گوش دهید و مطمئن شوید که کار می کند. اگر متوجه شدید، باید آن را با مولتی متر تست کنید. توجه داشته باشید که تست و تعیویض ترموستات با خطر آسیب به خودتان و دستگاه همراه است؛ اگر فاقد مهارت های لازم هستید، این کار را به افراد حرفه ای بسپارید.

همچنین بخوانید:

علت ۴- خرابی سنسور یخچال

سنسور دمای یخچال قطعه ای است که دمای فعالی یخچال فریزر را به بخش های لازم، ارسال می کند. با استفاده از این اطلاعات، برد کنترل مدارهای کمپرسور و فن را روشن می کند تا دمای خنک داخل را حفظ کند.

حال اگر یخچال فریزر بدون برفک شما یخ می زند، یکی از محتمل ترین علل آن سنسور دما خواهد بود. با خرابی سنسور دما، یخچال توانایی کنترل دمای خود را از دست می دهد و یا گرم می شود و یا به کل یخ می زند.

برای برسی به سنسور، ابتدا مطمئن شوید مهارت لازم را دارید و نکات ایمنی را رعایت کرده اید!

 • یخچال را از برق بکشید. بسته به مدل یخچال شما، ممکن است در بخش های مختلفی قرار گرفته باشد. می توانید از دفترچه راهنمای یخچال خود کمک بگیرید.
 • به دنبال علائم آسیب یا نقص در سنسور بگردید. با استفاده از مولتی متر هر پراب را تست کنید و اگر خوانشی دریافت نکردید، باید برای خود اقدام کنید. همچنین کارشناسان فروش ما آماده دریافت سفارشات قطعات لوازم خانگی، از جمله سنسور یخچال و ارسال آن به سراسر کشور هستند.

علت ۵- بسته شدن دمپرهای یخچال

یخچال ها به کمک دریچه های هوا (دمپر)، هوای سرد را در سراسر یخچال گردش می دهند تا دمای سرد ثابت بماند. اگر این دمپرها بنا به دلایلی چون بیش از حد پر کردن یخچال و یا انسداد بسته شوند، هوای سرد نه تنها به همه یخچال نمی رسد، بلکه بعضی از بخش ها دچار یخ زدگی می شوند.

برای اطمینان از گردش صحیح هوا، باید یخچال تان را مرتب بچینید و مطمئن شوید که جریان هوای مناسبی بین محفظه های یخچال فریزر وجود دارد.

برسی کنید که آیا مواد غذایی داخل یخچال دریچه ها را مسدود کرده اند یا خیر. همچین خوب است که مرتبا جای مواد غذایی را داخل یخچال عوض کنید.